Ergenekon dalgası üniversiteye sıçradı

Ergenekon operasyonunda 12'nci dalga Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Samsun, Şanlıurfa, Bursa, Trabzon, Antalya, Mersin, Van, İzmir ve Adana'da devam ediyor. Operasyon ÇYDD, ÇEV ve eski rektörleri kapsıyor. Gözaltı listesinde yaklaşık 60 kişinin isminin olduğu öne sürülüyor. İstanbul'da şu ana kadar 14 kişi gözaltına alındı. Halen Başkent Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Prof. Dr. Mehmet Haberal dışında, Samsun OMÜ eski rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay ve Malatya İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu gözaltında. Hakkında gözaltı emri bulunan Bursa Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Prof.Dr. Mustafa Yurtkan'ın da evi aranıyor. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Prof. Dr. Erol Manisalı'nın evinde de polis arama yapıyor.Ergenekon soruşturmasının 12. dalgası kapsamında, güvenlik kuvvetleri bu sabahtan itibaren Başkent Üniversitesi’de ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nde arama başlattı. 

Alınan bilgiye göre, arama ve operasyonlar, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 250. maddesi uyarınca özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı’nın koordinasyonunda "Ergenekon" soruşturmasını yürüten 5 savcının talebi ve özel yetkili mahkemenin kararıyla gerçekleştiriliyor

PROF. DR. HABERAL VE PROF. DR. HİLMİOĞLU İSTANBUL’DA

"Ergenekon" soruşturması kapsamında gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun da aralarında bulunduğu bazı şüpheliler İstanbul’a getirildi.
THY’ye ait uçakla Atatürk Havalimanı’na getirilen şüpheliler, uçağınaltına yanaşan sivil plakalı bir polis minibüsüne bindirilerek, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.


EROL MANİSALI DA GÖZALTINDA

Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Prof. Dr. Erol Manisalı gözaltına alınarak emniyete götürüldü 

68’LİLER BİRLİĞİ VAKFI GENEL SEKRETERİ BOYA GÖZALTINDA 

68’liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, "Ergenekon" soruşturması kapsamında vakfın Genel Sekreteri Namık Kemal Boya’nın da gözaltına alındığını bildirdi.
Targan, yaptığı yazılı açıklamada, "Ergenekon" davasının bugünkü dalgayla yeni bir boyut kazandığını kaydetti

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ GÖZALTINA ALINDI

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Osman Metin Öztürk, odası ve loymanında yapılan arama tamamlanmasının ardından gözaltına alındı. Rektörlük çıkışında çok sayıda öğrenci, öğretim üyesi ve kişinin alkışları arasında sivil polis aracına bindirilen Prof.Dr. Öztürk, sağlık kontrolü için Giresun Prof.Dr. İlhan Özdemir, Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Prof.Dr. Öztürk'ün, sağlık muayenesi ardından Trabzon’a götürüleceği, buradan da saat 20.00'de THY uçağı ile İstanbul’a hareket edeceği bildirildi. Rektör Prof.Dr. Öztürk’ün odası ve evindeki yapılan aramalarda bazı bilgisayarların hardiskleri ile evraklara el konulduğu belirtildi 

VAN"DA PROF. DR. YÜKSEL’İN OFİSİNDEYAPILAN ARAMA SONA ERDİ

ÇağdaŞ Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ayşe Yüksel’in "Ergenekon" soruşturması kapsamında, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ndeki bürosunda yapılan arama sona erdi.
Emniyet güçlerinden edindiği bilgiye göre, el konulan evrakta Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği’ne (YÖDER) ait isim listesi ile ÇYDD’den burs alanların listesi bulunuyor

ÇYDD ADANA ŞUBESİNDEKİ ARAMA SONA ERDİ

"Ergenekon" soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Adana şubesindeki arama sona erdi.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, sabahın erken saatlerinden itibaren Çınarlı Mahallesi’ndeki dernek binasında başlatılan aramalar tamamlanırken, gözaltına alınan olmadı.
Güvenlik güçlerinin, bilgisayar harddiskleri ve bazı belgeleri doldurdukları koli ve poşeti, incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğüne götürdü.

TÜRKAN SAYLAN'IN EVİNDE ARAMA

Soruşturma kapsamında ayrıca Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkanı Türkan Saylan’ın evinde de arama yapıldı.

