Ergenekon AKP'nin de başına bela oldu

Ergenekon AKP'nin de başına bela oldu
Ergenekon AKP'nin de başına bela oldu

Bakan Zafer Çağlayan iddiayı yalanladı (solda). AKP?li Bilici ?Yine olsa giderim? dedi.

Çağlayan: Hiçbir gizli toplantıya katılmadım
ANKARA - Ergenekon’un 12. dalga operasyonunda tutuklanan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın düzenlediği Patalya toplantılarına katıldığı öne sürülen AKP’liler dün yanıt verdi. Toplantıya katıldığı öne sürülen Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan “Gizli bir toplantıya kesinlikle katılmadım” derken AKP Adana Belediye Başkan adayı Mehmet Ali Bilici, “Benim katıldığım gizli toplantı değildi, yine olsa yine katılırım  diye konuştu. 
Ergenekon iddianamesinde Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın sahibi olduğu Patalya ve Kent Otellerde gizli toplantılar yaptığı öne sürülmüştü. Ancak eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan bu toplantıların gizli olmadığını, kendisinin de katıldığını, ayrıca çok sayıda siyasi ve gazetecinin de bu kamuoyuna açık toplantılara katıldığını söylemişti. Okuyan aralarında bir Bakan’ında bulunduğu AKP’li isimlerinde Ergenekon’da suç unsuru olarak gösterilen toplantılarda yer aldığını anlattıktan sonra Başbakan Erdoğan, “Bu isimleri siz açıklayın” çağrısında bulunmuştu. Okuyan son olarak önceki gün toplantıya katılan Bakan hakkında şu ipuçlarını veriyordu: 22 Temmuz seçimlerinden sonra kabineye girdi... Yakışıklı biri... Cemil Çiçek değil.”
Bu tarif üzerinden hareket edenler çeşitli isimleri gündeme getirirken dün bazı gazetelerde Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan’ın Patalya toplantılarına katıldığı yönünde haberler yer aldı.
AKP TBMM grup toplantısı için dün geldiği TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çağlayan, Prof. Dr. Haberal’ın ‘Patalya Otel’de düzenlediği iddia edilen gizli toplantılara kesinlikle katılmadığını’ belirterek, “Bugüne kadar yüzlerce, binlerce toplantıya katıldım ama hepsi basına açık toplantılar olmuştur. Ben kendi işimle, bana verilen görevlerle meşgulüm. Gündemimle ilgileniyorum” dedi.
Toplantılara katılan AKP Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Ali Bilici ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Kamran İnan benim yıllarca parlamentoda birlikte aynı partide görev yaptığım saygın ve görüşlerine itibar ettiğim bir kişi. Ankara’da bulunduğum bir gün, bir otelde konferansı olduğu söylendi, arkadaşlarla birlikte gittik. 

‘15 dakika kaldım’
Bir başka randevum nedeniyle 15 dakika kadar kalabildim. Mahiyetinde bir gizlilik de yoktu. Açık bir konferanstı, genel politikalara ilişkin görüşlerini açıklıyordu. Kamran İnan her zaman dinlenebilecek bir şahsiyettir. Bugün Adana’ya gelse konuşsa, yine dinlemeye giderim. Ben Patalya toplantılarını da Haberal toplantılarını da bilmem. Okuyan’ın ne demek istediğini anlayamadım.”
Bilici, üç dönem ANAP milletvekilliği yapmış, 29 Mart seçiminde de Adana’da aday olmuştu.  (Radikal)