Erdoğan'ın yırttığı defter Atatürk'ün evinden kaldırıldı

Erdoğan'ın yırttığı defter Atatürk'ün evinden kaldırıldı
Erdoğan'ın yırttığı defter Atatürk'ün evinden kaldırıldı
Başbakan Erdoğan'ın, içindeki bir yazıya sinirlenerek sayfasını yırttığı Atatürk'ün Selanik'teki evinde bulunan ''Anı defteri'' müzeden kaldırıldı.

Üç yıllık restorasyon çalışması sonrası yeniden ziyarete açılan Selanik’teki Atatürk evinde bulunan ‘Anı defteri’’ kaldırıldı. Ziyaretçilerin görüşlerini yazdığı ‘’Anı Defteri’’ 7 yıl önce Başbakan Erdoğan’ın ziyareti sırasında görüp sinirlendiği bir yazı nedeniyle tartışmalara neden olmuştu.

2006 yılında Selanik’e giden Başbakan Erdoğan, anı defterinde bir vatandaşın yazısını görüp sinirlenmiş ve o sayfayı yırtmıştı. Fethi Dördüncü adlı vatandaş deftere, ‘’ Tayyip Erdoğan hükümeti, Bakanlar ve AKP milletvekilleri, Atatürk ilke, devrim ve Cumhuriyet idaresini ortadan kaldırıp Hilafet devleti kurma çabasındadır’’ diye yazmıştı. Dördüncü, bu yazı nedeniyle 3 bin lira para cezasına çarptırılmış, Erdoğan’a da 10 bin lira tazminata mahkum olmuştu.

VURAL AÇIKLADI
Gazeteport’un haberine göre Selanik’teki Atatürk evinden defterin kaldırıldığını MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural açıkladı. Vural şöyle dedi:

‘’Evin içini boşaltmışlar. Eskiye dair hiç bir şey yok. Binanın zemin katına 'Atatürk ve çocuk' odası demişler ancak çocukluğuna dair bir tek eşya yok. Ziyaretçiler 'Atatürk'ün evine mi yoksa TOKİ’nin örnek konutuna mı geldik ?' diye soruyorlar. Anı defteri de kaldırılmış. Balmumundan bir heykel var, oturtmuşlar Atatürk'ü film izliyor. Bu ne saygısızlıktır?"

ÜÇ YIL SÜRDÜ
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk'ün, 1881 yılında Selanik'te doğduğu evi restore ederek, yeniden düzenledi. 2010’da başlayan çalışmalar üç yıl sürdü. Binanın zemin katında "Atatürk ve Çocuk Odası", birinci katta "Selanik Odası", ikinci katta "İstanbul Odası" ve üçüncü katta da "Ankara odası" olarak isimlendirilen odalar yer alıyor. Binada Atatürk'ü koltuğa oturmuş şekilde canlandıran silikondan yapılmış bir heykel de bulunuyor. Üst katlarda, evin eski teşhir düzenini gösteren maketler de sergileniyor.


  http://www.radikal.com.tr/114782211478228

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Müslüman ülke - burtug

  Müslüman ülke müslüman vatandaşlar putlaştırın bakalım nereye kadar.Ermenilere serbest.

  bu ne kin - hader

  Efendiler bu ne kin Allah askina rahmete kavusmus Turkiye cumhuriyetinin temel tasi bir insan hakinda boyle konusmak sadece o buyuk komutani tanimamaktan ibaretir.Onun duvarda resmi sadece yeni Turkiyenin resmidir ve daimdir.

  kedi gibi bile cizemiyoruz ne demek? - cansu0

  Baskabakanimizi kedi gibi bile cizemiyoruz ama o herkese istedigi sekilde konusabiliyor diyorsunuz ama senelerdir kitapci dukkanlarinin on camekanlaridaki Hitler haline getrilmis resmi ile basilan diktator dediginiz o insan ,halkin istegi ile oyu ile secilmis oldugu halde sesiniz cikarip kitabi raflardan bile kaldirtmaigini hic dusunemiyorsunuz. Bu ne bicim diktatorluktur? ne bicim anlayistir bende onu hala anliyamadim.

  haklıymış. - bahar2004

  o yazıyı yazan haklı çıkmış durumda. bir durumu önceden tespit etmiş. adamın ödediği paraları geri versinler.

  olmayacak duaya amin demeye çalışıyorlar. - demlicay2011

  zoraki güzellik tutmaz. bu topraklar hilefette olmaz cumhuriyette demokraside. abd başınızdayken bir numara göremiyeckesiniz. tam bağımsız bir ülkede yaşamadığımız sürece hep yandaş ve cahillik beraber kol kola gezecektir. ara sıra yapılan ayarlar hep geçici olacaktır. ayrıca sayfa yırtmak da neyin nesi anlamış değilim. keskin sirke küpe zarar. ama bunlar küpleri testide değil başka yerlerde saklıyor devir değişti. isviçre diye bir yer var.

  Hepiniz gecicisiniz. - kujo84

  Bu ulkede her parti,kisi ve kurum gecicidir.Turk milletinin kurtarici lideri ve Turkiye Cumhuriyetinin kurucusu ATATURK ise sonsuza kadar kalicidir.Sevsenizde sevmesenizde :)

  ... - isakent

  başbakan dava etmiş kazanmış buda haklılığını gösterir o yazıyı yazanada bedelini ödetmiş yarğı burada asıl olan hukuktur yoksa bizde gidelim kafamız kime eserse sallıyalım buda olacak iş degil