Erdoğan'ın yenilmez imajı sarsıldı

Erdoğan'ın yenilmez imajı sarsıldı
Erdoğan'ın yenilmez imajı sarsıldı
Taksim inatlaşması Erdoğan'ın yüzde 50 oy aldığı için her şeye kadir olduğu imajını sarstı. Yetkileri artırılmış cumhurbaşkanlığı ile tek karar verici olma hedefi de yara aldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın İhracatçılar Meclisi'nde Taksim göstericilerine ve onların arkasında olduğundan kuşkulandığı CHP 'ye rest çekmesiyle, CHP'liler dahil yüz binlerce göstericinin Taksim'e girmesi arasında yalnızca 5 saat vardı. Ama bu 5 saat içinde iki önemli ve zekice manevra yapıldı.

Bunlardan ilki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun, çok önceden 1 Haziran için planlanmış Kadıköy mitingini iptal edip, CHP’lileri Taksim'e destek vermeye çağırmasıydı.
İkincisi de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Türkmenistan dönüşü İstanbul Valisi, İçişleri Bakanı ve Başbakan’ı arayarak bilgi alması ve polisin daha hassas davranmasını istemesiydi.

Saat 14.30 civarında yapılan bu görüşmeler ardından polis, 15.30-16.00 arası Taksim’den (ama gazlaya gazlaya) çekilmeye başladı. Saat 17.00 gibi, bundan 5 gün önce mütevazı 50 kişiyle başlayıp polisin aşırı güç kullanımı ve hükümetin ısrarıyla sayıları yüz binlere ulaşmış kitleler Taksim'e akmaya başladı.

Bir başka akıllıca hareket, Kılıçdaroğlu'nun (ve CHP bayrak ve pankartlarının) Taksim'de görünmemesi oldu; CHP'liler bunun, (Erdoğan'ın önleyici atış olarak söylediği) 'siyasi rant için yapıyor' suçlamalarını boşa çıkarmak amacıyla yapıldığını açıkladı.

Ortaya öyle bir durum çıktı ki, Topçu Kışlası inşaatına yarın dahi başlansa, girilmez denilen Taksim'e girilmiş oldu. Ayrıca mesela Erdoğan'ın 'bir kısmında yapılabilir' dediği AVM için Belediye Başkanı Kadir Topbaş 'yok' dedi, AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik ise karşı olduğunu açıkladı.

Taksim inatlaşması Erdoğan'ın yüzde 50 oy aldığı için her şeye kadir olduğu imajını sarstı. Yetkileri artırılmış cumhurbaşkanlığı ile tek karar verici olma hedefi de yara aldı.

Bir son soruyla bitirelim: Taksim'de 1 Mayıs gösterileri, oradaki çukurun can güvenliği oluşturduğu gerekçesiyle iptal edilmiş, o nedenle de epey sürtüşme çıkmıştı. Dün Taksim'de, üstelik o kadar düzensiz ve plansız bir toplaşma olduğu halde, çukura düşüp yaralanan oldu mu? Cevabı biliyorsunuz, değil mi?


  http://www.radikal.com.tr/1135905113590527

  YORUMLAR
  (27 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TERÖR - HARAYDIN

  Muhalefet muhalefet terörü ile muhalefeti karıştırırsa rakibini daha da yenilmez kılar. Bu eylem insan olmanın zorunlu şartı olan doğayı betonlaştırmamanın bir yöntemidir. Bu parkta kentsel dönüşüm diye çevresindeki 10 bina yıkılıp ağaç dik,ileceğine ağaçlar kesilip beton mağara yapılmak istenmektedir. Muhalefetin buna engel olması namus borcudur. Ama bunu iktidarla hesaplaşma ve iktidarı siyeseten yenme sayarsanız bu zırvadır. Bu siyeset değil idari hatadır, ya mahkemeden ya muhalefetin bastırmasıyla dönülmek zorunda olan idari yanlış. Dönülmeyi sağlayamazsanız bu muhalefet beceriksizliği olur, dönülmesi iktidarın yenilmesi olmaz. yENİLME SİYASETEN SEÇİMDE OLUR. Muhalefet icaraatta sınıfta kalırsa asla iktidar alternatifi notu yükselmez ve bu da iktidara yenilmez kılar. Zaten yenilmez yüzde 55 oy alacak, bu ağaçların kesilmesine yetk,i demek değil ki, muhalefet yenemezsek ağaçlar kesliebilir desin, her halukarda ağaçlar değil çevredeki 10 sıra yıkılmalıdır. O meydan varken istanbu^l'un nüfusu bumuydu. Arttığına göre meydan da genişletilmesi şarttır.

