Ergene yüzde 30 oranında 'kurtuluyor'

Ergene yüzde 30 oranında 'kurtuluyor'
Ergene yüzde 30 oranında 'kurtuluyor'
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ergene Nehri’ndeki kirliliği engellemek için başlattıkları ’Şafak Harekatı’ kapsamında, Edirne’nin Uzunköprü İlçesi’nde 6,5 milyon liraya mal olacak Atıksu Arıtma tesislerinin temelini dün attı. Ancak Ergene Platformu Sözcüsü Bülent Kaçar’a göre sanayi kuruluşlarının yarattığı kirlilik önlenmeden ve siyasilerin kayıkçı kavgası bitmeden Ergene’yi kurtarmak mümkün değil.

Bakan Eroğlu, ilk kez bölgede bir atıksu arıtma tesisi kurulacağını ifade ederek şunları söyledi: “Burada ileri biyolojik arıtma ile temizlenmiş olan evsel atık sular, Ergene Nehri’ne deşarj edilecek. Tesislerin işletmeye alınmasıyla, Ergene hızla daha temiz olacak. Ergene’yi el birliği ile kurtaracağız. Bunun için söz veriyoruz. Çevrenin siyaseti olmaz.” Eroğlu, tesisin 11 Aralık 2013’te saat 14.15’e kadar tamamlanacağını da kaydetti.

Ergene Platformu Sözcüsü avukat Bülent Kaçar ise Bakanlığın gösterdiği çabanın yetersiz ve yasadaki etkin tedbirleri asıl kirletenlere uygulamaktan uzak olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bakanlık Çevre Yasası’nın 30. maddesi gereğince kirletici sanayi kuruluşlarına faaliyet durdurma ve kapatma cezaları vermeli. Kendi açıklamalarına göre halen kirliliğin yüzde 70 kadarı sanayi kuruluşlarından geliyor. Yapılan sadece para cezası kesmek.”

Bakanlık rakamlarına göre Ergene Havzası üzerinde 2100 tesis bulunduğunu belirten Kaçar, Çevre Yasası üzerinden 30 yıl geçtiği öngürülürse şu anda bir tane bile arıtmasız tesis bulunmamalı. Ancak bu konuda da net bilgi yok” derken Tekirdağ Valiliği’ne kirleten sanayi kuruluşları ile ilgili beş ay önce soru sorduklarını ancak yanıt gelmediğini söyledi. Kaçar, “Değişik partilere ait siyasetçiler oy ve seçim kaygısıyla hareket ediyor. Kirliliği tamamen ortadan kaldırıcı köklü çözümler hiçbir siyasi figürce öngörülmüş değil” diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  çevre

  ,

  Para

  ,

  Avukat

  ,

  sanayi

  ,

  orman

  ,

  bakan

  ,

  siyasi

  ,

  oy

  ,

  Uzak

  ,

  Aralık

  ,

  edirne