Ereğli'de büyük baskın belediye başkanı gözaltında

Ereğli Belediyesi ile meslek odalarına polis bu sabah baskın yaptı AKP'li başkan ve 23 kişi gözaltına alındı. Balıkesir'de de Edremit İlçesi'ne bağlı Zeytinli Belediyesi ve aynı zamanda Edremit Körfezi Belediyeler Birliği Başkanı olan CHP'li Şadan Aytaç ile Belediye Başkan Yardımcısı İlker Balık'ın da aralarında bulunduğu 18 kişi ihalelerde usulsüzlük yapıp, zimmetlerine para geçirdikleri iddiasıyla gözaltına alındı.Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde Belediye, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Kefalet Odası'na polis ekipleri baskın düzenleyerek arama yaptı. Polis, ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘yolsuzluk' suçlamasıyla Ereğli Belediye Başkanı AKP'li Murat Sesli ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Likoğlu'nun da aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına aldı,
Bu sabah erken saatlerde harekete geçen ekipler Ereğli Belediyesi'nin yanı sıra Belediye Başkanı Başkanı Murat Sesli'nin Balı Mahallesi'ndeki evini de aradı. Ereğli Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Kefalet Odası görevlileri saat 08.00'de işe geldiklerinde içeri alınmadı. Belediye ve iki meslek odasında arama yapan polisler, Başkan Sesli'nin yanı sıra TSO Başkanı Ahmet Likoğlu'nun evinde ve TSO Meclis Başkanı Cem Karadeniz'in işyerinde de arama yaptı.
Belediye binasında devam eden arama sırasında sabah işe gelen Ereğli Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Güven de kapıdaki polisler tarafından içeri alınmadı. Polisler, “Arkadaşlar içeride görevini yapıyor. İçeriye giremezsiniz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI GÖZALTINDA
Ekipler soruşturma ve operasyonu sürdürürken, Ereğli İlçesi Belediye Başkanı AKP'li Murat Sesli ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Likoğlu'nun da aralarında bulunduğu 24 zanlı, ‘Çıkar amaçlı suç örgütü kurmak’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘yolsuzluk' suçlamasıyla gözaltına alındı.
Zonguldak Valisi Erdal Ata, operasyonların devam ettiğini, gözaltıların artabileceğini söyledi. Operasyonun ‘Ergenekon soruşturması' ile ilgisinin bulunmadığını belirten Vali Ata, operasyonun ardından ayrıntılı açıklama yapılacağını bildirdi. 

CHP’Lİ ZEYTİNLİ BELEDİYESİNE DE SAZKIN: 17 GÖZALTI

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Zeytinli Belediyesi ve aynı zamanda Edremit Körfezi Belediyeler Birliği Başkanı olan CHP'li Şadan Aytaç ile Belediye Başkan Yardımcısı İlker Balık'ın da aralarında bulunduğu 18 kişi ihalelerde usulsüzlük yapıp, zimmetlerine para geçirdikleri iddiasıyla gözaltına alındı.
AKP'li Edremit Belediye Başkanı Yunus Bozbey, 10 ay önce savcılığa başvurarak Edremit Körfez Belediyeler Birliği'nin ihalelerinde usulsüzlük yapıldığını ileri sürerek suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında, İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin birlik hesaplarında yaptığı incelemede, bazı imar planları ve ihalelerde usulsüzlük yapılıp, zimmete para geçirildiği tespit edildi. Bunun üzerine savcılık, Zeytinli Belediyesi ve aynı zamanda Edremit Belediyeler Birliği Başkanı olan Şadan Aytaç, Belediye Başkan Yardımcısı İlker Balık ve Fen İşleri Müdürü Birim Erkoyuncu'nun da aralarında bulunduğu 18 belediye ve birlik çalışanın gözaltına alınması için polise talimat verdi.
Bunun üzerine Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bugün saat 06.00 sıralarında zanlıların evlerine operasyon düzenleyerek gözaltına aldı. Zeytinli Belediyesi ve Edremit Körfez Belediyeler Birliği'ndeki bazı bilgisayar, dosya ve CD'lere de incelenmek üzere el konuldu. Zanlılar sorgulanmak üzere Edremit Bölge Trafik İstasyonu'yla aynı binada hizmet veren Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi'ne götürüldü. Zanlıların işlemlerini ardından adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.
Gözaltına alınan Başkan Şadan Aytaç, 3 ay önce hakkındaki iddialarla ilgili olarak Zeytinli Beldesi'ndeki Çınaraltı Kahvesi'nde düzenlediği Halk Toplantısı'nda, “Birlik hesaplarında bazı hatalar yapılmış. Bunun gereğini yaptık. Görevli memur N.D. hakkında suç duyurusunda bulunduk. Birliğin bütçesinden, bilgim dışında cep telefonu faturam ve otomobilimin bakım masrafları ödenmiş. Bu durum ortaya çıkınca, parasını birliğe iade ettim” demişti.