'Ergenekon bir terör örgütüdür çünkü...'

'Ergenekon bir terör örgütüdür çünkü...'
'Ergenekon bir terör örgütüdür çünkü...'

İlk duruşma 20 Temmuz?da: İkinci Ergenekon iddianamesiyme ilgili davanın ilk duruşması, 20 Temmuz?da yapılacak. Bu davada da ilk davada olduğu gibi sanıklar Silivri?de tutuklu bulundukları cezaevinde yargılanacak. Fotoğraf: Ahmet Dumanlı / aa

İSTANBUL - Savcı ilk iddianamede olduğu gibi, ikinci iddianamede de ‘Ergenekon’dan ‘terör örgütü’ olarak söz etti. Ergenekon’un ‘neden terör örgütü’ olduğu ise şöyle izah edildi:
‘Hedeflerine ulaşmak için cebir şiddet, tehdit, sindirme  yöntemlerinin hepsini benimsiyor.  Silahlı. Amaçları arasında kaos ve kargaşa ortamı yaratmak var. Askeri kurumlarda, askeri görevlilerce darbe planları yapıyor, gizlilik gereği bu belgeleri resmi kayıt altına almıyor.’
İddianemede şöyle denildi: 
* “Örgütün gerçekleştirdiği bir eylemden sonra ankesörlü telefondan gazeteleri arayıp eylemi üstlenmesi ya da elinde kaleşnikofla kırlardan kentlere yürümek isteyen duygusal devrimcilerden oluşan kadrolara sahip olmasını beklemek devletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeyi algılayamamış olmakla eş değerdedir.”

* “Ergenekon terör örgütü üyelerinin (Şener Eruygur, Hurşit Tolan, Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur ve diğer askeri görevlerde bulunmuş kişilerin) görevde iken Ergenekon’la bağlantıda oldukları, emekli olduklarında da örgütte ayrı görevlere getirildikleri anlaşılmıştır.”

*  “Ele geçirilen örgütsel dokümanların büyük bir kısmının askeri kişilerin görev yaptıkları askeri kurumlara ait bilgisayarlarda yazılmış olmasına rağmen, Genelkurmay Başkanlığı askeri savcılığından gönderilen inceleme raporunda birçok dijital verinin kayıtlarda bulunmadığı ve bir çoğunun da Türk Silahlı Kuvvetlerine ait olmadığının belirtilmesinin, örgütün üyelerince büyük bir gizlilik içerisinde çalışmaların yapıldığı ve belgelerin hazırlandığını ve bu belgelerin resmi kayıtlara konulmadan örgütün üst düzey yönetici konumunda bulunan şüphelilere verildiği sonucunu ortaya çıkarmaktadır.”

Darbeden uyuşturucu satışına...
İkinci iddianamede, sanıklar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası gerektiren ‘TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs’ten, uyuşturucu ticareti ve fişlemeye uzanan yelpazede 21 ayrı suçla suçlandı. 

* Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, 
* TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme 
* Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı isyana tahrik etme 
* Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme 
* 2863 Sayılı Kanun’a aykırılık, askerleri itaatsizliğe teşvik etme 
* Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri açıklama 
* Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri temin etme bir adet ateşli silah ve mutat sayıdaki mermileri  bulundurma 
* Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma hile ile alma çalma 
*  Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme 
* Hukuka aykırı olarak kişiler verileri kaydetmek 
* Pek az sayıda mermi bulundurma veya taşıma 
* Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alınması, taşınması bulundurulması 
* Resmi belgede sahtecilik 
* Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma 
* Silahlı terör örgütüne üye olma 
* Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme 
* Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme 
* Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama 
* Yargıç üzerinde nüfuz kullanmak 
* Örgüte bilerek isteyerek yardım etme 
* Özel hayatın gizliliğini ihlâl


