Ergenekon savcısı da cenazedeydi

Ergenekon savcısı da cenazedeydi
Ergenekon savcısı da cenazedeydi

34 yaşındaki Emniyet Amiri Balaban?ın (solda) kızları tabutu öpüp arkasından el salladı. FOTOĞRAF: OKTAY ÇİLESİZ / AA

İSTANBUL - Bostancı’da düzenlenen altı saatlik operasyon sırasında şehit olan Emniyet Amiri Semih Balaban dün Devlet Bakanı Egemen Bağış ve Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz’ün de katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı. Balaban, Edirnekapı Şehitliği’nde toprağa verildi.
Evli, iki çocuk babası, 34 yaşındaki Balaban, için ilk tören İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesinde tören düzenlendi. Balaban’ın eşi polis Filiz Balaban, kızları iki yaşındaki Elif ve dört yaşındaki Şevval’le tabutun yanına geldi. Filiz Balaban metanetini korurken kızların babalarının tabutunu öpmeleri ve ardından el sallamaları törendekilerin gözlerini yaşarttı.  
Törende konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “İnançlarımıza göre Peygamberlikten sonra, en son mertebe olan şehitliğe ulaşmak herkese nasip olan bir şey değil. Semih kardeşimiz, genç yaşta o mertebeye yükseldi” dedi.
İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ise “Silahlı ve bombalı saldırıya polisimiz anında karşılık vererek şehitlerimizin kanını yerde bırakmamış ve terörist ölü olarak ele geçirilmiştir. Ayrıca Türk polisi silahını ve telsizini namusu bilmiştir. Telsizini de teröriste kaptırmamıştır. Teröristin anons ettiği telsiz kendisine ait olan telsizdir” dedi. Cerrah, daha sonra Vali Güler’le düzenlediği basın toplantısında, teröristin telsizini de basına gösterdi.
Devrimci Karargâh üyesi Orhan Yılmazkaya önceki gün ölü olarak ele geçirilmeden önce polis telsizi frekansına girerek teslim olmayacağını, sonuna kadar savaşacağını ilan edip  “Yaşasın halkların kardeşliği” dedi. Yılmazkaya’nın bu sırada kullandığı telsiz merak konusu oldu.  Güler ve Cerrah’ın verdiği bilgiye göre ‘teröriste teslim ol çağrısı yapıldı, içeriden önce bomba sonra silahla yanıt verildi’. Balaban bu sırada yüzünden vurularak şehit oldu. (Radikal)