Ergenekon operasyonu adresini şaşırıp 'çağdaş eğitimi' vurdu

Ergenekon operasyonu adresini şaşırıp 'çağdaş eğitimi' vurdu
Ergenekon operasyonu adresini şaşırıp 'çağdaş eğitimi' vurdu

Prof. Dr. Haberal gözaltına alındıktan sonra sağlık kontrolünden geçirildi. ÇYDD?nin Trabzon Şubesi?nin kapısında dün polisler vardı. fotoğraf: HAKAN GOKTEPE / aa fotoğraf: ORHAN TOPAL / aa

Ergenekon'un 12. dalgasında binlerce çocuğun eğitim görmesini sağlayan ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan, 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyasını yürüten Tijen Mergen ve Mehmet Haberal'ın da aralarında bulunduğu bazı rektörler gözaltına alındı

İSTANBUL / ANKARA - Ergenekon soruşturmasının 12. dalgasında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), eski rektörler ve Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV), Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve  68’liler Derneği oldu. Türkiye çapında 90’dan fazla şubesi olan ve bugüne kadar binlerce kız çocuğunun okumasına önayak olan ÇYDD’nin şubelerinde ve ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’ın evinde saatler süren arama yapıldı ve derneğin burs verdiği öğrencilerin, üyelerin listesi olduğu belgelere el konuldu. Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, eski Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk ve eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun ev ve ofisinde arama yapıldı. ÇEV’in de İstanbul’daki genel merkezine baskın yapıldı.
Ümraniye’de Haziran 2007’de el bombaları bulunmasıyla başlayan soruşturmada dün 12. dalga operasyon yapıldı. Arama ve operasyonlar, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı’nın koordinasyonunda Ergenekon soruşturmasını yürüten beş savcının talebi ve özel yetkili mahkemenin kararıyla yapıldı. Her Ergenekon operasyonunda olduğu gibi dün de erken saatlerinden itibaren önceden belirlenen adresler basıldı. Polisin elinde 63 adres ve 63 kişilik bir liste olduğu belirtildi. 

7 saatlik arama
20 kişinin gözaltına alındığı İstanbul’da operasyonun noktalarından biri ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan’ın Arnavutköy’deki eviydi.  Saylan’ın evi dün yedi saat boyunca aranırken genel başkanı olduğu Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin faaliyetleri de ‘felç oldu’. Şube başkanlarının, yönetim kurulu üyelerinin gözaltına alındığını, ‘Kopyalamaya vakit yok’ diyen polisin burs verdikleri 56 bin öğrenciye ait bilgileri alıp gittiğini anlatan Saylan, “O çocuklar bu ay burslarını alamayacak. Bunun gerekçesi ne olacak” diye sordu.  

Yakalama kararı yok
Her şeyin, 1 Mart tezkeresinin (2003) reddedilmesini istedikleri için başladığını düşünen Prof. Dr. Saylan, darbeye karşı olduğunu yineledi.
Saylan’ın Arnavutköy’deki evinin önü dün önce gazeteciler, sonra operasyonu protesto etmek isteyen siyasetçi, sanatçı ve akademisyenlerle ana baba gününe döndü. Herkesin merak ettiği kemoterapi gören ve arama başladığında kan verilmekte olan Saylan’ın da gözaltına alınıp alınmayacağıydı. Saylan’ın avukatı Hüseyin Karataş, “Öğrendiğimiz kadarıyla Türkan hanımla ilgili gözaltı ve yakalama kararı yoktur” dedi.
Avukat “Aramalar için ne gerekçe sundular?” sorusunu “Hiçbir suçlama yok. Ergenekon kapsamında ilintili olabilecek delillerin ve belgelerin elde edilmesi. Alınan belgeler tamamen özel... AKP iddianamesi alınmıştır. Hatta bazı kanunların metinleri dahi alınmıştır” diye yanıtladı. 

