Ergenekon hakimi: Burada TSK değil bir kısım subaylar yargılanıyor

Ergenekon hakimi: Burada TSK değil bir kısım subaylar yargılanıyor
Ergenekon hakimi: Burada TSK değil bir kısım subaylar yargılanıyor
"Ergenekon" davası hakimi Özese, davada Türk Silahlı Kuvvetlerinin değil, bir kısım subaylar, avukatlar, rektörler ve polislerin yargılandığını söyledi.

İstanbul - "Ergenekon" davasına bakan Mahkeme Heyetinin Başkanı Hasan Hüseyin Özese, davada Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) yargılanmadığını belirterek, "İddianamede adı geçenler yargılanıyor. Sadece bir kısım subaylar değil, avukatlar, rektörler, polis olanlar da var. Ordumuzun yargılanması söz konusu değil" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un ardından avukatı İlkay Sezer mütalaaya ilişkin savunma yaptı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, bir açıklama yapmak istediğini belirterek, "Burada TSK yargılanmıyor. İddianamede adı geçenler yargılanıyor. Sadece bir kısım subaylar değil, avukatlar, rektörler, polis olanlar da var. Ordumuzun yargılanması söz konusu değil" diye konuştu.

Duruşmayı 10 Haziran'a erteleyen Özese, tutuklu sanık Özkan Kurt ile başkan suçtan tutuklu yargılanan Yalçın Küçük'ün savunmalarının alınacağını bildirdi.

Öte yandan 15 Nisan'dan itibaren esas hakkındaki savunmaların alındığı davada, tutuklu 65 sanık beyanda bulundu. Davada, mütalaaya ilişkin beyanda bulunacak tek tutuklu sanık Özkan Kurt kaldı. (aa)