"Erdoğan'ın, Mescid-i Aksa konusunda elinden geleni yapacağına eminiz"

"Erdoğan'ın, Mescid-i Aksa konusunda elinden geleni yapacağına eminiz"
"Erdoğan'ın, Mescid-i Aksa konusunda elinden geleni yapacağına eminiz"
1948 Filistin İslami Hareketi Lideri Şeyh Raid Salah, Kudüs'teki Osmanlı mirasının tehdit altında olduğunu anlatmak için İstanbul'a geldiklerini dile getirdi

İSTANBUL - 1948 Filistin İslami Hareketi Lideri Şeyh Raid Salah, Kudüs'teki en büyük tehlikenin İsrail'in, Mescid-i Aksa'yı Müslümanlar ve Yahudiler arasında bölüştürmeye çalışması olduğunu belirterek, “Mescid-i Aksa'nın bölünmesiyle ilgili meselenin Başbakan Erdoğan 'ın masasında bulunduğundan ve kendisinin bu konuda da elinden geleni yapacağından eminiz” dedi.

KUDÜS’TEKİ OSMANLI MİRASI TEHDİT ALTINDA

Bir program dolayısıyla İstanbul'da bulunan Salah. Salah, Kudüs'teki Osmanlı mirasının tehdit altında olduğunu anlatmak için İstanbul'a geldiklerini dile getirerek, “Kültürel miraslara tehdit, Kudüs'te büyük bir tehlike oluşturuyor. Mescid-i Aksa da çok büyük bir tehlike altında. Kudüs'teki en büyük tehlike İsrail'in, Mescid-i Aksa'yı Müslümanlar ve Yahudiler arasında bölüştürmeye çalışmasıdır. El Halil'deki Harem-i İbrahim Mescidi'ni de daha önce aynı şekilde bölmüşlerdi. Şu anda haksız bir şekilde burayı bölmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Mescid-i Aksa'nın bölünmesi çalışmasıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın çevresindeki kişilerle konuşulduğunu aktaran Salah, “Başbakan Erdoğan ile özel bir görüşme olmadı ama çevresinde bazı siyasi şahsiyetlerle Mescid-i Aksa ile ilgili çalışmalar anlatıldı. Mescid-i Aksa'nın bölünmesiyle ilgili meselenin Başbakan Erdoğan'ın masasında bulunduğundan ve kendisinin bu konuda da elinden geleni yapacağından eminiz” dedi.

Salah, Mescid-i Aksa davasının sadece Filistin halkının değil, bütün İslam ümmetinin davası olduğunu vurgulayarak, bütün Müslümanlar'ın bu konuda birlikte mücadele etmesi gerektiğini söyledi.(aa)