Ergenekon sanığı: Büyükanıt orada duruken bize burada darbeci denmez

İkinci Ergenekon Davası'nda tutuklu yargılanan USİAD eski Genel Sekreteri Birol Başaran "27 Nisan 2007'de muhtırayı veren belli. Kendi eliyle yazdığını söylüyor. Eğer darbe planları suçsa, açın davayı. Yaşar Büyükanıt orada dururken bize burada darbeci denilemez."dedi

 


İkinci Ergenekon Davası'nda örgüt üyesi olduğu gerekçesi ile tutuklu yargılanan USİAD eski Genel Sekreteri Birol Başaran, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın 27 Nisan 2007’de e-mutıra verdiğini hatırlatarak "27 Nisan 2007’de muhtırayı veren belli. Kendi eliyle yazdığını söylüyor. Eğer darbe planları suçsa, açın davayı. Yaşar Büyükanıt orada dururken bize burada darbeci denilemez. Mehmet Ali Pekgüzel 'Bu işin özü bu' diyor. Bu işin özü buysa sanık profili böyle olmamalı. Tuhaflık burada" diye konuştu.

2003-2004 arasında darbe planlandığı yönündeki iddialara ilişkin "İnsanlar toplanmış işler iyi gitmiyor demiş. Velev ki insanlar düşünmüş. Ancak TCK’nın 36. maddesinde ’Gönüllü vazgeçme’ var. 2003- 2004 yılında hukukun dışına çıkılmış ise de vazgeçilmiş. 2003-2004’te yapılanları ben darbe girişimi olarak düşünmüyorum. İnsanlar kaygılandı. Hukukun dışına çıkıldığını düşünmüyorum. Ancak böyle bir şey olduysa, 5 yıl sonra yargılanamayacağını düşünüyorum" dedi.
Hayatı boyunca muvazzaf subay tanımadığını, Şener Eruygur’u da emekli olduktan sonra tanıdığını ifade eden Birol Başaran, darbe planı yapmakla suçlandığını söyledi.

DARBE GEÇER, ŞERİAT GEÇMEZ 8 Şubat 2008’de ADD tarafında Marmara Üniversitesi’nde düzenlenen ’Hukuk ve Siyaset Okulu’ konulu panelde konuşma yaptığını belirten Birol Başaran şunları söyledi:
"Panelde darbeyle ilgili hiçbir şey konuşulmadı. Soru cevap bölümüne gelindiğinde, ’arkadaşlar kıvırtmaya gerek yok. Darbe mi? şeriatt mı? kısmında ben darebyi tercih ediyorum" dedim. Kişisel düşüncem bu. Tabii ki demokrasiyi istiyoruz. Ama ikisi arasında bir tercih yapmam gerekirse darbey tercih ederim. Darbe bir insanın kolunun kırılması ise şeriat kanser olmasıdır. Kol kırılınca tedavi edilebilir ama kanser tedavi edilemez. İnsan kolunun kırılmasını mı ister, kanser olmayı mı? Darbe oluyor 10 yıl sonra geçiyor ama şeriat geçmiyor. Darbeler Türkiye’de geçiyor. 1980’de darbe olmuş. 10 yıl geçmiş, düzelmiş. 30 yıldır darbe olmuyor. 1970’de İran’a şeriat geldi. İran hala şeriatta. Darbe iyi birşey değildir ama geçer. Şeriatta böyle bir garanti yok. Bunu panelde söyledim. Sorguda söyedim. Burada da söylüyorum. Böyle düşündüğüm için terör örgütü üyesi olacaksam olayım. Hiçbir sakıncası yok. Ülkenin durumu iyiye gitmiyor diyoruz, terörist oluyoruz. Hiç darbe düşünmememe rağmen söylediğim şeyler darbe gibi algılandı.İnsanlar düşüncelerini özgürce söylemeli ama nereye kadar. Şiddete, teröre varıncaya kadar onadan sonrası suç. Ama panelde konuşmak, ADD’de konuşmak suç değildir."
Aynı panelde söylediği "Savaşta barutu iyi kullanmak lazım" sözüne ilişkin de açıklama yapan Birol Başaran, bu sözüyle benzetme yaptığını o dönemde çok fazla miting yapıldığını, herkesin eline bayrak alarak mitinglere katıldığını ’daha az miting yapalım’ demek istediğini söyledi.

CHP’NİN FELSEFESİNE YAKIN DÜŞÜNÜYORUM CHP’li olduğunu, CHP’nin felsefesi bugün ne düşünüyorsa kendisinin de çok yakın düşündüğünü belirten Birola Başaran, " CHP, ’AKP Türkiye’yi iyi yönetmiyor, iyiye gitmiyor’ diye düşünüyor. Bunu düşünmek suç değil. Ben AKP’nin yaptıklarından memnun değilim. Bunu panelde de söyledim. Bir panelde konuşmak terörist faaliyetse, biz bu Anayasa’yı niye yazdık? Yarın CHP iktidara geldiğinde AKP’liler terörist diye içeri mi atılamlı?" dedi. (dha)