@ismailsaymaz

Ergenekon davasında karar

Ergenekon davasında karar
Ergenekon davasında karar
2007 yılında Ümraniye'de bir gecekonduda bir kasada bulunan el bombalarıyla başlayan ve 6 yıldır devam eden Ergenekon davasında kararını verdi
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi
FATİH YAĞMUR / Arşivi

 

16:00
05.08.2013
İtiraz dilekçesi verildi
Mustafa Balbay'ın da aralarında bulunduğu bazı sanıklar karara itirazı içeren dilekçeyi mahkemeye sundu.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülen Ergenekon davasında bugün karar günü. Güvenlik güçlerinin dün akşamdan itibaren geniş önlemler aldığı yerleşke civarında kalabalıklar toplanmaya başladı.

Tarlada Silivri koşusu


Güvenlik görevlileri, TEM karayolu Kınalı bağlantı yolunu bariyerlerle çift yönlü trafiğe kapatırken, duruşmayı izlemesine izin verilenler ve görevliler, yerleşkeye E-5 karayolu bağlantısından giriş yapabiliyor.

Radikal, Silivri’deki gelişmeleri canlı izliyor:

09:41
05.08.2013
Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde görülecek dava öncesi sabah saatlerinde Ankara Barosu'na üye bir grup avukat duruşma salonu önüne geldi. Bu sırada jandarmanın girişte beklemelerini istediği avukatlardan bazıları duruma tepki gösterdi. Kısa süreli tartışmanın ardından avukatlar beşerli gruplar halinde içeriye alındı.
09:30
05.08.2013
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) Anadolu yakası üyeleri sabah saatlerinde Silivri'ye gitmek istedi. Ancak otobüsleri polis tarafından durdurulunca yola çıkamadılar. Bulun üzerine yaklaşık 500 kişilik grup, Kadıköy'de yürüyüş yaptı. Açıklama yapan TGB Bursa İl Başkanı Mustafa Kaloğlu, "Otobüslerimizi ayarlamıştık ama otobüslerimiz polis tarafından iptal edildi. Otobüsümüz yok ama karalılığımız devam ediyor, ne yapıp ne edip Silivri'ye ulaşacağız. Yeni otobüsler ayarlamaya çalışıyoruz. Olmadı metrobüse binip Avcılar'a gidip oradan otobüslerle Silivri'ye ulaşacağız" dedi.
08:40
05.08.2013
Ellerinde duruşmaya katılacak sanıkların ve avukatların isimlerinin yer aldığı liste bulunan görevliler, binaya alımları bu listeye göre yapıyor. Binaya, ses kayıt cihazı, kulaklık, şarj aleti, flash bellek, bilgisayar gibi görüntü ve ses kaydı yapabilen hiçbir cihaz alınmıyor. Bu cihazlar, girişte görevlilere teslim ediliyor. Binaya girişler, arama noktasından ve x-ray cihazından geçilerek gerçekleştiriliyor. Girişlerin kontrollü yapılması nedeniyle bahçenin önündeki güvenlik bölgesinde yoğunluk oluştu. Buradaki bazı basın mensupları da duruma alkışlarla tepki gösterdi. Sarı basın kartı olmayan gazeteciler de içeri girmek için yetkililerle görüşüyor. Arama noktasından ve x-ray cihazından sinyal vermeden geçerek içeri alınanların, mahkemenin talimatı doğrultusunda, herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda kimlik tespitinin daha kolay yapılabilmesi için görüntülü kaydı alınıyor.
08:20
05.08.2013
