Ergenekon davasında küfür krizi

Ergenekon davasında küfür krizi
Ergenekon davasında küfür krizi
İkinci Ergenekon davasında yargılanan Fatma Cengiz, iddianameyi okuyan savcı küfürleri de okuyunca tepki gösterdi: Buraya iddianameyi mi dinlemeye geldik, yoksa küfür dinlemeye mi geldik

İkinci Ergenekon davasının 9. oturumunda iddianame özetinin okunmasına devam edildi. Öğleden sonraki oturumda, iddianame okunmasına ara verilerek sanık ve sanık avukatlarının taleplerinin alınmasına geçildi.
Duruşmada söz alan Fatma Cengiz, iddianame içeriğindeki telefon dökümlerinde yer alan küfürlerin mahkeme salonunda okunmasına tepki gösterdi. Tutuklu sanık Fatma Cengiz, “Buraya iddianameyi mi dinlemeye geldik, yoksa küfür dinlemeye mi geldik. Biz çıkalım kendi okusun kendi dinlesin. Burada da bayan dinleyici de var. Milletin ortasında böyle küfürlü kelimelerle iddianame okunmaz" dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Hasan Hüseyin Özese, “Savcı bey küfürlü kelimeleri es geçin" diye konuştu.
Tutuklu sanıklar Emcet Olcayto ve Gazeteci Mustafa Balbay ise iddianamenin okunmasının uzun sürdüğü gerekçesiyle talepte bulunmayacaklarını, biran önce iddianamenin okunmasının tamamlanmasını istediler. Duruşmada söz alan Albay Cengiz Köylü, Fahri Kepek ve Hasan Ataman Yıldırım ise tahliye talep etti. Mahkemenin taleplerle ilgili bir ara karar vermesinin ardından duruşmayı ertelemesi bekleniyor.