Ergenekon savcılarından TSK açıklaması

Ergenekon Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, duruşma salonunda "TSK içinde de suça karışan kişiler olabilir. Bu, ilk kez Ergenekon iddianamesinde yer almıştır. Bu durum TSK'nın itibarını zedelemez aksine artırır. Örgütle TSK'yı özdeşleştirmemek için 'Sözde TSK' diyoruz" açıklamasını yaptıErgenekon davasının dün yapılan 89’uncu duruşmasında ilginç bir gelişme yaşandı. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, söz alarak, bazı sanık ve avukatların, Ergenekon davasına bakan ve soruşturmayı yürüten savcılara yönelik eleştirilerini yanıtladı. “Bu dava Türk Silahlı Kuvvetleri düşmanlığı yapmamaktadır” diyen Pekgüzel’in açıklamaları özetle şöyle:

YEŞİL YARGI: Pekgüzel, sanıkların “yeşil yargı” eleştirilerine ilişkin şunları söyledi: “Küresel çetenin üyesi, yeşil yargı darbesinin, biat ve tarikat kültürünün savcısı denildi. Amacımızın orduyu yıpratmak olduğu gibi suçlamaların savunma hakkı kapsamında yapıldığı söylenmektedir. Kanaatimizce, bu soruşturmayı biz değil kim yapsa bu ithamlara hedef olacaktı. Cumhuriyet Savcılarının avukatlar gibi dava seçme hakkı yoktur. İş bölümüne göre görevlendirilirler. Kendileri davadan çekilemez. Hiçbir sanığa karşı kin gütmemiz mümkün değildir. Şekli değişik olsa da bu ithamlarla ilk kez karşılaşmıyoruz.”

OSMAN’IM DEMEDİK: Pekgüzel, Danıştay’a saldırı davasının sanığı Osman Yıldırım’a “Osman’ım” dediği iddiasına da şu yanıtı verdi: “Sürekli ’Osman’ım’ denildiği öne sürülerek, bu konu istismar edilmektedir. Cumhuriyet Savcıları bu kişiye asla bu şekilde hitap etmemiştir. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için bu anlatımlar kamerayla kayıt altına alınmıştır. Türk yargısı aşağılanmaktadır. Bu nedenle yapılan ve yapılacak olan iftira ve hakaretlerle ilgili suç duyurusunda bulunacağız.”

“SÖZDE TSK”: “Kemal Kerinçsiz ve bazı sanıklar, TSK’ya ve Atatürkçülere terörist diyen savcılar olarak tarihe geçeceğimizi iddia ettiler” diyen Pekgüzel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her kurum içerisinde olduğu gibi TSK’nın içinde de suça karışan kişiler olabilir. Bu durum TSK’nın itibarını zedelemeyeceği gibi, aksine itibarını artıracaktır. Bu, ilk kez bu iddianamede yer almıştır. Ergenekon belgelerinde, örgütün TSK içinde faaliyet gösterdiği açıkça yazılıdır. TSK içinde faaliyet gösterdiğini kendi belgelerinde açıkça yazan örgütün faaliyetlerinden bahsederken ’sözde TSK’ demekten daha doğal ne olabilir? Örgütle TSK’yı özdeşleştirmemek için ’sözde’ kelimesini kullanıyoruz. Türk ordusunu korumak amacı, TSK’yı istismar edenlere mi kalmıştır? Kaldı ki, Yüksek Askeri Şura’da bu gibi kişilerin durumları incelenip gerekli işlem yapılmaktadır.”

Hakim anjiyo oldu

Ergenekon davasının dünkü duruşması tutuksuz sanıkların gecikmesi nedeniyle 1.5 saat geç başladı. Bu arada bir süredir duruşmalara katılmayan Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün’ün anjiyo oldğu ve 25 Mayıs Pazartesi günü duruşmaya geleceği öğrenildi.(Vatan)