Ergenekon sanığı Ersöz ziyaretçilerini de fişlemiş

İSTANBUL- Ergenekon’un, sahte kimlikle yakalanan firari sanığı, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, ziyaretine gelen kişileri, ‘komutanlık için tehlikeli olabileceklerini’ düşünerek kaydetmiş.
Ersöz, ameliyat olmak için gittiği Ankara’da bir hastanede yakalanmıştı. Ersöz, sevk edildiği mahkemede, komutanlık yörüngelerindeki ‘karşı koyma tedbiri’ amacıyla, ziyaretine gelen kimi kişileri, komutanlık için tehlikeli olabileceği düşüncesiyle sivil-asker ayırt etmeden kaydettiklerini anlattı. Kendisini ziyaret eden Bedrettin Dalan, Cem Uzan ve Turgut Altınok’la ses kaydı yaptığını, bazılarının kendilerine iletmek istedikleri şeyler olduğunu belirtti. Görüşmelerin kişileri yönlendirmek amacıyla yapılmadığını anlattı. Ersöz F.D. adlı kişinin dört sayfalık darbe sunusu getirdiğini, sunuda kutucuklar içine yazılmış kod isimlerin bulunduğunu, belgeyi Eruygur’a götürdüğünü, onun da “Gereğini yaparım” diye aldığını anlattı. Darbe sunununun Ayışığı, Sarıkız, Yakamoz ve Eldiven olup olmadığını da bilmediğini ifade etti. Ersöz, YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile Liman Lokantası’nda 2006’da bir kez yemek yediklerini, yemeğe Yargıtay Savcısı Mehmet Şenay ile emekli bir binbaşının da katıldığını, AKP’nin kapatılmasına ilişkin konuşulmadığını belirtti. 

Şema gizli kalacak
Bu arada mahkeme, MİT tarafından tanzim edilen Ergenekon şemasının, içinde yer alan kişiler hakkında soruşturma bulunmaması ve bu kişilerin saygınlığının zedelenmemesi için açıklanmamasına karar verdi.
Tutukluyken GATA Haydarpaşa Hastanesi’ne sevk edilen emekli Orgeneral Hurşit Tolon için alınan Adli Tıp raporunda, hastalığının teşhis edilebilmesi için üç ay daha hastanede kalması gerektiği belirtildi.  (Radikal)