Jandarma ekipleri, binanın çevresinde yoğun güvenlik önlemi aldı. Duruşmaya gelenler, binanın bahçesine de kontrollü giriş yapabiliyor. Sarı basın kartı sahibi gazeteciler, binaya girişte kartları jandarma görevlileri tarafından Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinden kontrol edildikten sonra içeri alınıyor.
07:58
05.08.2013
Duruşma salonunun bulunduğu binaya girişler başladı.
07:38
05.08.2013
Gece yarısından itibaren cezaevi sapağında toplanan bir grup İstiklal Marşı'nı okudu. Çeşitli sloganlar atan gruptakiler, yerleşkeye girişlerine izin verilmemesini protesto etti. Seyyar tuvaletlerin kurulduğu bölgeye, sabahın erken saatlerinden itibaren çöp kamyonu, iş makinası, itfaiye, su tankerleri, TOMA ve çok sayıda otobüsle çevik kuvvet ekibi geldi. Şehir dışından gelen polislerin ise şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalara ait otobüslerle bölgeye ulaştığı görüldü.
09:54
05.08.2013
Yaklaşık 50 CHP milletvekili duruşmayı izlemek için mahkeme salonunun önüne geldi.
10:05
05.08.2013
Duruşma salonunun önüne çok dar bir bariyer koridorundan ulaşan avukatlar mahkeme binası önünde de sıkı bir aramadan geçtiler. Ayakkabılarına kadar aranan avukatlar duruma tepki gösterdi. Bu sırada güvenlik güçlerine itiraz eden TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, avukatlara çağrı yaparak “bu muamele devam ederse hiçbir avukat salona girmesin. Mahkeme kararı boş salona okusun” dedi.
10:05
05.08.2013
Mahkeme binasının çevresinde istihbarat görevlisi olduğu iddia edilen çok sayıda görevli ellerinde kameralarla duruşmayı izlemeye gelenleri kayıt altına alıyor. Binanın çatısında da keskin nişancılar göze çarpıyor.
10:46
05.08.2013
Birkaç avukat mahkeme heyetiyle görüştü. Görüşmenin ardından arama biraz daha esnetildi. Bu arada üzerlerini aratmak istemeyen bazı avukatlar ve CHP milletvekili ile jandarma arasında zaman zaman tartışma yaşanıyor. Salona giriş yapan tutuksuz sanıklar, avukatlar, milletvekilleri ve gazetecilerin kendilerine ayrılan bölüme yerleşmeye başladı.
10:49
05.08.2013
Mehkeme çevresindeki yoğun güvenlik önlemlerinin Ergenekon Davası"na bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyetine yönelik, "DHKP-C örgütünden tehdit içeren ihbar bilgisi ve bunu Sakız Adası'nda yakalanan örgüt üyesi ile patlayıcı maddelerin doğrular nitelikte olması" üzerine alındığı bildirildi.
11:07
05.08.2013
Ana yollardan Silivri yerleşkesine gelemeyen kalabalıklar tali yollardan ve tarlalardan mahkeme binasına yaklaşmaya çalışıyor. Polis, tarlalarda durdurduğu kalabalıklara dağılmaları yönünde uyararak "dağılmadığınız takdirde orantılı güç uygulanacak" anonsları yaptı. Daha sonra gazla müdahale başladı 
11:23
05.08.2013
Tarlada yangın
Serkan Ocak bildiriyor: Polis tarlalardan kaçarak Silivri Cezaevi’ne gitmek isteyen göstericiler müdahale etti. Atılan biber gazi fişekleri kuru otları tutuşturdu. TOMA göstericilere müdahale etmeyi bıraktı ve çıkan ateşi söndürmeye çalışıyor.