Genel merkez de arandı 
Türkan Saylan’ın evi önünde operasyonu protesto sloganları atılırken  derneğin Şişhane’deki genel merkezinde aramalar saatlerce sürdü. Derneğin İstanbul’daki Kadıköy, Bakırköy, Pendik şubeleri de basıldı. Pendik Şube Başkanı Şeyda Eşsiz gözaltına alındı. Bu arada çok sayıda kişi genel merkez ve şubeler önünde toplanarak, ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ sloganları attı. Eğitim konusunda önemli çalışmalara imza atan Doğan Gazetecilik A.Ş İcra Kurulu üyesi ve Pazarlama, Satış, İş Geliştirme Grup Başkanı olan Tijen Mergen de gözaltına alındı. Tijen Mergen, Milliyet Gazetesi’nin başlattığı ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasını yürütüyordu. 

Burs alanların listesi
ÇYDD’ye yönelik operasyon İstanbul’daki altı şubeyle sınırlı kalmadı. ÇYDD’nin Van, Diyarbakır, İzmir, Antalya, Alanya, Mersin, Şanlıurfa, Trabzon, Diyarbakır, Adana, Çukurova, Bursa ve Kars şubelerine de sabah saatlerinde baskın yapıldı. Toplam 19 şubedeki aramalarda bilgisayarlar, CD’ler, burs verilen öğrencilerin isimlerinin bulunduğu listeler, üye listelerinin de aralarında olduğu belgelere el konuldu. Bu arada hard disklerinin koplayanmadan alınmasına tepki gösterildi. Öğrencilere burs verilmesi operasyon  nedeniyle aksadı.
Van’daki baskında ÇYDD’nin Van Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr. Ayşe Yüksel’in evi ve üniversiteki ofisi arandı. Prof. Dr. Yüksel İstanbul’da havalimanında gözaltına alındı. Prof. Dr. Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne 25 milyon dolarlık tıbbi cihaz alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla eski Rektör Prof.Dr. Yücel Aşkın ile birlikte yargılanan isimler arasındaydı.

‘Çağdaş insan avı’
Arama yapılan şubelerde operasyona tepki vardı. Üyeler şubeler önünde toplanıp, pankart açtı, slogan attı. Antalya Şubesi’nin avukatı ve dernek üyesi Şaziye Şahin, “Derneğin kapısına kilit vurmamız isteniyor. Bu bir çağdaş insan avıdır” derken, ÇYDD Alanya Şubesi Kurucu üyesi avukat Halime Şenli “Sekreterin yemek tarifleri kitabına da el koydular. Bu bir sivil darbedir.  ÇYDD’nin Alanya Şubesi terör örgütü ise darbeyi neyle yapacağız. Köydeki kızların dokuduğu ipeklerle mi darbe yapacağız” diye konuştu. Kars’taysa şube başkanı Vedat Akçayüz’e ait dükkan arandı.
12. dalga operasyonda gözaltına alınan bir grup da rektörler oldu. Ankara’da Başkent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr Mehmet Haberal ile eski İnönü Üniversitesi Rektörü ve aynı zamanda Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu evlerinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı. Başkent Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mehmet Haberal’ın evine, sahibi olduğu Kanal B Televizyonu’na,  Kızılcahamam ve Gölbaşı’ndaki iki oteline baskın düzenledi. 

‘Ben Haberal’ım hayrola’
Aynı mahallede Mustafa Özbek, Sinan Aygün ve son olarak Haberal’ın ev aramasına katılan mahalle muhtarı Ayfer Yargıç Radikal’e şunları anlattı: “Kapıyı çaldık,  Mehmet bey duş alıyormuş, biraz bekledikten sonra, pencereye çıktı... ‘Hayrola’ dedi. Sonra Jandarma ve polisi görünce durumu anladı. Mehmet beyin ilk tepkisi ‘Ben Mehmet Haberal’ım. Bu tür hareketler Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmıyor. Birileri bunun hesabını vermeli’ dedi. Bazı bilgisayar, CD’lerin yanı sıra iki tane ruhsatlı silahı vardı, onları ve mermileri aldılar. 

