Ergenekon davasında sıra Kemal Kerinçsiz'in

Ergenekon davasında sıra Kemal Kerinçsiz'in
Ergenekon davasında sıra Kemal Kerinçsiz'in
Ergenekon'da Kemal Kerinçsiz'den iddia: Savcı Zekeriya Öz bana 'MİT benim kulağıma fısıldar ben gereğini yaparım' dedi


İSTANBUL - "Ergenekon" davasının tutuklu sanıklarından avukat Kemal Kerinçsiz, soruşturmayı yürüten savcıların ya kullanıldıklarının farkında olmadıklarını ya da baştan beri buna rıza gösterdiklerini öne sürerek, "Kendileri adına üzülüyorum. Çünkü kendi ordusuna, Türk Silahlı Kuvvetlerine, Atatürkçülere terörist diyen savcılar olarak Türk tarihine geçmişlerdir" dedi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki salonda görülen davanın 67. duruşmasında savunmasına başlayan Kerinçsiz, hukuk fakültesindeki hocasının "Toplumda bir hukukçu kadar güçlü olan yoktur. Sakın ola ki o gücünüzü başkasına kullandırmayınız" tavsiyesinde bulunduğunu hatırlattı.
Kerinçsiz, "Sayın savcılar bu davada ya kullanıldıklarının farkında değiller ya da baştan beri kullanılmaya muvafakat etmişler. Kendileri adına üzülüyorum. Çünkü kendi ordusuna, Türk Silahlı Kuvvetlerine, Atatürkçülere terörist diyen savcılar olarak Türk tarihine geçmişlerdir" dedi.
Bunun ilk örneğinin daha önce "Şemdinli iddianamesinde" görüldüğünü, bu iddianamenin "Ergenekon" davasının da ilk işareti olduğunu söyleyen Kerinçsiz, "Şemdinli iddianamesi"ni hazırlayan savcı Ferhat Sarıkaya’nın satır aralarında TSK’ya "terör örgütü" dediğini, Genelkurmay Başkanı’nın da "terör örgütünün başı" olduğunu iddia ettiğini savundu.
Kerinçsiz, "Bu tarikat elemanı, işi bittikten sonra alındı, götürüldü tarikat şeyhinin dizinin dibine oturtuldu. Şimdi de gizli tanık olarak kullanıldığı söyleniyor. Sayın savcılar sakın ola ki ’Biz savcıyız. Arkamızda Adalet Bakanı var, hükümet var, dış güçler var, Fethullah Gülen var, kimse dokunamaz bize’ demesinler. Gün gelir arkanızdaki güç biter. Tek kalacak olan güç Türk milletinin gücüdür" diye konuştu.


-YEŞİL YARGI DARBESİ-


Yapılanın "sivil bir darbe olduğunu" ileri süren Kemal Kerinçsiz, "Sayın savcılar söylediklerimi ideolojik bir kimlikle değil, hukukçu kimliğiyle dinlerlerse onların da kazanacakları vardır. Savcıların şahıslarına yönelik herhangi bir kastım yoktur. Önemli olan bu yeşil yargı darbesinin parçaları olmalarıdır. Senaryosu dışarıda yazılan, milli değerlere, Türk milletinin bekasına, Atatürkçü düşünce yapısına, masum insanlara ve şahsıma bu dava yoluyla verdikleri zarar beni yakından alakadar etmektedir" görüşünü dile getirdi.
İddianamede, darbe hazırlığı içinde olduğu öne sürülen kişilerin yakalanana kadar TSK içindeki yüksek mevkili komutanlarla bu konuda irtibat içinde olmaya devam ettiğinin belirtildiğini aktaran Kerinçsiz, bu nedenle davanın askeri mahkemede görülmesi gerektiğini savunarak mahkemenin "görevsizlik kararı" vermesini talep etti.
Davanın başından beri hukuk kurumlarının değil, emniyet güçlerinin kontrolünde olduğunu öne süren Kerinçsiz, savcı Zekeriya Öz’ün kendisine, "MİT benim kulağıma fısıldar ben gereğini yaparım" dediğini öne sürdü.


