Ergenekon kavgası

Ergenekon kavgası
Ergenekon kavgası
CHP'de anayasa ve Ergenekon tartışması tansiyonu yükseltti. Son derece sert ifadelerin kullanıldığı toplantıda, vekiller birbirlerinin üzerine yürüdü.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

CHP ’nin, anayasa çalışmalarının tartışıldığı kapalı grup toplantısında ‘ulusalcı’ kanat ile ‘yenilikçi’ kanat arasında sert tartışmalar yaşandı. CHP’li Dilek Akagün Yılmaz’ın, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’na “Sen Amerikan ajanısın; CHP’yi bölmeye geldin” diye bağırması üzerine salon karıştı.
Şevki Kulkuloğlu, Dilek Akagün Yılmaz, Mehmet Kesimoğlu ve Gürkut Acar, partinin yeni anayasanın giriş metni önerisi ile ilgili rahatsızlıklarını dile getirmek için kapalı grup toplantısı talep etti. Talep üzerine, dün kapalı toplantı yapıldı. Burada konuşan Kulkuloğlu, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun CHP’li üyelerinin hazırladığı giriş metni ile ilgili parti yönetiminin görüşünün alınmamasını eleştirerek başladığı konuşmasında ‘ Türkiye Cumhuriyeti ahalisi’ sözünü eleştirerek, ‘ahali’ kavramının, ‘niteliksiz çoğunluk’ anlamına geldiğini söyledi. Kulkuloğlu metindeki “Çatalhöyük” göndermesinin nedenini de sorarak, “Göbeklitepe, daha eski. Bu Mezapotamya’ya gönderme olarak mı seçildi?” diye sordu.

Ağır suçlamalar

Kulkuloğlu ayrıca Tanrıkulu’nun Diyarbakır Baro Başkanı olduğu dönemde ‘Kürt sorunu’ ile ilgili verdiği röportajları okuyarak, “Genel Başkan Yardımcımız ‘Ergenekon Davası’nın müdahili. Yani bu tertibin başındaki isim. ABD ’nin planlarının uygulayıcısı. Madem öyle Ergenekon sanığı üç kişiyi aday yaptık. Biz 40 milletvekili ile Silivri’ye neden gittik” dedi. Bunun üzerine söz alan Tanrıkulu, “2008’de Baro Başkanı olarak davaya müdahil oldum. O zaman Ergenekon’da Veli Küçük, Levent Ersöz, Kerinçsiz vardı... Bu dava diğer dosyalarla birleştirilmemiş, sulandırılmamıştı. ‘Şemdinli 2005 yılında yaşanmıştı. O zaman üzerine gidilse 2008 beklenmez bu yapı ortaya çıkarılırdı’ dedim. Halen aynı düşünüyorum” yanıtını verdi. Tanrıkulu, Ergenekon davasına da, ‘Fırat’ın ötesindeki faili meçhullerin araştırılması’ amacıyla müdahil olduğunu söyledi ve ekledi: “Aygün, Haberal ve Balbay’ın adaylığını kimse sorgulayamaz.”
Tanrıkulu kürsüden inerken, Dilek Akagün Yılmaz ayağa kalkarak, “Yeter artık sen bir Amerikan ajanısın. Bıktık senin bu yaptıklarından. Parti’yi bölmeye çalışıyorsun” diye bağırdı. Bu sözler üzerine Veli Ağbaba “Ağzını topla, üslubuna dikkat et” dedi. Ardından her iki ismin birbirlerine “Terbiyesiz” diye hitap etmesi ve Şevki Kulkuloğlu’nun Sezgin Tanrıkulu’nu ‘yalancılıkla’ suçlamasıyla tansiyon yükseldi. Milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüyünce de toplantı bitirildi.

CHP’nin kapalı grup toplantısında hakkındaki suçlamaları yanıtlayan Sezgin Tanrıkulu’na Dilek Akagün Yılmaz’ın “Sen Amerikan ajanısın” diye bağırması üzerine salon karıştı.


  http://www.radikal.com.tr/1128860112886024

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  radikal ve bu haberi gündemde tutmak - abcxyz123

  Bu haber, diğer başlıklar sürekli değişmesine rağmen ana web sayfanizda sabitlendi iki gündür. Başka bir sürü haber değişti. Bunu neden bu kadar gündemde tutmak önemli? Merakımı uyandırdığı için soruyorum.

  Dilek Hanım siz kimin kontenjanından geldiniz? - nehirdeniz

  Kılıçdaroğlu, Dilek hanımı çağırmalı ve,'Yetti artık! Toplayın pılınızı pırtınızı, İP'e mi yazılacaksınız, DHKPC'ye mi yallah!' demeli.

  Ulusal! - futbol

  Bunlara ulusal kelimesini yasaklamak gerek zira bunlarin ulusallikla uzaktan yakindan ilgisi yok bunlar fasisttin önde gideni.Gitsinler MHP de siyaset yapsinlar oraya hic zorlanmadan ayak uydururlar.Ülke elden gidiyor bunlar hala nelerle ugrasiyorlar!

  ulusalci kanat - haydaa

  ulusalci kanat olmaz ol, dunya bir olmus siz neyin pesindesiniz hala, bu ne vizyonsuzluk inanilir gibi degil!

  Militarist Cumhriyetçi Faşistler Partisi - Mehmet Devrim

  Faşizan yaklaşımı artık gizlenemeyen Ulusalcılar,Umduklarını bulamayınca hırçınlaşarak saldırmaları manidardır.Artık MHP'ile gönül rahtlığıyla koalisyona girebilirler.Nede olsa Militarist Cumhuriyet Faşizmi damarlarına işlemiştir.

  Klasik Sol. - Clear

  Klasik solun,klasik hali diyelim.Kapitalizmin ünlü "böl,parçala,yönet" kuralını,lafa gelince her daim eleştirir ama benzerini "böl,parçala,bende olan bende kalsın" diyerek kendi içinde uygular.Sonra da "sol neden çöktü?" diye şikayet eder.Yakın tarihe bakın,çok örneği var.Huylu,huyundan vazgeçer mi?

  chp eski köyüne dönüyor - welatahmet

  sezgin tanrıkulu eski sol gelenekten gelen 12 faşim dönemini yaşamış, kürt halkının çektiği izdirapları çocukları ile beraber kendiside çekmiş bir insandır. kendisinin chp ye geçmesi belki olmazda yani nasrettin hocanın göle maya çalması ya tutarsa diye halende belki dönüşüm meydana gelir diye çabalıyor. tanrıkulu bu sevdasından birgünaymanlar ve ekibi tarafından düşman edilmiş zaten, oda belki iki yüzlü kılıçdaroğlu na kanıp orda kalmaktadır. belki ergenekoncu zihniyetinden vazgeçilir diye veya partiyi rayine koyarız diye çabalıyor ama boşuna bu iş öyle 1989 yılında kürt raporunu yazmakla olmaz. bu gün çözüm süreci için akp yol çıktığı için kendileri çözümzüzlükte israr ediyorlar. herkes ileri giderken bunlar geri gidiyor. akp yola çıktı ama güvenir değil eyer chp dürüst davranırsa kendilerinin istediklerini açıklalarsa kürtlere düşmanlık yapmazlarsa bu iş çözülür. ama akp bu işi yarıda bırakmaması için tanrıkulu ve güve gibilere ihtiyaç vardır. barış için sizde baldıran zehirini halkınızla beraber içiniz.