Ergenekon dalgaları kimleri yutmadı ki...

1. Dalga: Ümraniye bombaları: Ümraniye’de bir gecekonduda 13 Haziran 2007’de 27 el bombası bulundu. Bombaların sahibi emekli astsubay Oktay Yıldırım tutuklandı. Soruşturma özel yetkili ağır ceza mahkemesine devredildi. Savcı da, Zekeriya Öz’dü.
2. Dalga: Eskişehir bombaları: Aynı ay, Eskişehir’de emekli binbaşı Fikret Emek’in cephaneliğine ulaşıldı, 15 kişi tutuklandı. Suçlama, ‘terör örgütü kurmak, devletin gizli belgelerini ele geçirmek ve patlayıcı bulundurmak’tı.
3. Dalga: Ergun Poyraz: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında kitaplar yazan Ergun Poyraz, ‘terör örgütü üyesi’ olmaktan  temmuzda tutuklandı.
4. Dalga: Küçük, Kerinçsiz, Erenerol: 22 Ocak 2008’de emekli tuğgeneral Veli Küçük, avukat Kemal Kerinçsiz ve Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol’un da yer aldığı 33 kişi gözaltına alındı. Örgütün adı kondu: Ergenekon. 14 kişi tutuklandı. Suçlama, ‘halkı silahlı isyana tahrik, silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, örgüte üye olmak’tı.
5. Dalga: Akademisyenler: Şubat ayında İstanbul Üniversitesinden Doç. Ümit Sayın, Sakarya Üniversitesi’nden Doç. Emin Gürses,  kuyumcu Hayrettin Ertekin, gazeteci Vedat Yenerer, kapatılan Noel Baba Vakfı Başkanı Muammer Karabulut tutuklandı.
6. Dalga: Selçuk, Perinçek, Alemdaroğlu: Soruşturmada sona yaklaşıldığı düşünülürken 21 Mart’taki şafak baskınında Cumhuriyet İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk, eski İÜ rektörü Prof. Kemal Alemdaroğlu, İP Genel Başkanı Doğu Perinçek’in de aralarında olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Perinçek ve beş kişi tutuklandı.
7. Dalga: Orgenekon: 1 Temmuz’da emekli orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Cumhuriyet yazarı Mustafa Balbay, yazar Erol Mütercimler ve emekli albay Atilla Uğur’un da aralarında olduğu şüpheliler gözaltına alındı. Şener, Tolon ve Aygün tutuklandı. Aygün daha sonra tahliye edildi. Yurtdışında olan eski AKP Milletvekili Turan Çömez ve eski Jandarma İstihbarat Başkanı Levent Ersöz yakalanamadı. Ağustosta ise JİTEM kurucularından emekli albay Arif Doğan tutuklandı.
8. Dalga: Temiz, Sisi, İdiz: Ankara’da beş teğmen ve bir askeri öğrenci ile yasadışı Hizb-ut Tahrir üyesi oldukları ileri sürülen bir grup ile avukat Levent Temiz, ‘Sisi’ lakaplı Seyhan Soylu ve oyuncu Nurseli İdiz gözaltına alındı. Askerler ve Hizb-ut Tahrir üyeleri tutuklandı.
9. Dalga: Özkan, Çapan, Saçan: 22 Eylül’de gazeteci Tuncay Özkan, eski Esenyurt Belediye Başkanı Gürbüz Çapan ile eski İstanbul Organize Suçlarla Şube Müdürü Adil Serdar Saçan tutuklandı.