Ergenekon savcıları cezalara itiraz etti

Ergenekon savcıları cezalara itiraz etti
Ergenekon savcıları cezalara itiraz etti
Ergenekon Davası'nda dün çıkan kararlara davanın savcıları itiraz etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ’nce dün kararın açıklanmasının ardından davanın 3 savcısı mahkemeye kısa itiraz dilekçelerini sundu. Savcılar Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Mehmet Murat Dalkuş imzalı dilekçede, sunulan mütaalanın altında kalan cezalara itiraz edildiği belirtildi. Savcılık itiraz gerekçelerini ise, mahkemenin gerekçeli kararını yayınlamasının ardından sunacağını bildirdi. 

Mahkemenin 12 yıl 6 hapis cezası verdiği Mehmet Haberal’a savcılık mütalaasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenilmişti. 34 yıl 8 ay ceza verilen Mustafa Balbay’a da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talep edilmişti. Savcılık Başbuğ hakkında da ağırlaştırımış müebbet hapis cezası istemişti.


  http://www.radikal.com.tr/114513811451384

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Baştan Savma - yazarın sonu

  Savcılık cezanın ne olduğunu düşünüyor? Bir bahis ya da pişpirik oyunu falan olduğunu mu? Peki dün devleti yıkmak isteyen ve bu isteklerini açıkça beyan eden şuan siyaset sahnesinde de yer alan ve itibar gören irticai gruplar için de aynı ceza istemini korkusuzca savunabilecekler mi? Verilen cezalar hakkında savcılık makamıyla aynı doğrultuda düşünenler 28 şubat sürecinde yaşananlar için zulümdü demeye hak sahibi midirler? Adaletin gözünden meseleye bakmayıp tarafgirlik yapanlar bu teraziyi kıran ve insanoğlunun dengesizleşmesine sebep olan baş suçlulardır. Bu arkadaşların yapacakları en iyi iş siyasete atılıp Genel Başkanlarının sözünden çıkmayarak aferin deliliği içinde avunmaktır. Başka da birşey değil.

  verilen cezaları az bulan savcılar nde demeye çalışıyorlar. - okkes cavus

  verilen günleri az bulan savcılar hakimlere itiraz ediyorlar. adı geçen sanıklara verilen ceza ağır bir cezadır. birde terör örgütü üyeliyi ve yöneticiliyinden gün veriliyor. hangi terör örgütü adını açıklasalarda herkes bilse bari çok daha inandırıcı olacak. örneyin başbuğ terör örgütü olayından yargılanıyor bu adam genel kurmay başkanı bütün silahlı kuvvetler bunun emrinde . bu adam hangi terör örgütünün başı, bunun açıklığa kavuşması lazım. bu iddia çok manidar silahlı kuvvetleri içinde bir ayrı örgütmü kurmuş. olay böyle ise bu örgütün adıne ne işler yapmışlar, bunların tümü açıklığa kavuşmalıdır. yoksa verilen bu cezalar ileriye dönükde ülke için hiçde hoş olmayan durumdur. suç işleyen cezasını çeksin ama, dililli ısbatlı açıklamalı olsun. herkes gerçeyi bilsin doğru olanda budur......

  Ergenekon savcıları cezalara hk. - runekson

  idam cezası ile eş değer görülen müebbet hapis cezalarının TSK nin üst düzey komutanlarına verilmesi çok dengesiz bir ceza olduğunu düşünüyoruz,bu ölçekte cezaların ancak bir savaşta bu komutanların Askeri birliği ve ülkenin güvenliğini tehlikeye atacak şekilde görevlerini kötüye kulanmaları halinde verilebilecek bir cezadır,ortada böyle bir durum yoktur suç ve cezanın mütenasip olması ve islah edici amaçlı olması gerekirken TCK da bu yönde bir değişiklik yapan AKP iktidarı TCK nun ayarını bozmuştur,gelecek zaman sürecinde meclise yeni gelecek iktidar partileri de TSK ni etkisiz hale getirmek Devletin güvenliğini tehlikeye atmak gayesiyle siyasi parti kuran ve yürütme görevini kötüye kulanan parti ve yönetim kurulu üyelerinin geçmişe dönük olarak müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına iliştin TCK da bir değişiklik yaparlarsa AKP MKYK üyeleri bakanlar ve başbakanlar yapılacak böyle bir yasal düzenleme ile kendilerini cezaevinde bulabilirler.

  SEFILLIK - Equalizer001

  Radikal: ?Ergenekon savcıları cezalara itiraz etti? Savcilar devleti temsil ediyormus gibi gorunseler de, gercekte kamuyu ve kamu vijdanini temsil etmekle yukumludurler. Bu baglamda; kamu Ergenekon saniklarina Yargiclar tarafindan verilen cezayi az mi buldu ki; savcilar Yargiclarin verdikleri cezalara itiraz ediyorlar? Adalet Bakanligi, uzerlerine vazife olmayan konulardan vazife cikarmaya calisan bu savcilarin yargidaki konumlarini yeniden gozden gecirmeli ve yargilama isleminde hem savci, hem de yargic cuppelerini giyemiyeceklerini acik bir dil ile ifade etmelidir. ?Adaletsizliği işleyen, ceza çekenden daha sefildir. __ Eflatun