Ergenekon, 4 bin soruşturma geçirmiş

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Ergenekon savcılarına ilişkin şikâyetlerle ilgili "Bugüne kadar hâkim-savcılara ilişkin gelen şikâyetlerin hiçbiri işlemsiz bırakılmamıştır" dedi.


Ergin, Ergenekon davasında basına bilgi sızdırıldığı ve mahremiyetlerin çiğnendiğine ilişkin şikâyetlere ilişkin 3 bin 882 soruşturma yapıldığını da söyledi.
Ergin, dün NTV’de katıldığı programda Ergenekon savcıları hakkında yapılan işlemleri anlattı. Ergenekon savcılarıyla ilgili bir soruşturma başlatılacağı yönündeki haberlere ilişkin soruyu yanıtlayan Ergin, “Bugüne kadar hâkim savcılara ilişkin gelen şikâyetlerin hiçbiri işlemsiz bırakılmamıştır. Tamamına ilişkin işlemler yapıldı, yapılıyor” dedi.
12 bin civarında hâkim ve savcı olduğunu ve bu yargı mensublarıyla ilgili yılda 5 binin üzerinde şikâyet geldiğini söyleyen Ergin, şu bilgileri verdi:
“Bu gelen şikâyetlerin tamamına yakınını işlem yapılan ve sonuçlanan evrak olarak bakarsanız iki senede kürsüde hâkim savcı kalmaz. Gelen şikâyet dilekçelerinin yüzde 3-4’ü hâkim veya savcı aleyhine sonuçlanır. Onun için ‘şu kadar şikâyet dilekçesi verildi ama netice yok’... Süreç normal seyrinde işliyor hiçbir müracaatı karşılıksız bırakmıyoruz.”
Ergenekon davasında basına bilgi sızdırıldığı ve mahremiyetlerin çiğnendiğine ilişkin şikâyetler üzerine 3 bin 882 soruşturma yapıldığını ifade eden Ergin, “Bunların bir kısmında mahkûmiyetler var. Bunlar adliye çalışanları üzerinde olabilir, emniyet görevlileri üzerinde olabilir, gazeteci medyadan olabilir dolayısıyla hiçbir müracaat hiçbir hukuk ihlali karşılıksız kalmaz. Yasalara göre yapılması gereken bütün müdahaleler yapılıyor” dedi. Ergin, dilekçelerin bir kısmının iddianamede özel bilgilerin yer almasıyla ilgili olduğunu açıkladı.
Adalet Bakanı, açıklanan yargı reformuyla yargının siyasallaşacağı yolundaki görüşlere ise “Yargıtay başkanlarımızın, Danıştay başkanlarımızın konuşma metinlerine bakarsanız bizim bugün getirdiğimiz taslağın önemli bir kısmı onların getirdiği ihtiyaçları karşılamaya da dönük noktalar” diyerek karşı çıktı.
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSKY) TBMM tarafından üye atanmasının kurulu siyasallaştıracağını kabul etmeyen Bakan Ergin, şu yanıtı verdi:
“O eleştiriler bütün kurumlar için geçerli. Biz burada kaynağı çeşitliyoruz şu anda. Kürsüde 12 bin civarında hâkim savcımız var. Bunların doğrudan kurula üye seçmesi Venedik Komisyonu’nda ve birçok Batı ülkesinde uygulanan bir yöntem. Şimdi siz 50 kişilik 100 kişilik 200 kişilik ya da parlamentoya bakarsanız 550 kişilik organlara belli telkinlerde bulunabilirsiniz ama 12 bin kişiye baskı yapılabileceğini kabul etmek çok mümkün değil.” (Radikal)