Ergenekon sanıkları Dink'e öfke kusmuştu

İSTANBUL - AGOS’un Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, suikastle ‘Ergenekon’ arasında bağlantı olup olmadığının incelenmesine karar verdi. Buna göre, Ergenekon sanıklarına ait telefon numaralarının dijital kayıtlarının istenecek, dönemin Trabzon Jandarma Komutanı albay Ali Öz’ün kullandığı telefon veya telefonlarla yapılan görüşmeler tespit edilecek. Dink cinayeti - Ergenekon bağlantısıyla ilgili şimdiye kadar bir takım şüpheler ortaya çıkmıştı:?

* Cinayetin hemen ardından Dink’in yakın çevresi Dink’in yargılandığı davalarda emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ü gördüğünü ve tedirgin olduğunu söylemişti. Ergenekon sanığı olan Küçük Dink’in yargılandığı davada müdahil olmak için dilekçe vermişti. Dink’i hedefe koyan bu davaları açan ise Ergenekon sanığı olan avukat Kemal Kerinçsiz’di.

* Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınıp, bırakılan eski Ülkü Ocağı Başkanı avukat Levent Temiz, Sabiha Gökçen’in Ermeni olduğuna ilişkin haberin ardından ekibiyle birlikte AGOS önüne gidip, “Dink, öfkemizin hedefidir” demişti.

* Dink davasının azmettiricilerinden Yasin Hayal’in avukatlığını yapan Fuat Turgut da Ergenekon davasının tutuksuz sanığı.

 Ergenekon’un tutuklu sanığı Behiç Gürcihan’ın ajandasındaki “Kürşat Yılmaz kabul etseydi, Dink cinayetinde onu kullanacaklardı” ve “Kürşat Yılmaz, Erhan Tuncel’e dikkat et demiş” notları dikkat çekmişti.

* Cinayetten on gün sonra Başbakan Tayyip Erdoğan’a sunulduğu iddia edilen ve Ergenekon sanıklarıyla Dink cinayeti sanıkları arasındaki bağlantıyı gösteren iki şema da Ergenekon savcısına iletildi. (Radikal)