Ergenekon davasına sürpriz tanık!

Cumhuriyet Gazetesine molotof kokteyli atılması olayını ilişkin 8 sanığın yargılanmasına devam edildi. Davanın ikinci duruşmasında sanatçı Şafak Sezer ve Ergenekon davasının sanıklarından Oğuz Alparslan Abdülkadir tanık olarak dinlendi.


İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ikinci duruşmasına tutuklu sanıklar Bedirhan Şinal, Fatih Derdi Yok, Murat Alpak, Bora Ballı, Bayram Demir, Seyhun Zaim ve Boğaç Kaan Murathan ve tutuksuz sanık Oğuzhan Aslan katıldı. Duruşmada, Metris Cezaevi İnfaz Koruma Baş Memuru Hüseyin Kaya, Sanatçı Şafak Sezer ve Ergenekon davasının sanıklarından Oğuz Alparslan Abdülkadir tanık olarak dinlendi.

İNFAZ KORUMA MEMURU KAYA
Tanıklardan Metris Cezaevi İnfaz Koruma Baş Memuru Hüseyin Kaya, tutuklu sanıklardan Bedirhan Şinal'i tanımadığını belirterek, “Bayrampaşa Cezaevi'nde infaz koruma baş memuruydum. Bu cezaevi kapandıktan sonra Metris Cezaevi'ne İnfaz Koruma Baş Memuru olarak çalışıyorum. Şuan burada bulunan sanıklardan Boğaç Kaan Murathan'ı 2007 yılından tutuklu ve hükümlü olarak birkaç ay cezaevinde yattığını hatırlıyorum. Ayrıca sanığın daha sonra Kandıra Cezaevi'ne sevk edildi. Sanıklrdan Bedirhan Şinal'i ise tanımıyorumö dedi.

ŞAFAK SEZER: "1 HAFTA BENDE KALDI"
Tiyaro Sanatçısı Şafak Sezer ise, sanıklardan Boğaç Kaan Murathan'ı tanıdığını belirterek, “Boğaç Kaan Murathan ile 1998 yılından beri arkadaşlığım vardır. Hatta babam, annem, ben ve eşim kendisine eşini istemeye gitmiştik. Murathan cezaevinden çıktıktan sonra mart ayı içerisinde önce Antalya'ya gidip geldi. Daha sonra yaklaşık 1 hafta benim evimde misafir olarak kaldığını hatırlıyorum. Arkadaşım olduğu için cezaevinde nikah kıyarken şahitliğini yapmıştım. Teşekkür mahiyetinde geldilerö dedi .

ERGENEKON SANIĞI TANIK OLARAK DİNLENDİ
Davanın diğer bir tanığı ise Ergenekon davasının sanıklarından Oğuz Alparslan Abdülkadir'di. Davanın tutuklu sanıklarından Bedirhan Şinal ile 1 ay kadar önce Edirne F tipi Cezaevi'nde yattıklarını belirten Abdülkadir, "Başka bir suçtan dolayı Edirne F Tipi Cezaevi'nde kalıyordum. Bedirhan Şinal daha sonra bizim koğuşa gönderildi. Bu süre içerisinde İlhan Selçuk'a Molotof kokteyli attığını söyleyip böbürleniyordu. Bende bu konuda kendisine yanlış yaptığını söyledim. Daha sonra bana mektuplar gönderdi. Bu mektuplarda “Kandıradaki abiye sordum sen iyi bir insan olarak söylediö şeklinde şeyler yazıyordu. Hatta koğuşa geldiğinde bunu kendisine Vedat Ergin'in söylediğini ifade etti. Ben Bedirhan Şinal'e Vadet Ergin ile nasıl haberleştiğini sordum. Bana, Nuri Ergin vasıtasıyla görüştüğünü söyledi. Şinal, İlhan Selçuk'a yazdığı mektubu bizden habersiz yazmış. Daha sonra kurum müdür gelerek bu çocuğa sahip çıkmamızı istedi. Şinal, zaman içerisinde cezaevinde tanıştığı bazı kişilere haberlerde neden kendisinde bahsedilmediğini söyleyerek, bir molotof kokteyli olayında benzinin kendisinin aldığını ve hatta yanındaki arkadaşının bile bunu bilmediğini söyledi. Hatta müebbetlik bazı kişilerin isimlerini “Zaten müebbetlikler bir şey olmazö düşüncesiyle verdiğini söyledi. Hatta İlhan Selçuk'a mektup yazarak bu işi kendisinin yaptığını bildirdiğini biliyorum. Ve hatta Silivriye Ergenekon Davasına ne zaman gideceğini ve cezaevinden çıktıktan sonra çete kurup ünlü olmak istediğini söylüyordu."

ŞİNAL: "TEHDİT MEKTUBUNU HÜSEYİN GÖRÜM VASITASIYLA ABDÜLKADİR YAZDIRDI"
Bunu üzerine söz alan tutuklu sanık Bedirhan Şinal, yine çarpıcı iddialarda bulundu. Şinal, "Hakkımdaki idddiaları kabul etmiyorum. Bana tehdit mektubu Hüseyin Görüm vasıtasıyla Oğuz Alparslan Abdülkadir tarafından yazdırılmıştır. Tanıkların bildirdikleri Vedat ve Nuri Ergin ifadeleri planlamış bir şekilde tanıklar tarafından bildirilmektedir. Mahkeme heyetine 1 sayfalık yazılı dilekçe veren Şinal, mahkeme heyetine bir araştırma yapıldığı taktirde cezaevinde kimlerle kaldığını ve görüşmelere kimlerin geldiği tespit edilecektir. Böylece benim ifademi değiştirmek isteyen kişilerin kim olduğu ortaya çıkacaktır. Şu anda burada tanıklık yapanlarında bu şekilde ifade vermeye zorlandıkları ortaya çıkacaktır" dedi. Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

POLİS İLE SANIK YAKINLARI ARASINDA ARBEDE YAŞANDI
Öte yandan mahkeme bahçesinde tutuklu sanık Boğaç Kaan Murathan'ın yakınları ile polis arasında arbede yaşandı.

İDDİANAMEDEN
Davanın İddianamesinde “Bu eylemin Ergenekon terör örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda, örgüt ile irtibatlı kişiler tarafından gerçekleştirildiği kanaatine varılmıştır"denilmişti.