Ergenekon savcısı CHP'li vekilleri suçladı

Ergenekon savcısı Pekgüzel: TBMM üyeleri, devlete karşı işlenen suçlarda vekil olamazlar. İç Tüzük gereği milletvekilliklerinin düşürülmesi gerekir.
Cem TURSUN


İSTANBUL - İkinci Ergenekon davasında savcı Mehmet Ali Pekgüzel, avukatlar bölümünde duruşmayı takip eden CHP’li milletvekilleri hakkında “TBMM üyeleri, devlete karşı işlenen suçlarda vekil olamazlar" diyerek iç tüzüğü gereği vekilliklerinin düşürülmesi gerektiğini kaydetti.SAVUNMA YERİNE TALEPTE BULUNDU: DAVA DÜŞÜRÜLSÜNİstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri’de görülen davanın bugünkü 25. duruşmasının öğleden sonraki oturumunda tutuklu sanık gazeteci Tuncay Özkan, savunmasını yapması için kürsüye alındı. Ancak savunma yapmak yerine mahkemeden talepte bulunan Özkan, “Neyle suçlandığımı bilmiyorum. İddianamede Atatürk tarafından kurulan, ‘Kıblem’ olarak gördüğüm TBMM’yi ‘silah ve cebir kullanarak yıkmaya çalıştığım iddia ediliyor. ‘Halkı, hükümete karşı silahlı isyana sevk ettiğim’ ileri sürülüyor. Terörist olarak yargılanıyorum. Ancak hakkımdaki suçlamalara ilişkin bana hiçbir delil gösterilmiyor. Ya hakkımdaki suçlar okunsun ya da hakkımdaki dava düşürülsün. Suçumu, delillerini, nerede suç işlediğimi, kimlerle TBMM’yi ortadan kaldırmak, istediğimi öğrenmek istiyorum. Eğer bunlar yoksa, bu bir hikaye ise hakkımdaki davanın düşmesini istiyorum" dedi. Tuncay Özkan’ın talebiyle ilgili görüşleri sorulan savcı ise sanığın bu tür talepleri birçok duruşmada dile getirdiğini hatırlatarak, iddianamedeki suçların mahkeme huzurunda zaten kendisine okunacağını belirtti. Davanın düşürülmesi yönündeki talebin ise reddedilmesini istedi.


MİLLETVEKİLLERİ HAKKINDA MÜZEKKEREDiğer sanık ve avukatların talepleri hakkında görüş bildiren savcı Mehmet Ali Pekgüzel, “Bir kısım kişilerin TBMM üyesi olduğu görülmüştür. TBMM üyeleri müdafi sıralarında otururken izleyici bölümünde boşluklar olduğu görülmüştür. TBMM üyeleri devlete karşı işlenen suçlarda vekil olamazlar. İç Tüzük gereği milletvekilliklerinin düşürülmesi gerekir. Ayrıca bu kişilerin duruşma sırasında bir takım sanık ve müdafilerle ilişki kurduğu gözlemlenmiş. Dışarı çıktıklarında da basına demeç verdikleri görülmüştür. Duruşma tutanaklarının TBMM Başkanlığı’na gönderilerek gereğinin yapılması için TBMM Başkanlığı’na yazı yazılmasına karar verilmesini kamu adına mütalaa talep ediyoruz" dedi.SAVCIDAN 3 TAHLİYE TALEBİSavcı Pekgüzel, tutuklu sanıklardan Teğmenler Cihan Arık ve Melih Yüksel ile Süleyman Solmaz’ın da tahliyeleri yönünde görüş bildirdi.
Bu arada, Başkent Üniversitesi Rektörü Mehmet Haberal ile ilgili mahkemeye gelen sağlık raporunda, Haberal’ın sağlık durumunun duruşmaya gitmesine elverişli olmadığı bildirildi.(dha)