Ergenekon savcısından kilit tanığa 37 soru

Ergenekon savcısından kilit tanığa 37 soru
Ergenekon savcısından kilit tanığa 37 soru
Ergenekon'un kilit ismi Tuncay Güney'in MİT elemanı olduğunun kanıtı olarak kamuoyunda günlerce tartışılan belge tam tersi çıktı. Bugün Gazetesi'nin ulaştığı belgeye göre Güney, MİT'in takibindeki JİTEM elemanı. Ergenekon savcısı Zekeriya Öz, TUncay Güney için 37 soru hazırladı07/02/1997 tarihli 'çok gizli' belgeye göre Tuncay Güney'i izleyen birimler, temasları hakkında MİT'e kapsamlı bir rapor sundu. Belgede Tuncay Güney MİT'te değil Veli Küçük'ün emrinde JİTEM'de çalıştığı belirtiliyor.

Bugün gazetesinin haberine göre Güney'in yaptığı görüşmeleri en ince ayrıntısına kadar takip eden birimin iki sayfalık raporunda şu ifadeler dikkat çekiyor: "Mezkur görüşmede Güney muhatabına, İbrahim Şahin ile Çatlı'nın birlikte görüntülendiği resimleri Kanal D'ye satan Haluk G'yi Mehmet Eymür'ün adamı Tuncay Özkan ile randevusunu kendisinin ayarladığını, adı geçenlerin görüşmeleri sırasında G'nin fotoğraflarını 2 milyar TL'ye Kanal D'ye sattığını, bu gelişmeler üzerine özel timcilerin G'yi hedef haline getirerek her yerde aramaya başladıkları.

ERSEVER’İN ÖLDÜRÜLMESİ

Çatlı ile Mesut Yılmaz'ın birlikte görüntülendiği resimleri ise bir DYP milletvekiline kendisinin sattığını, bu milletvekilinin fotoğrafların montaj olmadığına dair Emniyet Genel Müdürlüğü laboratuarlarından rapor aldığını. Son günlerde, kendisinin de komutanı olan Tuğgeneral Küçük hakkında Çatlı ile bağlantılı olduğu yolunda birçok haberin kamuoyunda yer aldığını, Hanefi Avcı'nın ifadesi ile de Küçük'ün zor durumda kaldığını, adı geçen generalin yaptıklarının ortaya çıkması halinde kendisinin de bu durumdan etkileneceğini, zira Cem Ersever'in öldürülmesi olayının da vuzuha kavuşacağını."

GAZETECiYE JİTEM’DE iŞ TEKLİFİ

İki sayfalık belgede Güney'in 7 Şubat 1997 günü Akşam Gazetesi yazı işlerinden B.A ile yaptığı görüşmenin detaylarına yer veriliyor. Tuncay Güney ile Akşam Gazetesi Yazı işleri çalışanı B.A arasındaki görüşmede yine aynı gazetede çalışan Fuat isimli çalışanın fotoğrafların pazarlanması aşamasında fazladan para istediği bu sebeple de sorunlar çıktığı gündeme geldi. Belgede söz konusu gazetecinin DYP'nin propaganda dergisini çıkarması karşılığında ayda 10 milyar TL alacağı bildiriliyor.

MiT BELGEYİ DOĞRULAMIŞTI

Kod adı İpek' haberiyle gündeme gelen Tuncay Güney'in MİT personeli olduğu bilgisi bu belgeyle yeni bir boyut kazandı. MİT tarafından yapılan açıklamada da "Haberde yer alan belge teşkilatımıza aittir. Fakat Güney, o dönem itibariyle şüpheli faaliyetleriyle dikkatimizi çeken ve üzerinde çalışma yapılan bir şahıstır. Bu bağlamda, Tuncay Güney kayıtlı bir haber kaynağımız değildir" denilmişti.

