Erdoğan'ın Osman Özbek'e açtığı 'ırkçılık' davasına ret

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, kendisini ırkçılık ve etnik bölücülük yapmakla eleştirdiğini ileri sürerek, Emekli Tümgeneral Osman Özbek aleyhine açtığı 10 bin TL’lik tazminat davası reddedildi. Temyiz istemini görüşen Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de kararı onadı.
Başbakan Erdoğan, Ulusal Kanal’da 6 Mart 2007’de yayınlanan programda, “Sayın Başbakan kalkıyor, böbürlenerek diyor ki, ‘Ben Güneydoğu’dan oy aldım’. Sen Güneydoğu’dan ırkçılık yaparak oy alıyorsun, etnik bölücülük yaparak oy alıyorsun” diyen Özbek aleyhine kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 10 bin TL’lik ma-nevi tazminat davası açmıştı. Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki davada Özbek ve avukatları Bülent Erdoğan ile Sadık Erdoğan dilekçeye, Erdoğan’ın daha önce de kamuoyuna yansıyan, “Terör sorunu yoktur, Kürt sorunu vardır”, “Sen ne mutlu Türk’üm diyene dersen, o da ne mutlu Kürt’üm diyene der” şeklindeki sözlerini koydu.  

‘Görüşlerini açıklamış’
Dosyaya bakan hâkim Hacı Ömer Ilgın, ‘Özbek’in ırkçılık ve etnik bölücülük yaptığı yönündeki sözleriyle görüşlerini açıkladığı, Erdoğan’ı eleştirdiğini ve kişilik haklarını zedeleyecek nitelikte ağır ve haksız ithamlarda bulunmadığı’ gerekçeleriyle davayı reddetti. Başbakan Erdoğan’ın avukatlarının temyiz ettiği dosyayla ilgili Yargıtay 4. Hukuk Dairesi de onama kararı verdi. (Radikal)