Ergenekon savcısı, Özden Örnek'in ifadesini alacak

Ergenekon savcısı, Özden Örnek'in ifadesini alacak
Ergenekon savcısı, Özden Örnek'in ifadesini alacak

Özden Örnek?in olduğu öne sürülen günlüklerde darbe planları vardı.

Ergenekon'un ikinci iddianamesindeki darbe planlarıyla ilgili emekli Oramiral Özden Örnek'in de ifadesi alınacak
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

Cumhuriyet mitingi fotoğrafları iddianamede

İSTANBUL - Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan ikinci iddianamede emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un hükümeti yıkmak için ‘Cumhuriyet mitinglerini organize etmekle’ suçlandıkları belirtildi. Bu arada iddianamenin ek klasörlerinde mitinglerden fotoğraflara da yer verildi. İddianamede ‘Darbe planlarına’ da yer verilirken, bu planların yer aldığı günlükleri yazdığı öne sürülen emekli Oramiral Özden Örnek’in de ifadesinin alınacak.
Ergenekon savcılarınca hazırlanan 1909 sayfalık ikinci iddianemede 2003-2004 yıllarındaki ‘Ayışığı’, ‘Sarıkız’ ve ‘Eldiven’ kod isimli darbe planlarının yer aldığı belirtildi. Bu planlar emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen günlüklerin sızmasıyla ortaya çıkmıştı. Savcılığın elinde darbe günlüklerinin bulunmadığı ancak darbe planlarının bulunduğu öğrenildi. Savcılık kaynakları emekli Oramiral Özden’in ifadesine bir iki ay içinde başvurulacağını ifade etti.
Bu arada ikinci iddianamede ‘örgüt yöneticisi’ olmakla suçlanan emekli Orgeneraller Eruygur ve Tolon’un Cumhuriyet mitinglerini organize etmekle suçlandığı öğrenildi. İddianame ile birlikte mahkemeye sunulan deliller arasında mitinglerin fotoğraflarının da olduğu belirtildi.
Çömez de iddianamede
İddianamede şüpheliler arasında Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Osman Paksüt’ün eşi Ferda Paksüt’ün yanı sıra yurtdışında olan AKP eski Milletvekili Turhan Çömez de yer alıyor. Çömez iddianamede hakkında yakalama kararı olduğu için ‘yakalamalı şüpheli’ olarak geçiyor. İddianamede Paksüt, Çömez ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ün yönetici olarak yer almadıkları öğrenildi. Soruşturma kapsamında hazırlanan ilk iddianamede gizli tanıklara numara ya da bilgi verdikleri bölgelere göre kod isimleri verilmişti. Bu kez savcılık ‘İmdat’ ve ‘Kıskanç’ gibi kod adları kullandı.
Soruşturma kapsamında gözaltına alınanlar arasında yer alan ancak bu iddianamenin sanıkları arasında olmadığı kaydedilen MGK Eski Genel Sekreteri Tuncer Kılınç’a savcılık sorgusunda sorulan Encümen-i Daniş toplantılarına ise iddianamede yer verilmediği de belirtildi.