RAPORUN SON BÖLÜMÜ
Çok gizli raporun son bölümünde yer alan ifadeler ise şu şekilde: "Bahse konu DYP milletvekiline satmış olduğu fotoğrafları Jİ- TEM'den temin ettiğini, JİTEM'in elinde hali hazırda Tansu Çiller ve Oral Çelik'in birlikte görüntülendiği fotoğrafların da bulunduğunu, ancak arada komutanın bulunması nedeniyle mezkur fotoğrafları elde ederek satışa çıkaramadığını ifade etmiştir."

 

SAVCI ÖZ'DEN TUNCAY GÜNEY'E 37 SORU

 

Ergenekon soruşturması kapsamında Savcı Zekeriya Öz, Kanada adli makamlarına Tuncay Güney'e sorulması için 37 soru gönderdi.

Bu sorular arasında Veli Küçük'ün Kısmetim1 gemisindeki uyuşturucu ile ilgisi bulunup bulunmadığı, PKK'nın kuruluşunda Doğu Perinçek'in ne gibi bir katkısı olduğu ve Hizbullah'ın kuruluşunda Veli Küçük'ün rolü olup olmadığı yer aldı.


Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün, Kanada yetkili adli makamına Tuncay Güney ile ilgili yazdığı yazı dün İstanbul 13. Ağır Ceza mahkemesine gönderildi.


Bu yazıda, İstanbul'da bulunan Cumhuriyet Gazetesi'ne el bombaları atılması, Danıştay saldırısı, Ümraniye'de ele geçirilen 27 adet el bombası ve Eskişehir'de 12 adet el bombası, 2 adet uzun namlulu silah, 11 kilo C-3 patlayıcı ve 11 kilo TNT patlayıcının ele geçirildiği belirtildi. Savcı Öz'ün gönderdiği yazıda, bu eylemlerin yasadışı Ergenekon isimli terör örgütü tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edildiği, yakalanan şüpheliler hakkında kamu davası açıldığı, davanın halen devam ettiği, yakalanamayan bir kısım şüpheliler ve aydınlatılmayan bir kısım eylemler yönünden soruşturmanın devam ettiği belirtildi. Yazıda, Kanada'da yaşayan Tuncay Güney'in bu suç örgütü içinde bir dönem yer aldığı, halen yargılanmakta olan örgütün üst düzey yöneticisi olduğu öne sürülen kişilerle yakın ilişki içerisinde olduğunun anlaşıldığı, Güney hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Yazıda, soruşturmanın yasalara uygun biçimde yürütülebilmesi, olayın aydınlatılabilmesi, bu şüphelinin yargılanmakta olan şüphelilerle bağlantılarının açığa çıkarılabilmesi için, resmi bir yargı makamı önünde alınmış savunmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, Güney'in adli soruşturma makamları huzuruna bir avukat ile birlikte hazır edilmesi,yasal hakları hatırlatıldıktan sonra maddeler halinde belirtilen 37 sorunun kendisini sorularak düzenlenecek tutanağın şüphelinin sunacağı belgeler eklenerek gönderilmesi için gereğinin yapılmasını talep etti.

Savcılık tarafından sorulan bazı sorular şunlar:


-Veli Küçük'ün Kısmetim1 gemisindeki uyuşturucu ile ilgisi nedir?

-Ergenekon'un PKK, Hizbullah, DHKP-C ile ilişkisi nedir?

-Özdemir Sabancı suikastının Veli Küçük'le bağlantısı var mı?

-PKK'nın kuruluşunda Doğu Perinçek'in ne gibi bir katkısı oldu?

-Hizbullah'ın kuruluşunda Veli Küçük'ün rolü nedir?

-Cemil Bayık ve Murat Karayılan'ın yurtdışına kaçışında Veli Küçük'ün rolü var mı?

-"Yeşil" Kod adlı Mahmut Yıldırım'ın Ergenekon örgütünde rolü var mı?

-Eşref Bitlis, Uğur Mumcu, Cem Ersever suikastlerinin Ergenekon'la bağlantısı var mı?