Ergenekon kavgası

Ergenekon kavgası
Ergenekon kavgası
CHP'de anayasa ve Ergenekon tartışması tansiyonu yükseltti. Son derece sert ifadelerin kullanıldığı toplantıda, vekiller birbirlerinin üzerine yürüdü.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

CHP ’nin, anayasa çalışmalarının tartışıldığı kapalı grup toplantısında ‘ulusalcı’ kanat ile ‘yenilikçi’ kanat arasında sert tartışmalar yaşandı. CHP’li Dilek Akagün Yılmaz’ın, Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’na “Sen Amerikan ajanısın; CHP’yi bölmeye geldin” diye bağırması üzerine salon karıştı.
Şevki Kulkuloğlu, Dilek Akagün Yılmaz, Mehmet Kesimoğlu ve Gürkut Acar, partinin yeni anayasanın giriş metni önerisi ile ilgili rahatsızlıklarını dile getirmek için kapalı grup toplantısı talep etti. Talep üzerine, dün kapalı toplantı yapıldı. Burada konuşan Kulkuloğlu, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun CHP’li üyelerinin hazırladığı giriş metni ile ilgili parti yönetiminin görüşünün alınmamasını eleştirerek başladığı konuşmasında ‘ Türkiye Cumhuriyeti ahalisi’ sözünü eleştirerek, ‘ahali’ kavramının, ‘niteliksiz çoğunluk’ anlamına geldiğini söyledi. Kulkuloğlu metindeki “Çatalhöyük” göndermesinin nedenini de sorarak, “Göbeklitepe, daha eski. Bu Mezapotamya’ya gönderme olarak mı seçildi?” diye sordu.

Ağır suçlamalar

Kulkuloğlu ayrıca Tanrıkulu’nun Diyarbakır Baro Başkanı olduğu dönemde ‘Kürt sorunu’ ile ilgili verdiği röportajları okuyarak, “Genel Başkan Yardımcımız ‘Ergenekon Davası’nın müdahili. Yani bu tertibin başındaki isim. ABD ’nin planlarının uygulayıcısı. Madem öyle Ergenekon sanığı üç kişiyi aday yaptık. Biz 40 milletvekili ile Silivri’ye neden gittik” dedi. Bunun üzerine söz alan Tanrıkulu, “2008’de Baro Başkanı olarak davaya müdahil oldum. O zaman Ergenekon’da Veli Küçük, Levent Ersöz, Kerinçsiz vardı... Bu dava diğer dosyalarla birleştirilmemiş, sulandırılmamıştı. ‘Şemdinli 2005 yılında yaşanmıştı. O zaman üzerine gidilse 2008 beklenmez bu yapı ortaya çıkarılırdı’ dedim. Halen aynı düşünüyorum” yanıtını verdi. Tanrıkulu, Ergenekon davasına da, ‘Fırat’ın ötesindeki faili meçhullerin araştırılması’ amacıyla müdahil olduğunu söyledi ve ekledi: “Aygün, Haberal ve Balbay’ın adaylığını kimse sorgulayamaz.”
Tanrıkulu kürsüden inerken, Dilek Akagün Yılmaz ayağa kalkarak, “Yeter artık sen bir Amerikan ajanısın. Bıktık senin bu yaptıklarından. Parti’yi bölmeye çalışıyorsun” diye bağırdı. Bu sözler üzerine Veli Ağbaba “Ağzını topla, üslubuna dikkat et” dedi. Ardından her iki ismin birbirlerine “Terbiyesiz” diye hitap etmesi ve Şevki Kulkuloğlu’nun Sezgin Tanrıkulu’nu ‘yalancılıkla’ suçlamasıyla tansiyon yükseldi. Milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüyünce de toplantı bitirildi.

CHP’nin kapalı grup toplantısında hakkındaki suçlamaları yanıtlayan Sezgin Tanrıkulu’na Dilek Akagün Yılmaz’ın “Sen Amerikan ajanısın” diye bağırması üzerine salon karıştı.