Ergenekon sanıklarından ortak açıklama

Ergenekon sanıklarından ortak açıklama
Ergenekon sanıklarından ortak açıklama
Ergenekon davasında yargılanan sanıklar, avukatları aracılığıyla savcılık mütalaasına karşı ortak açıklama yaptı. Açıklamada, "Savcılığın sözde esas hakkında mütalaasını tanımıyoruz, reddediyoruz" denildi.

İSTANBUL - Duruşmaya ara verildiği sırada salon dışına çıkan avukatlar adına basın açıklamasını avukat Serkan Günel okudu. Açıklama şöyle:

" Bugün Silivri'de adalet, hukuk ve insan hakları bir kez daha ayaklar altına alınmıştır. Savcılar, meclisin çıkardığı yasaları hiçe saymıştır. Hukukun bütün temel ilkeleri çiğnenmiştir. Sanıkların, savunmaları, gösterdikleri lehe deliller tamamen yok sayılmıştır. Güvenirliği tartışmalı, gizli tanıkların, sanıklarla arasında açıkça husumet bulunan sözde tanıkların, akıl ve mantıktan uzak iddiaları kesin delil sayılmıştır. Mahkeme heyeti; savcıların iddialarına karşılık sanıkların ve avukatların savunma taleplerini reddetmiş, maddi gerçeğe ulaşmak için ayağına kadar gelen tanıkları dahi dinlemeyi reddetmiştir. İddianame; delil değeri olmayan, sonradan üretilmiş çoğu sahte delillere dayandırılmış, yargılama aşamasında hukuka aykırı deliller hiçbir şekilde ayıklanmamıştır. Bugün okunan belgeler savunma tarafına ve dolayısıyla iddia makamına henüz sunulmadan 2 bin 200 küsür sayfadan ibaret. Esas hakkındaki mütalaanın savcılar tarafından duruşmada yazılı olarak okunması, mütalaanın da tıpkı karar gibi önceden hazırlanmış olduğunu ortaya koymuştur. Bu davanın hedefi Cumhuriyetin değerleri, kurumları, Atatürk ilkeleri ve devrimleridir. Bu nedenlerle savcılığın sözde esas hakkındaki mütalaasını tanımıyoruz, reddediyoruz. Gelinen noktada hukuku hakla birlikte arama mücadelesini sürdüreceğiz. Davanın bundan sonraki aşamalarında mahkeme heyetine ve savcılığa rağmen adaleti ve özgürlüğü istemeye devam edeceğiz. Bu dava Türkiye 'nin hukuk imtihanıdır. Tüm halkımızı Ergenekon tutsaklarının hukuk mücadelesine omuz vermeye çağırıyoruz."(dha/Özkan Arslan)


  http://www.radikal.com.tr/112571911257193

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu ne hınç - naifkarabatak

  En temel savunma hakları mı, vallahi onların darbesi gerçekleşseydi, bizim "en temel" denen bir şeyimiz kalmayacaktı. Darbecilere çanak tutmak ve bu kadar savunmak, hangi özgürlük anlayışına sığdırabiliyorsunuz, doğrusu anlamadım.

  @naifkarabatak - van der oost

  Size ne söylense boş. Bu insanlar,savunma hakları ellerinden alınarak, en temek usul kurallarına aykırı olarak yargılanıyor ve haksız yere içeride tutuluyorken, siz sadece içinizdeki hınçtan dolayı zevkten dört köşe oluyorsunuz. Sizin gibilerin ne darbeyle, ne faşizmle bir sorunu var. Sizin için önemli olan diktatörün kim olduğu. Sizin gibileri görünce hakikaten Türkiye'de insanlık bitmiş diyorum. Hepiniz şeytanın kuyruğuna takılmışsınız, haberiniz yok.

  çiğnedikleri bu hukuktu? - naifkarabatak

  Ergenekon'un avukatları savcı mütaalası için "hukuk ayaklar altına alımıştır" diyorlar. Darbeciler de ayaklar altına aldıkları hukukla yargılanıyorlar, n'aber?