-USULE YÖNELİK ELEŞTİRİ-


Kerinçsiz, Ümraniye’de ele geçirilen el bombaları konusunda usule uygun hareket edilmediğini öne sürerek, bu bombalar konusunda mutlaka bilirkişi incelemesi yapılmasını istedi.
Mahkemenin Beşiktaş’taki ağır ceza mahkemelerinde görülen davalardan farklı olarak kesintisiz yargılama yaptığını ifade eden Kerinçsiz, şunları kaydetti:
"Sadece bu davada kesintisiz yargılama yaparak CMK 192. maddesinin uygulanmasının, mahkemenin bu davayı farklı gördüğü, bu davaya ön yargılı baktığını gösterir. Mahkemenin kesintisiz yargılamayı neden yaptığını açıklaması gerekir. Kesintisizlik kuralının uygulanması mahkemenin bu davaya tahsis edilmesini zorunlu kılmıştır. Mahkeme, Ergenekon davasının diğer ceza davalarından farklı olarak kesintisiz olarak yapmasının gerekçesini ortaya koyamadı. Kesintisiz yargılamayla sadece tarikat medyasının takip ettiği bir dava haline gelindi." (aa)


-SİLİVRİ ELEŞTİRİSİ-


Usule uygun olmayan bir şekilde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci bir heyetin oluşturulduğunu belirten Kerinçsiz, 2 başkan ve 6 üyenin bulunduğunu, ancak adli mahkemelerin kuruluş yasasına göre bir başkan ve gerektiği kadar üye olması gerektiğini söyledi.
İkinci heyet ve soruşturma için yeni savcı atamalarının olağanüstü yargılamanın yolunu açtığını savunan Kerinçsiz, Silivri’deki cezaevinde yargılama yapılmasını da eleştirerek, sanıkların müdafilik konusunda istenildiği kadar yararlanamadıklarını, az sayıda yakınlarının duruşmayı izleyebildiğini, mahkemenin sağlık sorunları, güvenlik gibi gerekçelerle Beşiktaş’taki mahkemede değil de cezaevinde yargılama yapmasını eleştirdi.
Kerinçsiz "Bugüne kadar 10 binlerce kişi araçlarla sağlıksız koşullarda duruşmalara taşındı" diyerek "Sanıklar adeta savcıların önüne arenada atılmış silahsız gladyatörlere dönüştürülmüştür. Ben o sorulan suallere inanamıyorum" şeklinde konuştu.
Davanın Beşiktaş’taki ağır ceza mahkemesinde ve diğer davalarda uygulanan usul kurallarına göre yapılmasını isteyen Kerinçsiz, hazırlanan yeni iddianamenin kendilerine de okunarak ek savunmalarının alınması gerektiğini öne sürdü.
Kemal Kerinçsiz, ikinci iddianame ve ekleri ile tüm delillerin kendisine verilmesini istedi. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/9288999288998

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  AKP YANLISI YORUMCULAR VE DANTENİN İLAHİ KOMEDYASI :)) - Anti Maniplasyonist

  İlahi AKPnin yevmiyeli yorumcuları. Seçim kazandığınız bölgelere bakıldığında yoksul ve eğitimsiz kitleleri görüyoruz. İstanbul ve Ankarada da öyle eğitimsiz ve yoksul kesimlerden almışsınız oyları. Neymiş siz AKP liler kitlelerin cehaleti ve yoksulluğundan siyasal rant elde ediyorsunuz. Sırtınızı cehalete dayamışsınız. Varlık gücünüzü cehaltin varlığından alıyorsunuz. Tabi bu durum yorumlardaki cehaletinizde de kendini gösteriyor. Bir kaç kontgerillanın üzerinden bir kaç küçük darbeci hayalperestin üzerinden Bütün Cumhuriyetçileri bütün laikleri, bütün Atatürkçüleri bütün modern çağdaş aydınlık vatandaşları "Darbeci terörüst" ilan ettiniz. Sabah mahmuru kargalar bile gülüyor bu halinize. TERÖRİST İLAN ETTİĞİNİZ TÜRK ORDUSU ÇANAKKALE SAVAŞINDA ÖĞLEN YEMEĞİ BİR TAS ÜZÜM HOŞAFI AKŞAM YEMEĞİNDE BİR TAS BUĞDAY LAPASIYLA KARNINI DOYURARAK AYLARCA SAVAŞTI VE ŞİMDİ SALTANAT SÜRDÜRDÜĞÜNÜZ BU ÜLKEYİ SİZE TESLİM ETTİ !!! Günahtır günah.

