Ergenekon davasında Yarbay Tatar için saygı duruşu

İkinci Ergenekon davasında 25. duruşma görülmeye başlandı. Duruşmaya önceki duruşmada yarım kalan sanık avukatlarının taleplerinin alınmasına geçildi.


Söz alan sanık Emcet Olcaytu, 3 gün önce intihar eden Yarbay Ali Tatar anısına bir dakika saygı duruşunda bulunmak istediğini belirterek ayağa kaktı. Buna bazı sanıkların ve izleyici sıralarında oturanların da iştirak ettiği görüldü. Birkaç saniye sonra ise Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, “Görüşünüze saygı duyuyorum ancak oturabilirsiniz" dedi.
Söz alan tutklu sanık gazeteci Tuncay Özkan söz alarak 16 aydır tutuklu olduğunu ve bugün kendisinin savunma yapması gerektiğini belirterek bu hakkının ertelenmesinin önlenmesini talep etti. Tutuklu sanık Emcet Olcaytu’da “amirallere suikast" soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra serbest bırakılan ancak hakkında tekrar yakalama çıkarılan ve üç gün önce intihar den Deniz Yarbay Ali Tatar’ın Ergenekon süreci kapsamında canından olan 5. kişi olduğunu ifade etti.

YARBAY ALİ TATAR İÇİN SAYGI DURUŞU
Tatar’ın üç hakimli mahkeme tarafından serbest bırakılmasının ardından tek hakimli bir mahkemece hakkında yakalama çıkarılmasının CMK’ya aykırı olduğunu ileri süren Olcaytu, “Yarbay Ali Tatar uğradığı haksızlık karşısında onurlu bir davranış göstererek intihar etmiştir. Onun anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak istiyorum" diyerek ayağa kalktı.
Buna bazı sanıkların ve izleyici sıralarında oturanların da iştirak ettiği görüldü. Birkaç saniye sonra ise Mahkeme Başkanı Köksal Şengün “Görüşünüze saygı duyuyorum ancak oturabilirsiniz" dedi.
Bu arada aralarında Manisa Milletvekili Şahin Mengü’nün de bulunduğu 4 CHP'li milletvekili duruşmayı gözlemci olarak izlemek üzere avukatların bulunduğu bölümde yerlerini aldığı görüldü. Bu arada Yeni Parti ve Biz Kaç Kişiyiz Platformu üyesi 200’den fazla kişi de duruşmayı izledi. Söz alan Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, avukatların oturduğu bölümde yer alan bazı kişilerin kimliğinin tespit edilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Şengün, miletvekillerinin kimlik tespitini yaptı. Duruşmaya avukat taleplerinin alınmasıyla devam ediyor.