Ergenekon GATA'ya da uzandı

Ergenekon GATA'ya da uzandı
Ergenekon GATA'ya da uzandı

Gözaltına alınanlar İstanbul?a gönderilerek sağlık kontrolünden geçirildi. FOTOĞRAF: EVRİM AYDIN / AA

GATA'dan üç, İzmir'den bir sivil memur gözaltına alındı, iki deniz kurmay albayın evi arandı. Gerekçe 'Poyrazköy kazıları'...

ANKARA /İSTANBUL / İZMİR - Ergenekon soruşturmasında dün yeni bir dalga yaşanırken gözaltılar Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne (GATA) da uzandı. GATA’da görevli üç sivil kadın memur ‘Poyrazköy kazıları’ nedeniyle gözaltına alındı. Ankara’da iki deniz kurmay albay ile bir avukatın evinde de arama yapıldı. İzmir’de de daha önce askeri üsse kayıt cihazı sokarken yakalanıp açığa alınan bir kadın memur gözaltında.
Ergenekon soruşturmasını yürüten özel yetkili savcıların talimatıyla beş -altı ilde operasyon yapıldı. Birçok adrese düzenlenen baskında çok sayıda kişi gözaltına alındı. Savcılarca İstanbul Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurularak, soruşturmaya ilişkin bazı kişiler hakkında arama kararı çıkarıldığı da öğrenildi.
Operasyonun Ankara ayağında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Ergenekon savcılarının talimatı üzerine GATA’da görevli oldukları belirtilen Z.A., H.M. ve İ.Ö. adlı kadın sivil memurları evlerinden aldı. Memurların, Poyrazköy’de ormanlık araziye gömülü olarak bulunan silahlarla ilgili soruşturma çerçevesinde gözaltına alındığı öne sürüldü. Zanlılar İstanbul’a gönderildi.
Terörle Mücadele ekipleri, deniz kurmay albaylar Muharrem Nuri Alacalı ve Dora Sunguray ile avukat S.Ö.’nün de evlerinde yine aynı soruşturma dosyası çerçevesinde arama yaptı. 

Albaylar ifade verecek
Albayların Milli Savunma Bakanlığı Lojmanları’ndaki evlerinde bulunan iki bilgisayarın hard disklerinin yanı sıra bazı ve evraklara da el konuldu. Albayların, savcıların belirleyeceği bir tarihte ifadelerine başvurulacağı belirtildi.
Evinde arama yapılan kurmay albaylardan Alacalı’nın yüzbaşı rütbesi ile Genelkurmay Plan Prensip Deiresi’nde görev yaptığı, albay rütbesine terfi ettikten sonra da kısa süre öncesine kadar Roma’daki Türk Büyükelçiliği’nde askeri ataşe olarak görev yaptığı öğrenildi.
İzmir’deki operasyonda ise Foça’daki Deniz Üssü’nde görev yaparken açığa alınan sivil memur Dilek B. gözaltına alındı. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların isteği üzerine İzmir polisi Dilek B.’yi Bayraklı’da oturduğu evde gö-zaltına aldı. Dilek B. geçen yıl Deniz Kuvvetleri’nde sivil memur olarak çalışırken Foça’daki askeri üsse üzerinde ses kayıt cihazlarıyla girerken gözaltına alınmıştı. Dilek B., bir askerin kendisine cinsel tacizde bulunduğunu, ses kayıt cihazıyla kayıt yapıp kendisini üst makamlara şikâyet etmeyi planladığını söylemişti. Açığa alınan ve tutuklanıp 42 gün cezaevinde kalan Dilek B. daha sonra serbest kalmıştı. (Radikal, dha, aa)