Ergenekon sanığına, Fethullah Gülen'e hakaretten 1 yıl hapis

Ergenekon sanığına, Fethullah Gülen'e hakaretten 1 yıl hapis
Ergenekon sanığına, Fethullah Gülen'e hakaretten 1 yıl hapis
Ergenekon davasında yargılanan Muammer Karabulut'a 'Protestan Kuran' adlı kitabında Fethullah Gülen'e hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezası verildi.

Radikal.com.tr - ‘Protestan Kur’an’ adlı kitabında Fethullah Gülen'e hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl hapis cezasına çarptırılan Ergenekon sanığı Muammer Karabulut hakkındaki gerekçeli karar tamamlandı.
Zaman gazetesinin haberine göre, Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Karabulut’un Gülen’e karşı 'nefret suçu' işlediğine hükmetti. Ancak Türk Ceza Kanunu’nda bu suçun karşılığının bulunmaması sebebiyle ‘hakaret’ten ceza verildiğini kaydetti. Kitapta Gülen'e karşı "eleştiri sınırlarının aşıldığı" ve "kamuoyunu bilgilendirme" amacının dışına çıkıldığı söylendi.

Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Fethullah Gülen’e hakaretten 1 yıl hapse çarptırılan Ergenekon davası sanığı Muammer Karabulut’un cezasını, 14 bin 600 liraya çevirmişti. Ceza, "sanığın suçtan ötürü pişmanlık duymaması ve benzer nitelikte tekrar suç işleyebileceği" düşünülerek ertelenmemişti. Mahkeme, gerekçeli kararında Karabulut’un Gülen'i, “İslam dinini ve Kur’an’ı protesto ederek değiştiren, bunu da kanla beslenen para imparatorluğunun kirli düzenini biraz daha yaşatabilmek amacıyla yapan bir kişi olarak göstermeye çalıştığını” savundu. Bu durumu "nefret suçu" sayan ve davanın, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine hükmeden kararda ayrıca, Karabulut’un Ergenekon davası iddianamesi ve eklerine göre "örgütün amaçları doğrultusunda dezenformasyon faaliyetleri içinde bulunduğu" suçlamasıyla yargılandığı hatırlatıldı. Bu kapsamda yazdığı yazılar ve dava konusu ‘Protestan Kur’an’ isimli kitabın, "örgütün üst düzey yöneticileri tarafından okunduğu, diğer örgüt üyelerinin de kitaptan haberdar olduğunun ileri sürüldüğü" ifade edildi.


  http://www.radikal.com.tr/112989611298964

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tövbe tövbe... - Sömsöm Yarim

  Tam da mübarek "Kutlu Doğum Haftası"nda mübarek insana karşı "nefret suçu" işlemişler; ayıp günah. Tiz kellesi vurula bu densiz "Zındık"ın!.. Sallandıracaksın birkaç tanesini Taksim Meydanı'nda, bak bakalım bir daha kimsenin sesi çıkıyor mu? Ama kabahatin büyüğü bunlara müsamaha gösterenlerde. Hocaefendi'nin gelecek "İstişare Toplantısı"nda ilgili makamlardakilerin kulağını çekmesi gerekecek herhalde.

  Yargi degil kadilar gurhu sanki.. - Bdolman

  Boyle bir sey olabilir mi? 'Hakaret' bir suc olabilir evet, eger birinin kisiligini ve toplumsal konumunu katlederek dogrudan sistemli bir saldiri oluyorsa. Fakat, uygar toplumlarda yargi fiili bir duruma varmadikca sozel hic beyanati suc kabul etmez; edemez! Cunku bu is felsefeyi bile asar! SImdi bir de su duruma bir bakin; bir adam Fetullah Gulen, hakkinda onlarca yazi cikmis federal buralar tarafindan takibe alinmis bir 'cemaat' lideri! Bir bakima bir mafya babasi...2-3 yil oncesine kadar ismini anmazdi hic bir medya kurulusu; sonra birdenbire normallestirildi; FBI'in korumasinda bir 'surgun'! Bu karanlik yapi ve iliskiler yumagi hakkinda elbette tezler ileri surulecek ve ne olup ne olmadigi tartisilacak! simdi siz bu durumda kalkip hic bir hukuki dayanagi bulunmayan bir uygulama ortaya koyarsaniz bir 'devlet' olarak, bu demek olur ki, bu yapilanma hakkinda varsayilan tezlerin hemen hemen hepsinin saglam dayanaklari vardir. Cunku, devlet, boyle bir sacmaliga imza atamaz, atmaz!; eger bu kadar keyfi bir sekilde insanlarin ozgurlukleri gas ediliyorsa bu demektir ki devletten geriye sadece ici bos bir kilif kalmis; bir nevi maske.. gerisi haydutlar yurdu olmus. 'Demokrasi' kelimesi ile artik neyi kastettiklerini cok iyi anlamaniz lazim; Onlarin 'Demokrasi'si bir kelime oyunu!

  nefret sucu? hakaret? tanrilar cildirmis olmasin? - keryil

  birilerinin ?İslam dinini ve Kur?an?ı protesto ederek değiştiren, bunu da kanla beslenen para imparatorluğunun kirli düzenini biraz daha yaşatabilmek amacıyla yapan bir kişi olarak göstermeye çalıştığını? iddia etmek ne zamandan beri nefret sucu oldu? gulerler be adama, luther bizden ciksa nefret sucundan mahkum olacakmis demek ki! besyuz yil onceki standartlari bile yakalayamayan mahkeme "nefret sucu"na mi sardirmis? insan acar bakar nefret sucu neymis diye. bir kisi yukaridaki goruse sahip olamaz, bunu ifade edemez mi? edemezse o sucun adi "iftira"dir, ondan yargilayin o zaman. nefret sucu, sanik, gulen'den mesela musluman oldugu icin nefret etseydi ve bu saikle hareket etseydi bahsedilebilir bir sey olurdu. ima edildigi gibi "ergenekon tezgahi" ise bu is, nefret sucu degil iftiradir. arkadas su memleketteki en buyuk partinin, en buyuk cemaatin ve en buyuk dinin magduriyeti bir bitmedi yahu. doymadiniz arkadas, doyuramadik. yakinda da "erkek haklari" problemine el atarsiniz artik. sonra da abd'nin ezilmisligine care ararsiniz.

  Hocaefendi!! - siduri

  Haberin ilk paragrafında geçen "Fethullah Gülen Hocaefendi" kısmı Radikal'in ne kadar tarafsız olduğunu gösteren güzel bir örnek!!! Hocaefendi, bu adamın soyadı mı? Hocaefendiliği bilimsel bir unvan mı? O halde neden Radikal bu ifadeyi kullanıyor???