Ergenekon davası sanığı Yavuz hayatını kaybetti

Ergenekon davası sanığı Yavuz hayatını kaybetti
Ergenekon davası sanığı Yavuz hayatını kaybetti
Ergenekon davasında tutuksuz yargılanan ve 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan emekli Orgeneral Kemal Yavuz hayatını kaybetti.

Ergenekon davasında tutuksuz yargılanan Emekli Orgeneral Kemal Yavuz hayatını kaybetti. Yavuz’un cenazesi bugün ikindi namazını müteakip Levent Camii’nden kaldırılacak.
Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarını arasında yer alan Emekli Orgeneral Kemal Yavuz, 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

KEMAL YAVUZ'UN ÖZGEÇMİŞİ

1934 İstanbul doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra 1948'de Bursa Askeri Lisesi'ne girdi. 1953'te Kara Harp Okulu'ndan, 1967'de Kara Harp Akademisi'nden ve 1969'da Silahlı Kuvvetler Akademisi'nden mezun oldu.
Çeşitli karargahlardaki kurmay görevlerinden sonra, 6 yıl süre ile Harp Akademilerinde "Öğretim Üyesi" olarak görev yaptı. Albaylığında, Artvin'de alay komutanlığı; Tuğgeneralliğinde, Kara Harp Akademisi Komutanlığı, Kıbrıs'ta Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı; Tümgeneralliğinde, Mekanize Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Harekat Başkanlığı; Korgeneralliğinde Trakya Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. Körfez harekatı sırasında, Güneydoğu Anadolu'da 2'nci Ordu Komutanı olarak görev yapmaktaydı. Son görevi, 1992-1994 arasında Harp Akademileri Komutanlığı oldu. Emekliliğinden sonra çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.

DERİN DEVLET, DEVLETİN TA KENDİSİDİR

2009 yılında Ergenekon operasyonları kapsamında gözaltına alınan ve tutuksuz yargılanan  emekli Orgeneral Kemal Yavuz, duruşmadaki savunmasında  silahlı örgüt üyesi olmadığını ve devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmediğini öne sürmüştü. Yavuz,Hüseyin Buzoğlu’na “gizli belge verdiği” iddiaları için de şunları söylemişti: “Sovyetler Birliği döneminde Artvin’de hududu koruma görevindeki alay komutanlığı yaptım. Güvenliğe ilişkin bütün gizli belgeler önümdeydi. 3 yıl Kara Kuvvetleri Harekât Komutanlığı yaptım. Yani ben hayatı, ‘gizli’ gizlilik derecesindeki evraklarla geçmiş bir insanım. Hiç tanımadığım, güvenilir olup olmadığını bilmediğim birine devlete ait evrak göndermem nasıl mümkün olabilir.”

Derin devlet, devletin ta kendisi
Duruşmada Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese “Sizde bulunan bir notta ‘Derin devlet, özel harp’ yazıyor, Türkiye ’de derin devlet var mıdır?” diye sormuştu.  Yavuz, “Derin devlet devletin kendisidir. Derin devlet, devlete sahip çıkan askeri ve sivil bürokrasidir. Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak isteyen bürokratlardan ibarettir. Bunun dışında bir şey
değildir” yanıtını vermişti.