Ergenekon nedeniyle savcı takviyesi

ANKARA - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının üç savcı talep ettiğini ve gelecek salı günü bu konuda bir karar verebileceklerini söyledi.
Mehmet Ali Şahin, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) toplantısından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ellerindeki 16 savcıdan beşinin Ergenekon soruşturmasında görev aldığı bilirterek üç savcı istediğini belirten Şahin “HSYK’nın gündeminde. Çalışmalar sürüyor. Muhtemelen önümüzdeki salı günü bu konuda bir karar verebileceğimizi düşünüyorum” dedi. 

‘Kanada’dan talepte bulunacağız’
Tuncay Güney’le ilgili Kanada’dan istenen adli yardım talebi konusunda soru üzerine Şahin, “Kanada ile doğrudan doğruya adli yardımlaşma açısından bir anlaşmamızın olmadığını arkadaşlar bildirdiler. Ancak iki ülkenin altına imza koyduğu, uluslararası anlaşmalar bağlamında adli yardım için Kanada’dan talepte bulunacağız” dedi.
Ergenekon soruşturmasını yürüten savcı Zekeriya Öz’ün terfisinin durdurulması konusundaki soru üzerine Şahin, “Kurulumuz bunu tekrar ele alır. Savcı hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Arkadaşımızın birinci sınıf savcı olma yolunda herhangi bir manisi yok bildiğim kadarıyla” diye konuştu.
Şahin, bir başka soru üzerine de Almanya’daki Deniz Feneri davasıyla ilgili dosyanın hala gelmediğini belirterek, “Almanya’dan hala cevap bekliyoruz. Onların bize yazdığı yazıya göre 5 OCakta dosyanın gelmesi  gerekiyordu. Bugün ayın 20’si. 15 gün gecikmiş, herhalde gelir. Bekliyoruz” yanıtını verdi. (Radikal)?