  Demokrasi zor - fogurlu

  Halkın oyuyla işbaşına gelip yine halkın vergileriyle makamlarında oturan kişiler kulun hakkını unutmuş ve ''siz ne yaparsanız yapın ben kararımı verdim yapacağım'' diyor. Her kuruşunda 75 milyonun hakkı olan bir kaynağı o insanların inanılmaz itirazına rağmen bir taş yığınına harcamak en hafif tabiriyle kul hakkı yemektir. Bir zamanlar ben mağdurum diyen zihniyetin bu hale gelmesi Türkiye'de demokrasi ümidimi yerle bir etti. Çünkü antidemokrasiden çok çekmiş bir zihniyet bu hale gelebiliyorsa bence biz demokrasiyi unutalım...Allah ıslah etsin.

  Fırtınadan önceki sessizlik! - brotherlouie

  Türkiyemizi bu toprağın çocukları yönetene kadar direnişe devam edeceğiz. Bu olaylar birilerine ders olmalıdır. Anayasamızın ilk 3 maddesine dokunulduğu taktirde olacaklar 2 gündür devam eden direnişin hava civa olacağını görecekler.

  Ne Sarsılması - CaOSe

  Ne sarsılması, yerlebir oldu yerlerde sürünüyor.

  İstifa etmezse.. - kaşınan adam

  90 yıllık Cumhuriyet tarihinde hiç bir liderin ve iktidarın maaruz kalmadığı protestolara muhatap olan Tayyip Erdoğan çekilmez ve kendi tarafından olmayanları ötekileştirici,aşağılayıcı ve küçültücü uslup ve tarzını ve ideolojik atılımları ile dayatmalara devam ederse daha şiddetli tepkilerle karşı karşıya kalır.Bu durumda ya polis gücü ile ya daha şiddetli karşılık verecek,yada daha yumuşak .Ancak her iki durumda da gün ve gün tepkilerin dozu artacaktır. Her otoriter lider gibi Tayyip beyde düşüşe geçmiştir.İstifa etmesi hem millet hemde kendisi için daha hayırlıdır..

  Kendinizi kandırın - Ukelaa

  Erdoğan'ın imajı sarsıldı diye kendinizikandırın . Tam tersi şu an AKP oylarını çok daha fazla arttırıyor . Bu olaylar kararsız seçmenlerin gözünde demokrasi diye ayygara koparanların ne kadar tehlikeli insanlar olduğu imajını kuvvetlendirdi . Unutmayın sokaktaki heyecanlı egnçlerin çoğu 12 Eylül öncesinin bilmiyor bile , ama o günleri hatırlayanlar şu an diken diken oldu . Eğer AKP'den kurtulmak istiyorsanız önce AKP'ye oy verenlerin bidon kafalı göbeğini kaşıyan insanlar olmadığını , onlarında kendi siyasi hafızaları ve talepleri olduğunu kabul edip , bunları anlamaya çalışmalısınız . Yoksa yaygara kopararak hiçbir yere varamazsınız .

  Cin şişeden çıktı - erdal mirza

  Yazıya yapılan yorumlara okuyucuların,olumlu-olumsuz tepkisi işin mahiyetini açıkça ortaya koyuyor.'Cin şişeden çıkmıştır've zalime karşı direniş,başarıya ulaşana kadar hayatın her alanında devam edecektir.