İkinci iddianamede sayfa sayısı 1912, sanık sayısı 56


Ergenekon soruşturmasının ‘darbe girişim’lerine odağa alan ikinci iddianamesinde, emekli asker, gazeteci, sanayici, hukukçu, dernek başkanı 56 sanık yer aldı:
Mehmet Şener Eruygur (Eski Jandarma Genel Komutanı, emekli orgeneral), Hurşit Tolon (Eski 1. Ordu Komutanı, emekli orgeneral), Levent Temiz (avukat), Hakan Şanlı, Adnan Türkkan (Türkiye Gençlik Birliği Başkanı),  Süleyman Solmaz, Hatice Bahtiyar (Toplumsal Dönüşüm Yayınları yazarı), Emcet Olcaytu (avukat - Aydınlık dergisi yazarı), Adil Serdar Saçan  (Eski İstanbul Organize suçlar Şube Müdürü), Hamza Demir, Fatma Sibel Yüksek (Gazeteci), Erol Mütercimler (Yazar), Mahir Akkar (Bilirkişi), Mesut Özcan (Doktor), Sinan Aydın Aygün (Ankara Ticaret Odası Başkanı), Mustafa Ali Balbay (Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi), Emin Şirin (Eski milletvekili), Osman Gürbüz (Susurluk döneminde de adı geçmişti), Ufuk Mehmet Büyükçelebi (Tercüman gazetesi genel yayın yönetmeni), Ercüment Ovalı (TKÜ Tıp Fakültesi’nde Prof.), Muhammed Murat Avar (TRT muhabiri), Ahmet Tuncay Özkan (Gazeteci), Birol Başaran (USİAD Genel Sekreteri ve ADD Kadıköy Başkanı), Adnan Bulut (Tuncay Özkan’ın çalışma arkadaşı), Selim Utku Gümrükçü (Biz Kaç Kişiyiz Derneği Genel Başkanı), Ertaç Giray (Eski savcı, avukat), Mehmet Ali Çelebi (Teğmen), Merdan Yanardağ (Gazeteci), İlker Güven (Emekli Tümamiral/Eski Boğaz ve Deniz Harp Akademisi Komutanı), Siyami Yalçın (İşadamı), Halis Yavuz Işıklar, Kemal Aydın (toplumhaber.com internet sitesinin sahibi), Murat Ağırel (Memleket Sevdalıları Derneği Geçici Yönetim Kurulu Başkanı), Tunç Akkoç (İP Öncü Gençlik Başkan Yardımcısı), Arif Doğan (JİTEM kurucularından, emekli albay), Gürbüz Çapan (Eski Esenyurt Belde Belediye Başkanı), Neriman Aydın (toplumhaber.com internet sitesinin sahibi), Hasan Atilla Uğur (Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı Teknik Takip Daire Başkanı Albay), Barbaros Hayrettin Altıntaş, Durmuş Ali Özoğlu (Kuvayi Milliye Derneği Başkan Yardımcısı ve Toplumsal Dönüşüm Yayınları Sahibi), İbrahim Özcan, Levent Ersöz (Emekli tuğgeneral), Turhan Çömez (Eski AKP milletvekili), Doğukan Yorulmaz (Eski askeri lise öğrencisi), Muzaffer Öztürk, Tanju Güvendiren (Askeri Yargıtay Onursal Üyesi), Eren Mumcu (Teğmen), Hasan Hüseyin Uçar (Teğmen), Noyan Çalıkuşu (Teğmen), Yaşar Tozkoparan (Askeri öğrenci), Evrim Baykara (BKK yöneticisi), Önder Koç, Hüseyin Nazlıkul (Tuncay Özkan’ın doktoru), Yüksel Dilsiz (Sahte yüzbaşı), Hüseyin Keskin, Ferda Paksüt (Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün eşi)

‘Medya yöneticilerini baskı altına alıyordu’

‘Koordinatör’ Levent Ersöz
İddianameye göre, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, ‘siyaset dünyasının Ergenekon’un amaçları doğrultusunda yeniden yapılandırılması için’ gereken koordinasyonu sağlıyordu. Ersöz, hükümeti devirmeye yönelik CÇG’de görev aldı. “Jandarma Genel Komutanı Eruygur çağırıyor” diyerek, birçok medya yöneticisini ve gazeteciyi komutanlığa çağırıp görüşüyordu. Görüşmeler gizli kameraya kaydediliyordu. Ersöz hakkında iki kez ağılaştırılmış müebbet ile 42-66 yıl hapis isteniyor. 

Büyükanıt belgeleri Ergenekon’da çıktı

Yaşar Büyükanıt
Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’la ilgili ‘kayıp’ dosya, ikinci iddianameden çıktı. İddianameye göre emekli Orgeneral Tolon’un evinde Büyükanıt’ın banka hesapları, gayrimenkulleri, sağlığı, ailesiyle ilgili soruşturma dosyalarıyla ilgili bilgileri de içeren kapsamlı bir dosya bulundu. İddianameye göre Tolon, daha önce de söz edilen ama varlığı ispat edilemeyen bu belgelerin kendisine Ege Ordu Komutanlığı sırasında yollandığını, kimin gönderdiğini bilemediğini, ama özel kalemince arşivlenmiş olabileceğini söyledi. 

