Erdoğan'lı muharrem iftarı Alevileri yine böldü

Erdoğan'lı muharrem iftarı Alevileri yine böldü
Erdoğan'lı muharrem iftarı Alevileri yine böldü

Çamuroğlu ?Başbakan sadece mihman olacak? dedi.

AKP'li Çamuroğlu, 'Bu AKP iftarı değil' derken Abdal Musa Dergâhı, Alevileri Tekke'deki 'alternatif iftar'a çağırdı
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, bu yıl da Alevilerin ‘muharrem iftarı’na katılacak. Alevi kökenli AKP İstanbul Milletvekili Reha Çamuroğlu’nun girişimleriyle organize edilen iftar, bu yıl İstanbul’da gerçekleştirilecek. Çamuroğlu, “İftarı AKP değil, Aleviler düzenliyor. Başbakan orada sadece mihman (konuk)” derken, Alevi örgütleri iftara katılım konusunda yine ikiye bölündü.
Erdoğan, ilk kez geçen yıl 12 Ocak’ta Ankara Bilkent Otel’de verilen ‘muharrem iftarı’na katılırken bu Aleviler arasında büyük tartışmalara neden olmuştu. Bu yılki muharrem iftarı 7 Ocak’ta İstanbul Feshane’de yapılacak. Çamuroğlu, iftarı AKP’nin değil, Alevilerin düzenlediğini söyleyerek, “Sayın Başbakan orada sadece mihman olarak bulunacak. Biz yine bütün bahçelerde meyve, lokma yemeye, türkü söylemeye devam edeceğiz” dedi. Çamuroğlu, iftarı Abdal Musa Vakfı’nın vereceğini belirtti. Vakıf, geçen yılki iftarın da finansörü olmuştu.
Bazı Alevi dedeleri, geçen yıl, Erdoğan’ın da katıldığı iftar öncesinde yemeği ‘Hızır Paşa sofrası’ olarak adlandırmış ve katılanları ‘düşkün’ ilan etmişlerdi.
12 Ocak’ta İstanbul’da verilecek yemeği eleştiren Tekke Köyü’ndeki Abdal Musa Dergâhı’nın başında bulunan Hüseyin Eriş, kendilerinin de alternatif iftar düzenleneceğini söyledi. Tüm Alevileri Abdal Musa Dergâhı’na çağıran Eriş, şunları şöyle dedi: “Bütün gelişmeler kapalı kapılar ardında baş döndürücü bir hızla sürerken Abdal Musa Dergâhı’nın bulunduğu Tekke Köyü ve tüm Ale-vi kurum ve kuruluşlar süreçten soyutlanmış ve devre dışı bırakılmıştır. Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit edildiği muharrem orucunun 10’uncu günü Abdal  Musa’nın Dergâhı’nda geleneksel oruç açma ve dağıtma ibadetini 7 Ocak’ta Tekke Köyü’nde yerine getireceğiz.”
Alevilerin Erdoğan’ın katılacağı iftara yönelik tepkileri şöyle: 

ABF Başkanı Ali Balkız: Muharrem ayında yas orucumuz içerisinde geçen yılki seremoninin tekrarlanması hiç hoş değil. O yolun yol olmadığını hem sayın Çamuroğlu, hem de AKP yöneticilerinin anladığını sanıyorduk.
Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun: Muharrem ayında iftar vermek siyasi partilerin işi olmamalı, kuruluşlar verince tepki çekmiyor; bir parti verince tepkileri gördünüz. Kuruluşları dışlayarak yapılması doğru değil.
CEM Vakfı Başkanı İzzettin Doğan: Başbakan Alevi temsilcilerini kabul etti. En azından tarafların birbirlerini tanımaları, aracısız konuşmaları sağlandı, dertlerimizi, taleplerimizi anlattık. Reha (Çamuroğlu) beyin yemeği vesile yapıp bu iftarı vermesi halinde sıcak bakarız.İftara kimlerin davet edildiği konusunda da bilgiler net değil.
Postnişin Veliyettin Ulusoy: Davet edildim ama Antalya’da olduğum için gidemeyeceğim. Hoş, evde olsaydım da gitmezdim. Alevilerde Muharrem ayı yas ayıdır ve sade iftarlarla geçiştirilir. Öyle otellerde, şatafatlı iftarlar yapılmaz.
Hacıbektaş-i Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez: Bana davet gelmedi. Bu iftarı bir Alevi geleneği gibi yansıtmak saygısızlıktır. Sayın Başbakan ve etrafındaki insanların Hz. Hüseyin acısınını Aleviler gibi yaşamak istiyorlarsa, onun geleneğine saygı göstermesi gerekir.