Ergenekon mahkemesi komutanların ifadesini istedi

İSTANBUL - İkinci Ergenekon davasına bakan mahkeme, eski kuvvet komutanları emekli Orgeneraller Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ve emekli Oramiral Özden Örnek’in soruşturma kapsamında alınan ifadelerinin savcılıktan istenilmesine karar verdi.

‘Vekil taraf olamaz’
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, bazı şahısların avukatlara ayrılan bölümlere oturduğunu belirterek, bunların kim olduklarını söylemelerini istedi. Bunun üzerine bu bölümde oturan CHP Milletvekili Şahin Mengü, partileri adına duruşmaya gözlemci olarak katıldıklarını söyledi. Mengü ile CHP’li milletvekilleri Ali Rıza Öztürk, Malik Ecder Özdemir ve Bülent Baratalı ayağa kalkarak kendilerini tanıttı.
Pekgüzel ise, TBMM Üyeliği ile Bağdaşmayan İşler Hakkındaki Kanun’u anımsattı. TBMM üyelerinin taraf olamayacağını anlatan savcı, milletvekillerinin, sanıklar ve sanık yakınlarıyla görüştüklerini, bazı gazetecilere davayla ilgili görüş bildirdiklerinin gözlendiğini, bir milletvekilinin de ‘sanık-avukat ilişkisi’ içinde bulunduğunu ifade etti. Yasaya aykırı davranılması halinde milletvekillerinin vekilliklerinin de düşürülmesine hükmedilebileceğini’ savunan Pekgüzel, davanın duruşma tutanaklarının ‘gereğinin takdiri’ için TBMM’ye gönderilmesini istedi. 

Tatar için saygı duruşu
Öte yandan söz alan tutuklu sanık avukat Emcet Olcaytu ile barkaç sanık, hakkında yakalama kararı çıktıktan sonra intihar eden Deniz Yarbay Ali Tatar anısına saygı duruşunda bulundu. Mahkeme Başkanı’nın “Düşüncenize saygı duyuyorum, ancak oturabilirsiniz” demesinin üzerine bir dakika dolmadan saygı duruşu bitti.
 Duruşmada ara kararlar açıklandı. Buna göre, mahkeme heyeti, tutuklu sanık emekli Albay Hasan Atilla Uğur’un, tutuklu sanık Mustafa Koç ve tutuksuz sanık emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un da avukatlarının taleplerini dikkate alarak, şüpheli olarak ifadelerine başvurulan Aytaç Yalman, İbrahim Fırtına ve Özden Örnek’in ifade suretlerinin incelenmek üzere istenmesine, ifadeler üzerinde herhangi bir kısıtlama kararı olup olmadığının sorulmasına karar verdi. (Radikal)