Erdoğan'ın suç duyurusunda Can Dündar'a müebbet istemi

Erdoğan'ın suç duyurusunda Can Dündar'a müebbet istemi
Erdoğan'ın suç duyurusunda Can Dündar'a müebbet istemi
Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Can Dündar hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına verilen şikayet dilekçesinin içeriğini açıkladı. Erdoğan'ın bireysel suç duyurusunda, Dündar'ın bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istenildi. Erdoğan, MİT TIR'ları haberi nedeniyle "Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek" demişti.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Can Dündar hakında, genel yayın yönetmeni olduğu Cumhuriyet gazetesinde geçen yıl Hatay ve Adana’da, MİT’e ait TIR’ların durdurulmasıyla ilgili, “gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği” gerekçesiyle bireysel suç duyurusunda bulundu.

Dilekçede, Can Dündar’ın “paralel örgüt tarafından kendisine sızdırılan sahte görüntü ve bilgileri yayınlayarak, tamamen hukuka aykırı biçimde TIR’ları arayan örgüt mensuplarının eylemine iştirak ettiği” iddia edildi.

Dilekçede, Can Dündar’ın, “TCK’nın suç işlemek amacıyla örgüt kurma, gizliliğin ihlali, hükümete karşı suç, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasal ve askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs” suçlarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

RSF: Erdoğan gazetecileri tehdit etmekten vazgeçmeli
 


  http://www.radikal.com.tr/137150613715066

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  merak ediyorum - Kantarın Topuzu

  senelerce güneydoğuda görev yapmış biri olarak pkknın kullandığı abd mayınlarının, rus silahlarının, italyan dürbünlerinin, iran telsizlerinin, fransız el bombalarının, alman istihbarat dökümanlarının nereden nasıl geldiğini de birisi bana anlatsa ne güzel olur..

  Ceza biçmek de şikayetçiye mi kalmış? - brandywine06

  İçeriği hiç tartışmayacağım. Suç oluşturur mu oluşturmaz mı tartışması apayrı. Tamamen yöntemle ilgili söyleyeceğim. Dava açıp açmayacağına ve hangi suça ne ceza talep edeceğine savcı karar verir. Tamam savcı AKP'nin savcısı olabilir ama biraz görüntüyü bari kurtarın. Zaten son günlerdeki düşüşte bu hoyrat, sakil, tepeden bakan tavrın büyük etkisi var.

  Can Dündar'a güzel bir anı - user921783

  Bundan yıllar sonra, Can Dündar'ın çevresindekilere gururla anlatacağı bir haber daha. Seninleyiz Can.

  Can Dündar'ın pozu - enver altın

  Mağdur ve mazlum rollerinde bir poz... Çok masummuş gibi!.. Belki de masumdur. O zaman korkmasın. Madem hukuk var, mahkemeler var, adalet tecelli edecektir. Gariban, sıradan birisi suç işlese hiç sesi çıkmaz, kimse de arka çıkmaz ama gazeteci olunca, istediğini yap, "sınır tanıma!" olur mu? İsterse sınır tanımayan gazeteciler arka çıksın! Devletin başındaki Cumhurbaşkanı devlet adına hak aramayacaksa kim arayacak devletin hakkını?

  "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği"? - user1052933

  Görüntülerin ve bilgini gerçek olduğunu bizzat Davutoğlu itiraf etti. Hükümetin ve Erdoğan'nın sığındığı tek koz "devlet sırrı" saçmalığı. Eğer biraz hukuk devletliğimiz kalmışsa, bu davanın açılış nedeni olan "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği" maddesinden dolayı, dava Can Dündar lehine sonuçlanır. Böylece başta Erdoğan olmak üzere mevcut hükümetin, Suriye'deki iç savaşa tırlarla silah göndererek destek verdiği kanunen tanınmış olur. Umarım ömrümüz yeter de savaş suçundan dolayı Lahey'de yargılandıklarını görürüz.

  - user386208

  Oh oh aman müebbetse iyi, müebbet yiyenler bikaç aya salınıyor,allah beterinden korusun