Ergenekon davası birleştirilmeyecek

Ergenekon soruşturması kapsamında açılan dava Pazartesi günü başlıyor. Mahkemenin başlangıçta 86 sanığın yargılandığı 1. dava ile 2.davayı birleştirmeyeceği kaydedildi.


Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin yanında Ergenekon davaları için yapılan duruşma salonunda başlayacak davada, ilk olarak sanıkların kimlik tespitleri yapılacak. Davada daha sonra 1909 sayfalık iddianamenin özeti savcılar tarafından okuyacak. İddianamenin okunmasının tamamlanmasından sonra ise mahkeme sanıkların savunmalarını almaya başlayacak. Duruşmaya gelemeyecek şekilde sağlık durumu elvermeyen sanık olursa mahkemenin, yerinde ifade alma usulüne göre mahkeme sanığın bulunduğu yerde savunmasını alabilecek. Mahkemenin 18'i tutuklu 56 sanığa duruşmada hazır olmaları için tebligat gönderdiği de belirtildi.
Mahkemenin başlangıçta 86 sanığın yargılandığı 1. dava ile 2.davayı birleştirmeyeceği kaydedildi. Mahkemenin pazartesi günü başlayacak duruşmayı, 3 Ağustos Pazartesi devam edecek olan ilk iddianamenin duruşmasına kadar sürdürmesi bekleniyor. Daha sonra ise belirli aralıklarla iki davaya ayrı ayrı devam edilecek. İkinci davanın duruşması için gerekli olan tüm evrakların Silivri'deki duruşma salonuna götürüldüğü de ifade edildi.
Üçüncü iddianamenin mahkemeye sunulmasından sonra duruşmalara 15 gün ara verileceği ve bu iddianameyi inceleyeceği de kaydedildi. 3 Ağustos 2009'ta devam edecek ilk iddianamenin davasında birleşen Danıştay saldırısı davasının sanıkları da hazır bulunacak. Mahkemenin bu sanıkları yeniden sorgulayacağı ve davada hem sanık, hem tanık hem de gizli tanık olarak yer alan Osman Yıldırım'ın ise ilk gün sanık sandalyesinde oturacağı belirtildi. Yıldırım'ın durumu yargılamanın devam ettiği sırada mahkemece belirlenecek. Danıştay saldırısı davası sanıklarının Silivri Cezaevi'ne nakillerinin yapıldığı belirtilirken, öte yandan İzmir'deki İbrahim Çiftçi'nin öldürülmesine ilişkin dava dosyası ile Ankara'da görülen Atabeyler davası dosyasının Ergenekon ile birleşmesi konusunda 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden görüş istendiği ve dava dosyalarının mahkemeye gönderildiği ifade edildi. Mahkemenin birleştirme taleplerini 3 Ağustos'ta görülecek davada değerlendireceği de kaydedildi. Mahkemenin ayrıca, ilk iddianamenin davasında olduğu gibi haftada bir gün duruşma yapmayacağı öğrenildi.
Sanıkların çokluğu nedeniyle yeni yapılan 750 kişilik duruşma salonunda yaklaşık 250 kişilik bölümün sanık yakınları ve basın mensuplarına ayrıldığı kaydedildi. Oluşabilecek yoğunluğa göre sanıkların sadece birinci derece yakınlarının salona alınacağı da ifade edildi. Basın mensuplarının tamamının şu an için salona alınacağı ancak bir yoğunluk durumunda mahkemenin kısıtlamaya gideceği de belirtildi. Duruşma salonunun yanında bulunan basın odasına gazetecilerin, kamerası olmayan dizüstü bilgisayarlarını alabilecekleri ifade edildi.(dha)