'Ergenekon savcısından polise ucu açık, fason gözaltı yetkisi'

Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - CHP Ordu Milletvekili Rahmi Güner, İstanbul Cumhuriyet Savcılığının 12 Nisan 2009 tarihli “arama-el koyma- inceme” talimatının sayı numarasının üç noktayla gösterildiğine dikkat çekerek, “Ergenekon soruşturması matbu evraklar çoğaltılarak mı yapılıyor” sorusunu yöneltti.
Güner, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde yeni Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e ‘Ergenekon davası’ ile ilgili sorular yöneltti. Güner soru önergesiyle birlikte İstanbul Cumhuriyet Savcılarının imzasıyla ‘İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderilen talimatın bir örneğini de basına dağıttı.  Belgenin girişinde, “... şüphelilerin suç delilleriyle birlikte yakanabilmesi amacıyla alınan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkememizin 12. 04.2009 tarin ve 2009/... sayılı ARAMA-EL KOYMA-İNCELEME kararı ekte gönderilmiş olup...” yazıyor.
Radikal’e bilgi veren Rahmi Güner, “Soruşturmayı yürüten savcılar emniyete yazdıkları arama ve tutuklama kararının sayı numarası belirtilirken 2009 dedikten sonra nokta nokta nokta ile boş geçmişler. Emniyet bu yazıyı matbu olarak çoğaltıp üzerine rakam ilave edip yeni yeni arama ve tutuklamalar yapıyor. Yani, savcılığın kendilerine tanıdığı bu olanakla yeni yeni insanların evini arıyor ve gözaltılarda bulunabiliyorlar. Bu tür şeyler ancak sıkıyönetim dönemlerinde olur. Bu bir ucu açık fason tutuklama uygulamasıdır. Ceza usulünde böyle bir usul yoktur.” dedi.