İSTANBUL’DA 18 KİŞİ GÖZALTINDA

Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul’da yapılan operasyonlarda şu ana kadar 18 kişi gözaltına alındı

MERSİN’DEKİ ÇYDD ŞUBESİNDE YAPILAN ARAMA SONA ERDİ
"Ergenekon" soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Mersin Şubesi’nde başlatılan arama sona erdi. Silifke Caddesi’ndeki bir apartmanın birinci katındaki ÇYDD Mersin Şubesi’ne sabah erken saatlerde gelen Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan ve yaklaşık 3 saat süren arama tamamlandı. Polis, arama sonrasında dernekteki bilgisayarın harddiski ile bazı CD ve belgelere, incelemek üzere el koydu. 
 

ESKİ OMÜ REKTÖRÜ PROF. DR. BERNAY’IN EVİNDEKİ ARAMA SONA ERDİ

"Ergenekon" soruşturması kapsamında, eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay’ın evindeki arama sona erdi. Gözaltına alınan Bernay’ın evinden içinde bilgisayar diskleri, doküman ve CD bulunduğu bildirilen 5 torba çıkarıldı. Yaklaşık 5 saat süren aramaların ardından, gözaltına alınan Prof. Dr. Ferit Bernay, emniyet güçlerinin nezaretinde evden çıkarılarak ekip otomobiliyle Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Bu arada, güvenlik güçlerinin evden, içinde bilgisayar diskleri ve bazı dokümanlar ile CD’ler bulunduğu bildirilen 5 torba çıkardığı gözlendi

ÇYDD DİYARBAKIR ŞUBESİNDEKİ ARAMALAR TAMAMLANDI

"Ergenekon" soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Diyarbakır Şubesindeki aramalarda, cd, bilgisayar ve bazı evraklara polis tarafından el konuldu

ÇYDD’NİN KADIKÖY ŞUBESİ’NDE DE ARAMA YAPILIYOR

"Ergenekon" soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Kadıköy Şubesi’nde de arama yapılıyor. Kızıltoprak Zühtü Paşa Mahallesi Hasan Amir Sokak Yelkenkaya Apartmanı’ndaki ÇYDD Kadıköy Şubesi’ne gelen polisler, görevliler geldikten sonra saat 10.00 sıralarında binaya girdi.
Polisin, şubede başlattığı arama çalışmaları sürüyor.

POLİS ÇYDD İZMİR ŞUBESİNDE ARAMA YAPIYOR

Soruşturma kapsamında ÇYDD'nin İzmir ve Adana şubelerinde de arama yapıldı.


ANTALYA VE ALANYA’DA ARAMA

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antalya ve Alanya İlçesi Şubeleri'nde bu sabah polis arama başlattı. Bir yetkili, Ergenekon soruşturması kapsamında ÇYDD'nin şubelerinde Ergenekon soruşturması kapsamında arama yapıldığını söyledi. 

ÇYDD TRABZON ŞUBESİNDEKİ ARAMA SONA ERDİ

"Ergenekon" soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) Trabzon Şubesinde polislerce yapılan arama, sona erdi. Uzun Sokak’taki bir iş hanında faaliyet gösteren ÇYDD Trabzon Şubesi’ne sabah saatlerinde gelerek arama yapan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, saat 14.15 sularında çalışmasını tamamladı. Ekipler, şubedeki çeşitli evrak ve bilgisayar hard disklerini alarak, emniyet müdürlüğüne götürdü.

ÇYDD ŞANLIURFA ŞUBESİ’NDE YAPILAN ARAMA SONA ERDİ 

"Ergenekon" soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Şanlıurfa Şubesi’nde yapılan arama sona erdi.
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince, ÇYDD’nin Kadri Eroğan Caddesi’ndeki bir iş merkezinin ikinci katındaki şubesinde yapılan arama, yaklaşık 7 saat sürdü.
Şubedeki bilgisayarın hard diski ile çeşitli dokümanlara el koyan ekipler, aramanın ardından dosyaları koydukları çuval ve kutuyla binadan ayrıldı. 

ÇYDD KARS ŞUBE BAŞKANI'NIN İŞ YERİNDE ARAMA YAPILDI

Ergenekon" soruşturması kapsamında, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Kars Şube Başkanı Vedat Akçayöz’ün iş yerinde arama yapıldı. AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri öğlen saatlerinde ÇYDD Kars Şube Başkanı Vedat Akçayöz’ün Bakırcılar Caddesindeki iş yerine gelerek arama yaptılar. Buradaki aramada, Akçayöz’ün iş yerindeki bilgisayar kasası, CD ve evrakları incelenmek üzere polis merkezine götürüldü.