Erdoğan'ın seçmenleri eylemleri nasıl değerlendiriyor?

Erdoğan'ın seçmenleri eylemleri nasıl değerlendiriyor?
Erdoğan'ın seçmenleri eylemleri nasıl değerlendiriyor?
Başbakan Erdoğan, dün Ankara'da önce havalimanında, ardından güzergâhı üzerindeki Pursaklar, Altınpark ve son olarak da Ankmall'da halka hitap etti. BBC Türkçe servisinden Sinan Onuş da onu bekleyenlerle birlikte Altınpark'taydı.

Radikal.com.tr – Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2013 Akdeniz Oyunları için Mersin’de yapılan tesislerin toplu açılış törenine katıldıktan sonra dün Ankara ’ya geçti.

Erdoğan önce havalimanında, ardından güzergâhı üzerindeki Pursaklar, Altınpark ve son olarak da Ankmall’da halka hitap etti.

BBC Türkçe servisinden Sinan Onuş, Ankara’da Erdoğan’ın şehre gelmesini bekleyenlerle birlikte Altınpark’taydı. Onuş’un BBC Türkçe servisinin internet sitesinde yer alan izlenimleri şöyle:

Öğleden sonra benimle birlikte yaklaşık 3-4 bin kişi de Erdoğan’ın mitingi olacağını “duyduğu” için buraya gelmiş.

Kalabalığın bir kısmı Aydınlıkevler, Hasköy semtinde oturanlardan, diğer kısmı ise üzerinde “199 Özel Servis” yazılı belediye otobüsleriyle Keçiören, Sincan ve Mamak başta olmak üzere çeşitli semtlerinden getirilenlerden oluşuyor.

Hava sıcak. İnsanlar susuyor. Üzerinde “ASKİ” damgalı sular “Sebil, gelin alın” diye bağıran görevliler tarafından dağıtılıyor. Başbakan’ın alana gelişi gecikince ücretsiz sulardan alıp kalabalığın içine dalıyorum.

Gülerek yürüyen baba-oğul dikkatimi çekiyor. Yanlarına yaklaşarak, İstanbul’u, Ankara’yı soruyorum.

“İdeolojik eylemler. Yüzde 25 ülkeyi yönetsin istiyorlar” diyor. Adı Halit. Soyadını vermiyor. “Ç. deyin” diyor. Etlik’te oturuyor, memur. Halit Ç., olayları televizyondan izlediğini belirtiyor ve ekliyor: “Önceleri iyiydi de terörizme gittiler.”


Onların yanından ayrılıp biri koltuk değnekli, diğeri tekerlekli sandalyede oturan iki kişiye yaklaşıyorum.

Tekerlekli sandalyede oturan Ahmet Şahin. 36 yaşında. O da memur. Koltuk değnekli olansa Hanefi Karadağ. O da 36 yaşında. O da memur.

“3-5 ağaç bahane edildi, şiddete döndü. Eylem hak da şiddetle olmaz ki” diyorlar.

Hanefi Karadağ’a, “Yüzde 50” meselesinden ne anladınız diye soruyorum. “Bir tepkiydi. Sokağa çıkalım manasında değildi” diye yanıtlıyor. Eylemciler için, “Dağ bitti, şehir başladı” suçlamasında bulunuyor.

3-4 bin kişi içinde üç kişiye selam veriyorum, üçü de memur. Çevreme bakıyorum. Memur olmayan birilerini arıyorum.

Yaşlı bir amca yanıma geliyor. “Benimle de konuş oğlum” diyor.

Adı, Ahmet Güven. 76 yaşında. Almanya’da yaşıyor ve AKP Düsseldorf Temsilcisi olduğunu söylüyor. Ahmet Güven, eylemlere daha ılımlı bakıyor, Başbakan’ın çevresindekilerin onu yalnız bıraktığını düşünüyor.


“Başbakan biraz agresif davranıyor ama Sayın Gül ve Sayın Arınç biraz toparlamaya çalışıyor. Her şey düzelecek” diyor. “Karşı taraf” diye cümleye başlıyor. “Karşı taraf” deyince uzlaşmayı engellemiş olmuyor musunuz, diye soruyorum. Biraz duruyor, “İki tarafta da hoşgörü yok. Başbakan kinci değil, düzeltir” diye yanıtlıyor. Bu sırada yanımıza yaşlı bir amca daha geliyor. O ise ateş püskürüyor. “Basının patronları hep yabancı. Siz yabancılara hizmet ediyorsunuz” diye suçluyor.

Siz nereden emeklisiniz, diye soruyorum. Almanya’dan emekli olmuş. Onun da patronu bir Almanmış.

“Benimki başka sizinki başka” diyor.

Kadınlar genel olarak konuşmak istemiyor.

Yaşının 60 olduğunu söyleyen Sevim teyzeyi ikna ediyorum. Önce adını vermiyor, yüksek perdeden konuşuyor. Adını söyleyince yumuşuyor.


“Erdoğan, ağabeylik yapsa bunlar daha da şımarır. Böylesi iyi” diyor. Ona göre bu olayların nedeni zenginler. Erdoğan, onların yolunu kestiği için insanlar sokakta. “Hepsinin altında son model arabalar” diyor.

