Erdoğan'la rektörler uzlaşamadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile rektörler arasındaki gerilim bitmiyor. Başbakan Erdoğan, YÖK yasa taslağı üzerinde rektörlerle gece mesaisi yapsa da, uzlaşma sağlayamadı.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile rektörler arasındaki gerilim bitmiyor. Başbakan Erdoğan, YÖK yasa taslağı üzerinde rektörlerle gece mesaisi yapsa da, uzlaşma sağlayamadı.
Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış, "Hiçbir ilerleme kaydedemedik" dedi. Bugün olağanüstü toplanacak olan Rektörler Komitesi'nin bir bildiri yayımlaması bekleniyor.
Taslak verilmedi
Başbakan Erdoğan önceki gece yarısı ÜAK Başkanı Ayhan Alkış ve beraberindeki rektörleri kabul etti. Başbakanlık Merkez Bina'daki görüşmeye, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Devlet Bakanı Beşir Atalay, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer de katıldı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın Başbakanlığa sunduğu taslağın ele alındığı toplantı dört saat sürdü. Toplantı sonrası Alkış, "Hiçbir şekilde 'İlerleme kaydedildi' diyemeyiz" diye konuştu. Görüşmede, rektörlerin, MEB'in Başbakanlığa sunduğu taslağı talep ettikleri ancak taslağın, 'Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü'nde redakte edildiği' gerekçesiyle kendilerine verilmediği öğrenildi. Rektörlerin, görüşmede ÜAK'ın daha önce hazırladığı Yükseköğretim Yasa Taslağı'nı tekrar Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunduğu belirtildi.