  Ne olmus yani - alidmrl

  Yillardir saddece solculari,kürtleri,alevileri yargilamak üzre kurulmus mahkemeleri ve onlarin yüce savcilari kardesleri tarafindan azarlanmis cokmu.Ne de olsa kardeslik hukuku var bu kadar serzenis cok normal.

  Kerinçsiz'in Marifetleri - Yorumcudan

  Evet Kerinçsiz Beyefendi(!) Mahkeme önlerinde insanlara, aydınlara yönelik küfürlü linç ve hedef gösterme kampanyalarını kimse unutmadı. Hedef gösterdiklerinizden biri de Hrant Dink'ti. İş arkadaşınız Veli Küçük de onu tehdidt etmişti. Dink'in başına gelenleri hepimiz gördük. Sizin gibi ırkçı-faşist zihniyete sahip kişiler, geçmişte kolayca at oynatabiliyordu ama artık yolun sonuna geldiniz.

  I love Z.ÖZ - uzala8080

  Evet.Savcı Z.Öz artık bir idol. Bunları hesap verirken görmek hayalken gerçek oldu.Bunun değerini bilelim.Z.Öz'ü sevelim.Darbeciler bilsinler ki Z.Öz'ün yanındayız ve onu destekliyoruz, çünkü Ergenekon hesap veriyor,verecek.

  adalet - cologne

  Turk milletinin adaleti iste siz ve sizin gibi darbecilerden simdi hesap soruyor... bu hesabi artik vereceksiniz....vermeyede hazirlanin...simdiye kadar sizden hesap sorulacagina inanmamistim ama simdilerde inaniyorum istedigin kadar tehdit et..curmun kadar ates yakarsin ...yasasin adalet

  ADAM GİBİ ADAM - nahya

  Yalana talana,yolsuzluğa göz yummayan,yapılan haksızlıklara karşı çıkan,fakir fukaranın yardımına koşan ,düşeni yerden kaldırıp yardımcı olan bu kişi kanun önünde suçlu duruma düşürülmeye çalışılmaktadır.Lütfen bulunduğu muhitin belediyesinin oy için derneklere verdiği bağışları araştırın bunlar hepsi dernek kasetlerinde kayıtlı,bu verilen bağışlar nereden verilmiştir bu para kimin cebinden çıkmıştır.Ama zaman gelecek ülkesini savunan kişilerde suçsuz yere yatığı günlerin hesabını kanun önünde soracaklardır.İnsan oğluna iktidarda kalabilmek için bu kadar zulum yapılabilirmi ,tabiki içinde suçlu olan varsa suçunu ispatla cezasını ver ama bu kadar insan evladına uyduruk suçlamalarla,yandaş basının yönlendirmesiyle ele alma.

  EY GİDİ EY - misafir14

  Adama baksana biliyor ki bu ülkede neyaparsan yap vatan , millet sakarya de kurtul. Sen içeri girdikten sonra şehirlerde olay olmuyor be adam.Mahkeme önlerin de insanlara küfür edilmiyor. insanlar birbirlerini artık sizlere inat seviyor.Sizler bu ülkeyi kan gölüne çeviremesiniz. Siz dışarıda olsaydınız seçim de kaç insan ölürdü. Karmaşa çıkarmak için elinizden geleni yaptınız. Ama bu millet size uymadı. Savcıyı tehdit ediyorsunuz. Ne adına millet adınamı yoksa çıkarlarınız adınamı.