‘JİTEM’i ben kurdum, uyuşturucular yemdi’

Albay Doğan
Emekli Albay Arif Doğan, iddianameye göre, savcılıkta JİTEM’i 1987’de İstihbarat Daire Başkanlığı’na bağlı olarak, üst düzey komutanların kararları doğrultusunda kurduğunu söyledi. Kiralık depolarında bulunan uyuşturucularla ilgili suçlamaları reddeden Doğan, ‘uyuşturucuyu operasyonlarda yem olarak kullandıklarını; evinde bulunan iki Kalaşnikof, üç pompalı, bir tabanca ve mermilerin kendisine ait olduğunu; bulunan diğer patlayıcılarla ilgili bir bilgisinin olmadığını söyledi. Doğan için 21-50 yıl hapis isteniyor. 

Balbay, gizli belge çalmakla suçlandı

Mustafa Balbay
İkinci iddianamede yer alan bazı sanıklar ve suçlamalar şöyle:
Gazeteci Mustafa Balbay: Devletin güvenliği ile ilgili bilgileri çalmak  Gazeteci Erol Mütercimler: Silahlı terör örgütüne üye olmak Gazeteci Tuncay Özkan: TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs Eski İstanbul Organize Suçlar Şube Müdürü Adil Serdar Saçan: Silahlı terör örgütü üyeliği Cumhuriyet Çalışma Grubu: Darbeye zemin hazırlamak Eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan: Örgüt üyeliği, silah bulundurmak.

*******************************

‘Mitingler istismar amaçlı’

Ergenekon’un ikinci iddianamesinde ‘Cumhuriyet Mitingleri’ başlıklı bölümde, mitinglerin, tek merkezden koordine edilerek örgütlendiği ifade ediliyor:
“Mitinglerin Ergenekon Terör Örgütü yöneticilerinin planlaması ve koordinesi sonucu, ve özellikle katılımın yüksek olmasını sağlamak amacıyla milli duygu ve düşüncelerin istismar edilmesi suretiyle gerçekleştiği anlaşılmıştır.” 

‘Harbiye’de de örgütlendiler’

‘Karargâh evleri’ soruşturmasına adı karışan sanık Neriman Aydın yeni iddianamade ‘Kara Harp Okulu’ içinde de hücre şeklinde oluşturulmuş örgütsel yapılanma meydana getirmek ve bu yapılanmayı mezuniyetten sonra sürdürmek için faaliyette bulunmakla suçlanıyor. İddianameye göre ‘toplumsalhaber.com’ isimli bir internet sitesinin sahibi Aydın Ergenekon’da ‘ara yönetici’.

‘Binlerce kişiyi fişlediler’

İddianameye göre emekli Orgeneral Hurşit Tolon’da ele geçirilen dijital verilerde bakanlar da dahil çok sayıda kişi fişlenmişti. ‘Kadrolaşma’ isimli dosyada 1762, ‘Ulusalcılar’ dosyasında Ergenekon sanıkları da dahil 2 bin 112 isim yer aldı. Eruygur’daki ele geçirilen dosyada bakanlık çalışanları için ‘irtibat var’, ‘önü kesilmeli’, ‘kadına düşkün’, ‘işbirliğine açık’ gibi ifadeler yer aldı. 

100 tabanca,  2 bin mermi

Ergenekon’un ikinci iddianamesi kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda çok sayıda silah ve patlayıcıyla birlikte dijital malzemeler ele geçirildiği anlatılıyor. Bu çerçevede 100’den fazla tabanca, tüfek, 20 bini aşkın mermi bulundu. Aramalar sonucunda ele geçirilen 15 bine yakın CD ve DVD, 1000’den fazla disket incelendi. Bu malzemelerin çoğu ‘11. dalga’da ele geçirildi. 

Sanık olmak Paksüt’ü şaşırttı 

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt’ün eşi Ferda Paksüt de Ergenekon’un ikinci iddianamesinde ‘terör örgütüne bilerek yardım etmek’le suçlandı.
Ferda Paksüt, dün, CNN Türk’te yaptığı açıklamada ‘böyle bir suçlamayla karşılaşmayı beklemediğini’ söyledi. Teknik takibe takıldığı belirtilen Ferda Paksüt, “Gerçekler yargılama sırasında ortaya çıkacaktır” dedi. (Radikal)