Konvoyu ve lüks arabaları gösteriyorum ve burada da zenginler var diyorum. “Bizimkiler başka. Bizimkiler helalle kazandılar” iddiasında bulunuyor.

Az ilerde Erdoğan posteriyle poz veren 41 yaşındaki keman öğretmeni Ceylan Elif Gök’ün yanına yaklaşıyorum.

“Büyük lideri karşılamaya geldim” diyor. Sohbet ilerledikçe “Başbakan kulak verecek bu işlere” yorumunu yapıyor. Mitinge birlikte geldiği, 46 yaşındaki serbest meslek sahibi Tevfik Kılınç da onu onaylıyor. “Durdurabilirdi, ağabeylik yapabilirdi. Üslubu evet sert” diyor.

Sohbettin yumuşadığı bir anda resminin çekilmesine izin vermeyen diğer arkadaşlarından Oğuz İspir söze giriyor. Ortam biraz geriliyor. Önce “memurum” diyor, sonra “serbest meslek” sahibi, sonra da “öğrenci” olduğunu söylüyor.

“Eylemcilerin hepsi Erdoğan’ın sözlerini hak ediyor. Onların hiçbiri Türk değil. Türkler burada. Bak bayraklar elimizde” diyor.


42 yaşındaki ev hanımı Şerife Seçkin Kılınç, olumlu başladığı sözlerini, bu tazyikle birlikte sertleştiriyor, “Başbakan haklı, sert bulmuyorum. Evet, biz Osmanlı torunuyuz. Onlar Türk değil” diyor, bayrağı yüzüme doğru sallayıp kestirip atıyor.

Başbakan’ı karşılayan kalabalığın bayrak yarışı dikkat çekiyor. Belediye ücretsiz dağıttığı için herkesin elinde 3’er 5’er bayrak var. Biz sohbetimizi sürdürürken Ankara’yı dünyaya bağlayan havaalanı yolu trafiğe kapatılıyor hem de saatler önceden. Polisin ne sesi çıkıyor ne de ortalığı biber gazı bulutu sarıyor.


  http://www.radikal.com.tr/113703211370328

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sansür - geziparkı

  Radikal neden haberin son kısmını kesmiş? Direnişçilerle, Karşılamacıların karşılaştırılması gereksiz değil bilakis çok önemli. http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2013/06/130610_ankara_pazar_onus.shtml

  winzer64 - jumpercoco

  sen heralde geziparkı diye akp'nin mitingine gittin.Mantık yoksunu açıklamalardan ayırt edilebilir ama bunun için miting de söylenenleri dinleyip anlayabilmek gerekir.

  haramda haram - sktk60

  su haram,bayrak haram,ulaşım haram türk milletinin haklarını bu şekilde partililere dağıtıyorlar helal etmiyorum iğneden ipliğe hesaba çekileceğimizi iddia eden müslümanlar öteki dünyada helal yiyenleri hesaba çekecekler haram yiyenleri değil hiç düşünmüyorlar siyaset uğruna fakir fukaranın garip gurebanın haklarını yiyorlar afiyet olsun.

  gezi de parayla - winzer64

  gezide her sey parayla, bira bedava... yandas media...

  Turk Degil! - iekanat

  Gecen hafta Reddit'te birileri AKP secmeninin Turk olmadigini iddia ediyordu. Bu hafta da bunu gordum. Iki grupda kendinden olmayani Turk olmamakla sucluyor. Sanki siyasi gorus etnik kimligi degistiriyormus gibi.

  Televizyon - KeyifR

  "Halit Ç., olayları televizyondan izlediğini belirtiyor" . Keşke diğer insanlara da sorsaymış nereden bilgileniyorlar diye. Ben çoğunun televiyon dışında haber kaynaklarını kullamadıklarından AKP'nin yanında durmaya devam ettiklerini düşünüyorum.

  Haberin devamı nerede? - queerestofthequeer

  http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2013/06/130610_ankara_pazar_onus.shtml adresinden haberin Radikal tarafından yayınlanmayan devamını türkçe olarak okuyabilirsiniz. Özellikle son paragrafın yazıdan çıkarılmış olması çok manidar. Kendince bir sansürleme mi söz konusu acaba? diye sormadan edemiyorum. Yazının son bölümü özellikle çok önemli tespitler içermekte bence, ancak Radikal bunu yayınlamayıp, alıntı yaptığı haberi dahi keserek bizlerle adeta dalga geçiyor olmalı. Bu yorumun yayınlanmaması durumunda da bizlerle daha fazla dalga geçmiş olacaksınız - haberiniz ola... Bu halk tamamen Türk basınının ağzından çıkacak kelimelere, meclisten gelecek seslere gebe bir halk değil. Bir kısmımız bilgiye ulaşmak açısından buna ihtiyaç duyabilir ancak bu kadar da saçmalamaya gerek yok. Haberin orjinalini okuyup devamı neden yok? diye sizlere bu soruyu sormayacağımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Belki de en başta BBC size bu soruyu sormalı...