11:29
05.08.2013
İtfaiye geldi
Serkan Ocak bildiriyor: Tarlaların tutuşmasından sonra itfaiye gelip müdahale etti.
11:31
05.08.2013
Yarbay'dan anons
Beş yıldır süren Ergenekon davasında karar verilmesi beklenen duruşma önce bariyerlerle kapatılan TEM Kınalı gişeleri zaman zaman otobüslerle gelen eylemlerle jandarma arasında kısa süreli tartışlara neden oldu. Atatürkçü Düşünce Derneği Kırklareli ve Balıkesir Şubesi üyesi yaklaşık 100 kişilik grup otobüslerle bariyerler önüne gelerek sloganlar attı. Bariyerlere vurarak açılmasını isteyen grup ile jandarma görevlisi yarbay arasında sözlü tartışma yaşandı. Yarbay, megafonla eylemcilere seslenerek sadece bariyerlere dokunmamalarını istedi ve şu anonsu yaptı: “Sevgili vatandaşlarımız lütfen sakin olalım. Buradan ayrılmayın ama bariyerlere lütfen dokunmayın. Rica ediyoruz, sizi geriye alalım. Biz size gidin demiyoruz ama bariyerlere dokunmayınız" Grup bir süre daha slogan attıktan sonra geldikleri otobüsle geri döndü. Bazı eylemcilerin bariyerler önündeki bekleyişi sürüyor. (dha)
12:16
05.08.2013
Balbay: Sıcak bir sonbahar geliyor
İSMAİL SAYMAZ mahkeme salonundan bildiriyor: Sanıklar duruşma salonunu girmeden önce bir grup jandarma avukatların önünde beklemek istedi. Bunu üzerine Avukat Celal Ülgen kürsünün üzerine çıktı. Birkaç avukat da Ülgen’e eşlik etti. Bunun üzerine jandarma geri çekildi. Sanıkların girmesiyle alkış başladı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuu, Mustafa Balbay, Mehmet Haberal, Tuncay Özkan el sallayarak salona girdi. Salondakiler sanıkları ayağa kalkarak alkışa başladı. Bu sırada salonda ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Faşizme karşı omuz omuza’ sloganları atıldı. Bir grup ‘Her yer Silivri her yer taarruz’ diye bağırdı. Sanıklardan Mustafa Balbay, izleyicilere dönerek ‘Dışarıda ne oluyor’ diye sordu. Bazı izleyiciler ‘Dışarda binlerce insan var, Polis müdahale ediyor’ dedi. Bunun üzerine Balbay izleyicilere dönerek ‘Bu davayı halktan kopardılar. Biz kendimizi halkın adaletine teslim ediyoruz. Sıcak bir sonbahar geliyor. Bu davanın üzerine çökmek istiyorlar. İzin vermeyeceğiz. Bu dava siyasidir. Davayı halktan saklamak istiyorlar” diye konuştu. Balbay’ın konuşması alkışlarla kesildi.Bu sırada Hepimiz Mustafa Kemal'ın askerleriyiz' sloganı atıldı.  İzleyici sırasında bulunan Gülşah Balbay eşi Mustafa Balbay'a "Karar ne çıkarsa çıkarsa çıksın yanındayız" diye seslendi. Bunun üzerine jandarma, Gülşah Baybay'a "Sizi dışarı alalım" dedi. Ancak milletvekilleri araya girerek Gülşah Balbay'ın dışarı çıkarılmasına izin vermedi.
12:19
05.08.2013
Duruşma başladı
Ergenekon mahkemesinin kürsüsünde 6 hakim 3 savcı yerini aldı, duruşma başladı. (dha)
12:38
05.08.2013
İtfaiyeden polise su yok
Serkan Ocak bildiriyor: Polis müdahalesi sırasında çıkan yangına sürerken suyu biten polise ait bir araç itfaiyeden su istedi. İtfaiye erleri ‘Önce yangını söndürelim, sonra bakarız’ diyerek polise su vermedi. Polis aracına daha sonra gelen itfaiye araçlarından takviye yapılabildi.
