Erdoğan'tan 14 Mart sözü: Hekimlerin sorunları çözülecek

Erdoğan'tan 14 Mart sözü: Hekimlerin sorunları çözülecek
Erdoğan'tan 14 Mart sözü: Hekimlerin sorunları çözülecek

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi üyeleri, hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarını, denize karanfil atarak andı. FOTOĞRAF: EFSUN YILMAZ / AA

14 Mart Tıp Bayramı sorunların gölgesinde buruk kutlandı. Erdoğan gereken adımların atılacağı sözünü verirken Sağlık Bakanı'nın gündemi 'doktorlara şiddet'ti

ANKARA - 14 Mart Tıp Bayramı, hekimlerin yıllardır çözülemeyen sorunlarının gölgesi altında ‘kutlandı’. Çeşitli etkinliklerde ve tabip odaları tarafından yapılan açıklamalarda ve toplantılarda, ‘özellikle üniversite hastanelerine yapılan yatırımların azlığı, yardımcı sağlık personelindeki kadro sıkıntısı ve ücret dengesizliklerine’ dikkat çekildi.
14 Mart Tıp Bayramı ve Sağlık Haftası dolayısıyla dün, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tören düzenlendi. Törene, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlker Ökten,  hekimlerin çözüm bekleyen birçok sorunu olduğunu söylerken, doktor açığına karşı getirilmek istenen yabancı hekim uygulamasını da eleştirdi. Ökten, 2002 yılında çıkarılan ve daha sonra iptal edilen Tıpta Uzmanlık Tüzüğü’nün yenisinin yedi yıl içerisinde yeniden çıkarılamamasının, mezuniyet sonrası tıp eğitiminde büyük bir eksiklik olduğunu da vurguladı.
 Ankara Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gülriz Ersöz de konuşmasında, hekimlerin döner sermaye ile performans arasında sıkıştığını savundu. Ersöz, Genel Sağlık Sigortası uygulamasıyla getirilen prime dayalı sağlık hizmeti finansmanı, katkı payları, ek ücretler ile sağlık hakkının kısıtlandığını öne sürdü. TBMM Başkanı Toptan ise konuşmasında, sorunların çözümü için atılacak adımlara TBMM olarak her zaman destek vereceklerini belirtti.
Tıp Bayramı’nda yüzlerce sağlık çalışanı da meydandaydı. Kayseri’de Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, hükümetin sağlık politikalarını eleştirdi. 

En çirkin şiddet...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda, vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşmasının önündeki engelleri bir bir kaldırdıklarını iddia ederek, “Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve sağlık sektörümüzün bütün sorunlarının çözülmesi için gerekli adımları atmaya kararlılıkla devam ediyoruz” dedi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise hekime yönelik şiddeti “Bir sağlık çalışanına yapılan saldırı  insana yapılacak saldırıların en çirkinlerinden biri” diye kınadı. (Radikal)