Eren hayat dağıtacak...

Eğitim gördüğü Pera Güzel Sanatlar Tiyatro bölümünde prova sırasında üzerine dekor düşen Eren Uluergüven'in yaşama umudunun kalmadığı belirtildi, doktorlar, "Etik ve hukuki olarak bekliyoruz.

İSTANBUL - Eğitim gördüğü Pera Güzel Sanatlar Tiyatro bölümünde prova sırasında üzerine dekor düşen Eren Uluergüven'in yaşama umudunun kalmadığı belirtildi, doktorlar, "Etik ve hukuki olarak bekliyoruz. Kanlanma sona erdiği zaman organ nakli için harekete geçilecek" dedi.
21 yaşındaki Eren, 'Bizimkiler' dizisinda canlandırdığı Davut usta tiplemesiyle tanınan tiyatro sahnelerinin deneyimli ismi Selçuk Uluergüven'in oğlu. Çocuk yaşta tiyatro sahnelerine adım atan Eren, işin eğitimi için Pera Güzel Sanatlar Tiyatro Bölümü'ne başladı. Çok hevesliydi. Sadece oyunculuk için çalışmıyor, bütün aşamalarda görev alıyor, öğreniyordu. Okuldaki arkadaşları ile birlikte oyunlar sergiliyorlardı. Son sınıfa geldiğinde kamera karşısına da geçti. Televizyonlarda yayımlandığını göremeyeceği iki reklam filminde rol aldı.
Oyuna üç gün kala...
Üzerinde çalıştıkları oyununun adı 'Dobrinja'da Düğün'dü. Oyunculuğun yanı sıra yönetmen yardımcılığı yapıyordu. 30 Kasım 2004 günü sabah saatlerinde oyunun provasına başladılar. Oyunun sergilenmesine sadece üç gün kalmıştı ve çok heyecanlıydılar.
Sahnenin dekoru için kablo gerekiyordu. Eren, arkadaşları ile birlikte kablo aramaya başladı. Bir arkadaşına 'Arka tarafa bakalım' dedi. Sahnenin arkasına geçtiklerinde dökümden yapılmış, ağır dekor devrildi. Arkadaşı kaçmayı başardı. Ancak Eren'in bacağı dekorun altına kalmıştı. Ayrıca başını çarpmıştı. Arkadaşları bilinci kapalı olan Eren'i, dekorun altından çıkardı ve okulun karşısında bulunan Alman Hastanesi'ne taşıdı. Doktorların müdahalesine karşın Eren, komaya girdi. Ailesi ve arkadaşlarının hastanedeki endişeli bekleyişi başladı.
Ancak Eren'in komaya girmesinden dört gün sonra doktorlar, umut kalmadığını söyledi. Baba Selçuk Uluergüven, anne Türkan Uluergün, oğullarının organlarını bağışlamaya karar verdi. Selçuk Uluergüven, "Oğlumuz çok gençti. Onun başka gençlere hayat vermesini, onlar ile birlikte yaşamasını istiyoruz" diye konuştu.
Ailenin organ bağışına karar vermesinin ardından Eren, dün Alman Hastanesi'nden Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürüldü. Eren'in beyin ölümünün gerçekleşip gerçekleşmediğini inceleyen İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Transplantasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Uluğ Eldegez, "Yaptığımız incelemede beynin sol kesiminde çok küçük bir kanlanma tespit ettik. Bu, beynin belli bir bölümüne kan gittiğini gösteriyor. Ama bu bir umut olduğu anlamına gelmiyor. Artık umut yok. Ama etik açısından, bu kanlanma bitinceye kadar beklememiz gerekiyor. Bunun için kontroller yapacağız" dedi. Ailenin organ bağışı yaptığını söyleyen Eldegez, beyin dışındaki organların normal fonksiyonlar ile çalıştığını belirtti.