Erdoğan'ın suikast iddialarına yanıtı: Vahim ve düşündürücü bir süreç

ANKARA -  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast hazırlığında oldukları öne sürülen iki şüphelinin evinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin’in evlerinin bulunduğu bölgenin krokilerinin de ele geçtiği  öne sürüldü. Erdoğan iddialar için “Bunlar yeni şeyler değil. Biz yolumuza devam edeceğiz” dedi.
Başbakan Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak için dün akşam üzeri Suriye’ye gitti. Hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, şu mesajları verdi:
DTP’lilere eleştiri: Yeni gelişmelere göre (eski DTP’li milletvekillerinin) Meclis’de tekrar devam etme kararı aldıklarını duyduk. Kararın İmralı’nın talimatıyla yapıldığı ve bu talimattan dolayı sayın (Ahmet) Türk’ün yapmış olduğu bu açıklama bana göre çok talihsiz bir açıklama. Zira kendileriyle Meclis’teki grup odamda yapığım görüşmede, ‘Hiçbir zaman bizler illegal kişi veya örgütleri muhatap almayız, sizler de bunu sahiplenmeyin’ diye kendilerine söylemiştik.
Arınç’a suikast iddiası: Olay bir yargı sürecinin içine girmiş vaziyette. Tabii şu andaki tespitler, duyumlar vesaire bunlara baktığımız zaman, bu süreç vahim bir süreç. Düşündürücü bir süreç. Süreçle ilgili olarak bu konuda siyasilerin yaptıkları veya yapmakta oldukları açıklamaları da dikkatle yapmalarında fayda var diye düşünüyorum. Temenni ederiz ki şu anda savcılıkta olan bu sürecin, yargı süreci endişeleri yok edecek şekilde ortaya çıksın. Savcılıktan endişeleri yok edecek şekilde açıklama yapılmasını bekliyoruz.
Kroki bulunduğu iddiaları: (“Cumhurbaşkanı ve sizin evlerin krokilerini de bulunduğu yönünde iddialar var” denilmesi üzerine) Bunlar yeni şeyler değil, bunlar eski. Malum devam eden yargı süreci içinde bunların hepsi var. Bunlar hatta medyada da gösterildi zaman zaman. Siyasete giren bu tür şeyleri bilecek, inanacak. Olacak böyle şeyler... Ve bu yolda da sabırla, kararlı bir şekilde biz halkımıza, vatanımıza hizmet yolunda devam edeceğiz. Bu tür art niyetleri olanlarında da zaten böyle dertleri yok. Onların derdi başka. Biz yolumuza devam edeceğiz.” 

Bozdağ: Savcıların görevi
Dün AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı öncesinde re parti yöneticileri, Arınç’a ‘suikast girişimi’ iddialarını değerlendirdi.
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, “Bu planlanmış profesyonel bir suikast olabilir mi?” sorusuna  şu yanıtı verdi: “Bu iddiaları araştırmak Cumhuriyet savcılarının görevi ve bununla ilgili araştırmalar yapıldıktan sonra hepimiz bu işin gerçeği nedir, maddi gerçeği ne değildir, o zaman öğreneceğiz. Şu aşamada sizden fazla bir şey bildiğimi söyleyemem. Ama vahim bir durumdur.”

Komutanlıkta gözaltındalar
Şüpheliler Albay E.Y.B. ile Binbaşı İ.G.’nin Özel Kuvvetler Komutanlığı personeli olduğu ve Ankara Merkez Komutanlığı’nda gözetim altında tutulduğu öğrenildi. (Radikal)