13:13
05.08.2013
Kararlar konurken arbede çıktı
Karar okunurken ‘ Mustafa Kemal’ın askerleriyiz’ sloganı atıldı. Sloganlar yükselirken okunan karar duyulmadı. Karar okunurken avukatlar salonu terk etti. Bu arada jandarma ile salonda bulunanlar arasında arbede çıktı
13:19
05.08.2013
Basına avukat tepkisi
Bazı avukatlar basına tepki gösteriyor
13:31
05.08.2013
Arif Doğan olay çıkardı
Arif Doğan, 47 yıl 3 ay hapis cezası aldıktan sonra hakaretler yağdırarak salondan çıkmak istedi. Buna izin verilmedi.
13:34
05.08.2013
Tutuksuz sanıklara çıkış yasağı
Duruşma salonundan tutuksuz sanıkların çıkmasına izin verilmiyor.
13:43
05.08.2013
Doğan'ın çevresinde müdahaleler
Arif Doğan'ın etrafında jandarmalar bekliyor. Doğan ısrarla çıkmak istiyor.
14:30
05.08.2013
Özkan'ı salondan çıkardılar
Ağırlaştırılmış müebbet cezası alan Tuncay Özkan isyan etti. Jandarma, Özkan'ı ağzını tutarak salondan çıkardı.
14:59
05.08.2013
Başbuğ'dan protesto
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ darbeye teşebbüs etmekten müebbet hapis cezasına çarptırılınca protesto olarak salonu terk etti.
15:17
05.08.2013
Kararların okunması bitti
Mahkeme "Ergenekon Kararı" nın özetinin okunmasını bitirdi. Kararların açıklanması 2 saat 10 dakika sürdü
15:56
05.08.2013
Başbuğ: Son sözü millet söyleyecek
Müebbet hapis cezasına çarptırılan İlker Başbuğ, kendi adını internet sitesinde şu değerlendirmeye yer verdi: ''Son Sözü Millet Söyleyecektir Anayasanın amir hükmüne göre, hâkimler görevlerinde bağımsızdırlar. Ve hâkimler, Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Eğer bir ülkede, toplum hâkimlerin bağımsızlığını sorguluyorsa, verilen hükümlerin Anayasaya, kanunlara ve hukuka uygun olduğuna ilişkin şüpheler taşıyorsa -ki toplumu şüphelere sevk eden o kadar çok yaşanmış olay vardır ki, bunun en son örneği de yasaya göre duruşmaların kapalı yapılmasına ilişkin gerekçeli karar ile hüküm açık duruşmada alınması gerekirken, bu yasa hükmünün yok sayılmasıdır- o ülkede hukukun üstünlüğünün var olduğu ileri sürülemez. Bu ise, o ülkenin başına gelebilecek en büyük felakettir. Bu durumda yargılananlar için son sözü Millet söyleyecektir. Ve Millet yanılmaz ve aldanmaz. Bir de unutulmasın ki ilahi adalet vardır. İlahi adaletin varlığını yüreğinde hissedenler ve er geç bir gün tecelli edeceğine inananlar: “Bir topluluğa karşı duymakta olduğunuz kin sizi adaletten ayırmasın! Hep adaletten yana olun.”1 şeklindeki Yüce Allah’ın buyruğuna da uymak zorundadırlar. Her zaman doğruların, hak ve haklının yanında, yani adaletin yanında olanların, vicdanları rahat olur. Ben öyleyim. Ve inanıyorum ki, hak hiçbir zaman yerde kalmaz.''
16:15
05.08.2013
Komutanlardan da itiraz
Mahkeme karara itiraz dilekçesi verenler arasında İlker Başbuğ ve Hurşit Tolon da var.


