Ergenekon gerilimi

Ergenekon gerilimi
Ergenekon gerilimi
Ergenekon duruşması gergin geçti. Sanıklara destek vermek isteyenler jandarma barikatını aşmak istedi. Jandarma ve polis biber gazı ile karşılık verdi.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Savcının mütalaasını vermesinin ardından dün yapılan ilk Ergenekon davasında gergin anlar yaşandı. Duruşma salonunda ve dışarıda yaşanan olaylar nedeniyle duruşma 11 Nisan’a ertelendi.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilen Ergenekon davasının 282. duruşması için yüzlerce kişi Silivri Cezaevi önüne akın ederken, duruşma salonu girişinde ve dışında gerginlikler yaşandı. CHP milletvekilleri Muharrem İnce, Nur Serter, Mahmut Tanal ve Kamer Genç ’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 50 vekil duruşmayı izlemek üzere Silivri’ye geldi.
Duruşma salonunda daha önce basın mensuplarının ve milletvekillerinin oturduğu bölüm avukatların kalabalık olması nedeniyle avukatlara ayrıldı. Basın mensupları ve milletvekilleri izleyici koltuklarına alınırken duruşmayı izlemeye gelen İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasal ve baro yönetimi kendilerine gösterilen yerlere oturmayarak sanık avukatlarıyla oturmak istediler. Jandarma görevlilerinin tüm uyarılarına rağmen baro yönetimi, sanık avukatları ile oturmaya devam etti. Duruşma salonu girişinde de gerginlik yaşandı. Bu sırada bir kişinin kamera ile görüntü aldığı görüldü. Avukatlar kamera ile görüntü alan kişiye tepki göstererek kaydın durmasını istediler. Bu sırada jandarma görevlileri, kaydı alan kişinin jandarma istihbarat olduğunu söyledi.

Basından tepki

Duruşmada mahkeme heyeti daha önceki uygulamalardan farklı olarak basın mensuplarına izleyici bölümünde yer ayrılması talimatı verdi. Bunun üzerine jandarmalar, basın bölümüne geçişleri kapattı ve basın mensupları izleyiciler arasında duruşmayı takip etmek zorunda kaldı. Bazı basın mensupları masa olmadığı için basının iş yapamaz duruma getirildiğini dile getirerek mahkeme heyetine tepki gösterdi.
Duruşmanın başlaması sırasında CHP’li vekiller mahkeme başkanıyla tartışarak yoklamanın yapılmasına engel oldular. Vekiller bir süre slogan atıp, alkış tuttuktan sonra jandarma barikatını aşmak ve boş olan basın bölümüne oturmak istedi. Gerginlik uzayınca Mahkeme Başkanı duruşmaya ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti duruşmayı sonlandırdığını belirterek duruşmayı erteledi. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özsese aldıkları ara kararları okudu. Ara kararda, “Mahkememizde yapılan önceki duruşmalar sırasında meydana gelen ve yargılamanın yapılmasını ağır şekilde sekteye uğratan duruşma düzenini bozucu bir kısım olaylar dikkate alnarak, bugünkü duruşma ile ilgili olarak belirlenen oturma düzenine uyulmaması ve tüm ikazlara rağmen uyulmamakta ısrar edilmesi, bu durumun anlatılan sorunlara neden olabilme durumu ve duruşma salonu içi ve dışındaki olaylar göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı bir şekilde yargılamanın yerine getirilemeyeceği anlaşılmakla duruşmanın 11 Nisan gününe ertelenmesine karar verildi” denildi.
Bebek gazdan etkilendi
Silivri’de duruşma salonu dışında atılan gaz bombaları salonda bulunanları da etkiledi. Duruşma esnasında kafeteryada bulunan Çınar adlı 6 aylık bir bebek de biber gazı nedeniyle fenalaştı.