‘Hastalarım ne olacak’
Kanal B Haber Müdürü Metin Kayıhan da eve gelen ilk isimlerinden biriydi. Arama sırasında evde olduğunu söyleyen Kayıhan, “Morali Gayet iyiydi. ‘Dün ameliyatını yaptığım hastalarım vardı, sabah onları viziteye gitmem gerekiyor. Onu ne yapacağız’ dedi. Ama bunun mümkün olamadığı söylendi kendisine.”
Haberal’in evinin arandığını duyulması üzerine, destek olmak amacıyla çok sayıda Başkent Üniversitesi Hastanesi görevlisi ve Başkent Üniversitesi’nde görevli akademisyenler Ümitköy’deki eve akın etti. Polisler zanlıların araçlarının kapılarını açtırarak torpido gözü, bagaj ve koltuk altlarında arama yaptı. 

Alt yazı: Aranıyoruz
Haberal’ın sahip olduğu Kanal B’ye de baskın düzenledi. Kanal B televizyonunun yayını normal programı kapsamında sürerken, televizyonda arama yapıldığı alt yazıyla izleyicilere duyuruldu. Bina içine alınmayan Kanal B çalışanları, arama kararını alkışlarla da protesto etti. Destek amacıyla, CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek başkanlığında bir heyet TV’yi ziyaret etti. Haberal’in Kızılcıham ve Gölbaşı’ndaki otellerindeki aramalarda eşzamanlı olarak başlatıldı. 

Senato acil toplandı
Haberal’ın gözaltına alınması üzerine, Başkent Üniversitesi Senatosu ‘acil’ olarak toplandı. Toplatının ardından Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Korkut Ersoy şu açıklamayı yaptı: “Tüm yaşamında ve söylemlerinde Atatürk milliyetçiliği ile devrimciliğini şaşmaz rehber kabul eden ve son yıllarda ülkemizde bu ilkelerden sapılmakta oluşunu büyük bir üzüntüyle karşılayarak kurduğu Kanal B Televizyonu aracılığıyla, Atatürkçülüğü savunmaya özen gösteren rektörümüzün göz altına alınması çok anlamladır. Başkent Üniversitesi Senatosu’nun yapılan hukuk dışı uygulamaları nefretle kınıyoruz.”

Hilmioğlu da gözaltında
Çankaya Birlik Mahallesi’ndeki evinde arama yapıldıktan sonra gözaltına alınan Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu da, Haberal ile birlikte sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Ankara Adliyesi’nde bulunan Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Haberal gazetecilerin ‘neden gözaltına alındığına’ ilişkin sorusuna “Bu Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmıyor. Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e...” dedi. 

Üç kentte üç rektör
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanvekili ve eski Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran’ın evinde arama yapıldı ve  gözaltına alındı.
Samsun’daki Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin (OMÜ) eski Rektörü olan ve halen tıp fakültesinde görevli olan Prof. Dr. Ferit Bernay da operasyonda gözaltına alınanlar arasındaydı. Bernay’ın evinden içinde bilgisayar diskleri, doküman ve CD bulunduğu bildirilen beş torba çıkarıldı.
Eski İnönü Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu da gözaltına alındı.  Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk’ün de evinde ve üniversitesindeki odasında arama yapıldı. Öztürk gözaltına alındı. 

Manisalı gözaltında
Ergenekon’un 12. dalgası yine Cumhuriyet gazetesine uğramadan geçmedi.  Cumhuriyet gazetesi yazarı Prof. Dr. Erol Manisalı da gözaltına alındı. Manisalı’nın evinden önce iki çuval içinde evrak ve bir valiz çıkartıldı.
68’liler Birliği Vakfı da operasyon yapılan adreslerden biriydi. 68’liler Vakfı Başkanı Sönmez Targan vakfın Genel Sekreteri Namık Kemal Boya’nın da aralarında bulunduğu üyelerinin gözaltına alındığını belirtti. 

Gözaltı listesi
ÇYDD’den yapılan açıklamaya göre gözaltına alınanların isimleri şöyle: ÇYDD Genel Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri avukat Nur Gerçel, Prof. Dr. Filiz Meriçli, Prof. Dr. Cihan Demirci, Prof. Dr. Ayşe Yüksel, Pendik Şube Başkanı Şeyda Eşsiz, Beyoğlu Şube Başkanı Oya Adalı, Bakırköy Şube Başkanı Gürsel Alparslan, Kadıköy Şube Başkanı Alev Ocaktar, Kartal Şube Başkanı Belkıs Bağ, Kağıthane Şube Başkanı Dr. Naci Gürpınar. (Radikal)