  http://www.radikal.com.tr/1144916114491611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KIM KI BUNLAR,BIRISI BORUCU BASI? OTEKI KAGIT ESKICISI - BABATURK

  bunlar herhangi bir devlet memurlari, vatan kurtaran saban degiller, meydan savasi kazanan aslanlar degiller. semdinlideki tapu kadastrodaki memurun esiti. tek farklari benim paramla alinan silahi tasiyan memurlar. Bunlar benim oyuma goz dikenlerdir. kodeslerde curusunler....

  Adaletsizlik - Pe@ce

  Eski rejimin askeri vesayetinden darbelerinden çok çekmiş ve halen de çekmekte olan grupların her daim yanında yer alıp inadına, "faşizme karşı omuz omuza" diyen bizler yeni rejimin, bu tek adam rejiminin binlerce sayfalık uydurma iddianamelerle hazırladığı dava dosyalarını ve bu kararı kabul edemeyiz. Bu ne bir mahkeme, ne de adaletin tecelli etmesidir. Bunun adı sadece ve sadece yeni rejimin rövanşizmidir. "Bize çok çektirdiniz, şimdi de bu adaletsizlikten siz çekin" diye bakanlar unutmasınlar ki adaletsizlik devam ettiği sürece her zaman enselerinde o adaletsizliğin gelip onları da bulacağı riski ve tedirginliği ile yaşayacaklardır. Türkiye demokratikleşmiyor, sadece ve sadece öc ve rövanş alıyor.

  Milyar dolarlik tazminatlari RTE degil fakir halk odeyecek... - harbiden

  3un dunya ulkelerini saymazsak dunyanin en vahsi askeri darbesi Arjantin darbesidir. Bizdeki 12 eylulu 10ile carpmak lazim bu darbenin vahsetini anlamak icin... 2004te sivil hukumet tipki bizdeki gibi askeri vesayete son safsatasiyla asker sivil muhalif 700 kisiyi tutuklatmis 50nin uzerinde dava acmis ve burada oldugu gibi ucuk cezalar verilmisti... Sonucta 36 asker cezalandirildi ve siyasi olarak tutuklanan, ucuk cezalar verilen yuzlerce muhalif kisiye toplam 3 MILYAR DOLAR TAZMINAT odendi... Siyasi bir dava olan ve siyasilerin askerden daha fazla ceza aldiklari bu Ergenekon davasininda hukuka saygili olalim diyen zihniyete Arjantin darbe davalarinin sonucunu hatirlatirim. Ustelik Arjantin darbesi gerceklesmis bir darbedir, ergenekon gibi duyum degildir...

  TGB - Ari Zerdüst

  Bu birlik CHP ve MHP li bir ulusalci grup tarafindan olustutldugu anlasiliyor.Suc isliyeni hakli görmenin gencligini de ilk görüyoruz.Bu olmamasi gerek ilkler ne hikmetse hep türkiyede ortaya cikiyor.Örnegin hem El-Kaide ye hayir diyen hem günlük alisveriste bulunan AKP örneginde oldugu gibi.

  lütfen ama - likapa

  refah partisi, fazilet partisi kapatılırken, aman ha kukuka saygı duyalım diyordunuz ve biz de duyuyorduk yeterki ülkemizde hukuka güven sarsılmasın diye.üstelik düzmece karar verildiğini, yalan yanlış suçlar isnad edildiğini bile bile.şimdi noldu size. lütfen hukuka saygı duyalım. lütfen ama.

  Postmodern bir vakayı hayrıye - Zekeryagil

  Postmodern bir vakayı hayrıye.Bu davanın kararını çağ (yargılananların diliyle muasırlık) vermişti.Nasılki Yeniçeriler zamanla tarihin dışına çıkmıştı,buna direnince derelerden oluk oluk kan akmıştı.Allaha şükür şimdi kan akmıyor,akmadan zamana direnen neoyeniçeriler tarihin çöp sepetine atılıyor.Ama ilginç bir ayrıntı: Gezide katılımcı demokrasi için yürüyünlerin bugünkü tarih dışı ergenekoncuları destekliyor olmaları.Hangisi takiye merak ediyorum.

  Hangisi?... - serseriser

  Twitt atanı hapse atıp, katili, tecavüzcüyü serbest bırakan, içinde masa, sandalye ve bir takım adamların bulunduğu yeri mahkeme zanneden insanlara vicdansız diye kızmalı mı, zeka problemli diye acımalı mı?...