Ergenekon savcılarıyla iki saatlik toplantı

Ergenekon savcılarıyla iki saatlik toplantı
Ergenekon savcılarıyla iki saatlik toplantı

Aykut Cengiz Engin, toplantının özel bir gündemi olmadığını söyledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in makamında Ergenekon savcıları ve özel yetkili başsavcıvekilleriyle iki saat süren bir toplantı yapıldıÖzden ATİK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Olcay Seçkin ve Turan Çolakkadı ile Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’le yaklaşık iki saat makamında görüştü.


BAŞSAVCI “BENDE BİLGİ YOK“

İçeriği merak konusu olan toplantıyla ilgili gazetecilerin soruları üzerine Başsavcı Engin, "Görüşmenin özel konusu yok. Mutat görüşmelerdir" dedi. Engin, toplantıda Avrupa’dan gelecek PKK’lılar ile ilgili konuşulup konuşulmadığına ilişkin soruya ise "Yasalar çerçevesinde kanuni gereği neyse bu kapsamda yapılması hususunda görüş alışverişinde bulunduk" diye yanıt verdi.
Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı iddia edilen irtica belgesinin orjinalinin ulaştığı yolundaki soruya da "Soruşturma gizli. Bende öyle bir bilgi yok" diye cevapladı.ÖZEL YETKİLİ SAVCILARLA TOPLANTI

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilleri Olcay Seçkin ve Turan Çolakkadı ile Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, iki ayrı araçla saat 12.00’da İstanbul Adliyesi’ne geldiler. Savcılar Zekeriya Öz ile Fikret Seçen, ön kapıda başsavcıvekillerinin basın mensupları tarafından fotoğraflarının çekildiğini görünce görüntülerinin alınmaması için arka kapıdan adliyeye girdiler. Başsavcı Aykut Cengiz Engin’in makam odasına çıkan savcılar, yaklaşık iki saat içeride kaldılar. Toplantıdan önce saat 13.25 sıralarında savcılar Zekeriya Öz ile Fikret Seçen çıktılar. Yaklaşık yarım saat sonra ise başsavcı vekilleri ayrı ayrı çıktı. Başsavcı vekili Turan Çolakkadı gazetecilerin, "Avrupa’dan gelecek PKK’lılar mı ilgili görüştünüz?" sorusuna, "Görüşüyoruz" diye cevap verdi. "Havalimanında mı karşılanacaklar?" şeklindeki soruya ise Çolakkadı, "Geleceklerini basından duyuyoruz. Gelirlerse resmi prosedür neyse o uygulanır" şeklinde cevap verdi. Çolakkadı, Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı iddia edilen irtica belgesiyle ilgili sorulara ilişkin ise "Televizyonlardan döndüğü kadar biliyorum. Bir şey olsa da bilgi vermiyoruz. Zaten bir aydır izinliydim. Şu anda hiç bilgim yok" diye cevap verdi. Tüm savcılar, adliyenin arka kapısından çıktılar.


"GÜNCEL KONULARI DEĞERLENDİRDİK"

Başsavcı Aykut Cengiz Engin ise gazetecilerin sorularını makamında yanıtladı. Engin, "Toplantıda neler konuşuldu?" sorusuna, "Mutat bir görüşme. Özel bir husustan dolayı değil. Başsavcı vekillerimizle de örgütlü suçlar birimindeki bazı idari meseleleri ve sorunları sebebiyle görüş alışverişinde bulunduk" dedi. Bir basın mensubunun, "PKK’lılarla ilgili bir yol haritası gündemde mi?" sorusuna "Kanuni gereği neyse o yapılacak. Yasalar neyi öngörüyorsa o yapılacak" dedi. "Savcılar karşılamaya gidecekler mi?" sorusuna Engin, "Ne münasebet! Bakın ne diyorum, yasalarımızda ne yazıyorsa, kanunun görevi neyse o konuda onlar yapılacak. Bu dediğimin içinde herşey var. Yasal gereği neyse, kanuni gereği neyse o konularda görevler yasaya uygun olarak yapılacak" diye cevap verdi. Engin, bir gazetecinin "Dağdan gelenlere aynı muamele yapılacak mı?" sorusuna ise "O konuyu bilmem ben. Burada yapılacak işler yasal çerçevede yapılacak" şeklinde yanıt verdi. Engin, "Toplantıda bugün bu konuşuldu mu?" sorusuna da "Hayır konuşulmadı. Görüşülmedi" dedi. Gazetecilerin gelen savcıların, terörle yetkili savcılar olduğu yönündeki soruya ise "Terörle yetkili savcılardı. Terörle yetkili başsavcı vekilleriyle oradaki idari konuları, personel meseleleriyle ilgili görüşmeler yaptık. Genel olarak da güncel konularda bir değerlendirme yaptık" dedi. Başsavcı Engin, "Bu konular içinde PKK’lıların gelişi var mı?" sorusuna, "Muhakkak ki, güncel konular deyince bunların genel bir değerlendirmesini yaptık. Kanuni gereği neyse o konuda görüş alışverişinde bulunduk" dedi."KANUNİ GEREĞİ NEYSE GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNDUK"

Başsavcı Engin, Albay Dursun Çiçek’in hazırladığı iddia edilen belgenin orijinalinin ulaştığı yolundaki bir soruya ise "Bizde bir belge yok. Zaten o soruşturma gizli olarak devam ediyor. Gizli bir soruşturma konusunda benden bir beyan istemezsiniz ve beklemezsiniz" diye cevap verdi. "Belge geldi mi" sorusu üzerine Engin, "Soruşturma gizli. Bende öyle bir bilgi yok" diye yanıt verdi. Engin, "Albay konusu konuşuldu mu?" sorusuna ise "Hayır" derken; "Sadece PKK’lıların gelişi mi konuşuldu?" sorusuna ise "Genel konuları görüştük. Bana bilgi verdiler. Görüş alışverişinde bulunduk. Yasalar çerçevesinde kanuni gereği neyse bu kapsamda yapılması hususunda görüş alışverişinde bulunduk. Bir kısımda idari işleri görüştük" diye yanıtladı. (dha)