Erdoğan'ın sözleri İtalya basınında

Erdoğan'ın sözleri İtalya basınında
Erdoğan'ın sözleri İtalya basınında
İtalya basını, Başbakan Erdoğan'ın Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı mitingdeki konuşmasına birinci sayfadan yer ayırdı

MİLANO - Corriere della Sera gazetesi internet sitesinde ilk sırada yeralan haber , “ Türkiye ’de Erdoğan sesini yükseltti: Hükümetin sabrının bir sınırı var” başlığı altında “Göstericilere uyarı” alt başlığı kullanıldı.

“Türk başbakan Recep Tayyip Erdoğan , hükümetinin sabrının da bir sınırının olduğunu söyledi” ifadesi kullanıldı.

Haberde, “Hükümet karşıtı protestolar 31 Mayıs’da çevreci barışçıl bir oturma eylemine, polisin şiddetle müdahale etmesinin ardından başlayan gösterilerde 3 kişi öldü, Emniyet Sendikası ani stres nedeniyle 6 polis memurunun intihar ettiği açıkladı ve beş bin kişi yaralandı” sözlerine yer verildi.

‘GÖSTERİCİLERİN YÜZDE 90’INDAN FAZLASI ROTADAKİ İSLAMİ DEĞİŞİMİ KINAMAK İÇİN MEYDANDA’

Bunun yanında, “Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de sayıları yüzlerce bini bulan hükümet karşıtı göstericilerin yüzde 90’ından fazlası, Recep Tayyip Erdoğan ’ın otoriter uygulamalarını, rotadaki İslami değişimi, kınamak için meydanlara indi” ifadesi yer aldı.

La Repubblica gazetesi internet sitesinde , “Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da çatışmalar. Erdoğan: Sabrımızın da sınırı var” başlığıyla yer alan haberde, “Çevik kuvet 10 bin kişilik bir grubu zor kullanarak dağıttı. Gazi Mahallesi, İzmir ve Ankara’da da tansiyon yüksek” alt başlığı kullanıldı.

DÜN GECE YİNE SERT ÇATIŞMALAR YAŞANDI

Haberin devamında, “Türkiye’deki şiddette iki günlük ateşkesin ardından, polis ve hükümet karşıtı göstericiler arasında başkent Ankara ve ülkenin diğer kentlerinde gece yine sert çatışmalar yaşandı.

‘SABRIMIZIN DA BİR SINIRI VAR’ DİYEREK TEHDİT ETTİ

Çevik kuvvet polisi, 10 gündür sık sık çatışmalara sahne olan Ankara’nın kalbi Kızılay’da, 10 bin kişilik barışçıl gösteriyi zorla dağıttı. Polis, yakın sokaklara kaçan göstericileri göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla kovaladı. Yaralananlar ve gözaltına alınanlar var. Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçmenlerine, 2014’de yapılacak yerel seçimlerde göstericilere ders verme çağrısında bulundu. Kısa bir süre sonra da göstericileri, “sabrımızın da bir sınırı var” diyerek tehdit etti” yorumu yapıldı.

La Stampa gazetesinde de, “Türkiye’de meydanlarda şiddet yine patladı. Erdoğan: Sabrımızın da bir sınırı var” başlığı kullanıldı. Haber metninde ayrıca, “Binlerce gösterici başbakana meydan okudu. Gözyaşartıcı gaz ve Ankara’da polis saldırısı. İzmir ve Adanada’da tansiyon yüksek. Aktivistler, başbakanın sokaktaki taş ve sopaları silah haline getiren militanlarını kınadı”(DHA/Eda Berkbayrak)