Erdoğan'ın sözleri Barzani'yi hoşnut etti

Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Hükümeti'nin başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Washington'da yaptığı açıklamayı olumlu buldu. Barzani, "Erdoğan'ın 'İstikrar hem Türkiye için hem Irak için gereklidir' sözü...

ERBİL - Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Hükümeti'nin başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Washington'da yaptığı açıklamayı olumlu buldu. Barzani, "Erdoğan'ın 'İstikrar hem Türkiye için hem Irak için gereklidir' sözü bize göre çok önemli bir tespittir" dedi. Barzani, PKK'nın derhal kayıtsız şartsız ateşkes ilan edip barışçıl yöntemlere yönelmesini de isterken "Aksi takdirde bundan sonra olacakların mesuliyeti onlara aittir" diye konuştu.
Başbakan Barzani, Erbil'de düzenlediği basın toplantısında, Erdoğan'ın ABD Başkanı George Bush'la görüştüğü Washington ziyaretini yakından izlediklerini söyledi. Barzani "Şüphesiz, 'Söylenen her sözü destekliyoruz' diyemeyiz. Ama genel olarak görüşmenin havası memnuniyet vericiydi. Özellikle sayın Erdoğan'ın 'İstikrar hem Irak, hem de Türkiye
için önemlidir' tespiti bizce bundan sonra atılacak adımların temelini oluşturacaktır" dedi.
'PKK Kuzey Irak'a da zarar veriyor'
PKK'yı terör örgütü olarak tanımlayarak işin içinden çıkmayı 'şekli bir davranış' olarak niteleyen Neçirvan Barzani, çözüme ulaşmak için görüşmelerin sürdürülmesi gerektiğini savundu. Başbakan Barzani, PKK ve bu örgütün İran'daki kolu PJAK'ın yaptığı her silahlı eylemin Bölgesel Kürt Hükümeti'ne hem de Kürt halkına zarar verdiğini anlatırken şöyle dedi:
"PKK, derhal kayıtsız şartsız silah bırakıp barışçıl yöntemlere yönelmelidir. Aksi takdirde bundan sonra olacakların mesuliyeti onlara aittir. Biz bölgemizi komşu ülkelere saldırı platformu olarak kullandırmamakta ciddiyiz. PKK eğer Türkiye veya İran'da silahlı eylem yaptıktan sonra elini kolunu sallayarak Irak'a döneceğini zannediyorsa, buna kesinlikle izin vermeyeceğimizi bilmelidir. PKK'nın Türkiye topraklarında yaptığı silahlı eylemleri desteklemiyoruz. Bu eylemler en çok Kürtlere zarar veriyor. PKK ve PJAK'ın yaptığı her eylem bölgesel Kürt hükümetine baskı olarak dönüyor. Bu eylemler barışçıl Kürtlere zarar veriyor."
PKK'ya karşı aldıkları önlemler hakkında da bilgi veren Barzani, örgütün Kürt bölgesindeki havaalanlarını kullanarak seyahat etmesini engellediklerini söyledi. Barzani, Mahmur Kampı'nın giriş çıkışlarını daha sıkı kontrol altına aldıklarını ve dağlara giden ikmal yollarında yeni kontrol noktaları oluşturduklarını söyledi.
Barzani, geçen yılın rakamlarına göre Habur Sınır Kapısı'ndan 2.7 milyar dolar değerinde ithalat yapıldığını belirterek, PKK sorununun çözümünün ambargodan geçmediğini savundu. Kürt lider ambargonun hem Kuzey Irak'a hem de Türkiye'ye zarar vereceğini savundu.