Ergenekon soruşturması 'ölüm kuyuları'na mı iniyor?

Ergenekon soruşturması 'ölüm kuyuları'na mı iniyor?
Ergenekon soruşturması 'ölüm kuyuları'na mı iniyor?

BOTAŞ?ta futbol sahası büyüklüğündeki alanda kazı yapılıyor. fotoğraf: HALİL COŞKUN / DHA

Ölüm kuyularında kazılar yapılan Silopi'ye Ergenekon savcıları kroki gönderdi ve gösterdiği alanda kazı yapılmasını istedi

ŞIRNAK - Silopi ilçesindeki BOTAŞ Pompa İstasyonu’nda ‘Ergenekon soruşturmasını’ yürüten savcıların talepleri doğrultusunda yeniden kazı çalışmaları başlatıldı. Ergenekon savcılarının gönderdiği bir kroki doğrultusunda kazıların sürdürüldüğü belirtildi. 
Ergenekon soruşturması kapsamında Tuncay Güney ve yurtdışında bulunan PKK itirafçısı ve eski JİTEM’ci Abdülkadir Aygan’ın açıklamalarıyla gündeme gelen Şırnak’ın Silopi ilçesindeki kuyularda kazılar kayıp yakınlarının başvurusu üzerine 9 Mart’ta başlamıştı.
Dört gün süren kazı çalışmalarında ikisi bir insanın kafatasına ait kemik parçası olmak üzere çok sayıda kemik, bere, yanık elbise, domuz bağı haline düğümlenmiş ip, bir tutam saç bulunmuş ve  İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti. Ayrıca bir ihbar üzerine Cizre’deki Kuştepe Köyü’nde yapılan kazı çalışlarında 20 kemik parçası bulunmuştu. Hizbullah’ın eğitim alanı olarak kullandığı öne sürülen daha önce boşaltılmış köyde yapılan kazı çalışmalarından sonra eski Cizre Belediye Başkanı ve korucubaşı Kamil Atak aranmaya başlanmış ve beş akrabası gözaltına alınmıştı.
Üç gün önce ise Ergenekon savcılarının talimatıyla Silopi’de yapılan operasyonda ilçede akaryakıt istasyonu sahibi olan ve eski JİTEM elemanı olduğu öne sürülen Koçero Saluci, kardeşi Hasan Saluci, Ramazan Erkan, kardeşi İzzettin Erkan, Sadık Düzgün Lokman Gündüz, İsmet Tatar, PKK itirafçısı Ramazan Altay gözaltına alınarak İstanbul’a gönderilmişti. Lokman Gündüz’ün eski JİTEM elemanı olduğu öne sürülmüştü. Gündüz yine JİTEM elemanı olan Ahmet Zeyrek’i öldürdüğü iddiasıyla yargılanmıştı.
Silopi’deki kazılar dün Ergenekon soruşturması kapsamına girdi. Daha önce kayıp yakınlarının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı başvuru üzerine yapılan kazılar bu kez doğrudan İstanbul’daki Ergenekon savcılarının talimatıyla yeniden başladı. Diyarbakır Başsavcılığı yetkilileri, önceki kazıların Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru ve Diyarbakır’daki özel yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile gerçekleştiğini ancak, dünkü kazıların ‘Ergenekon savcılarının talimatı ile gerçekleştiğini söyledi.
İki iş makinası ve üç kamyonun da katıldığı kazılar sırasında Şırnak Barosu Başkanı Nuşiveren Elçi, gazetecilere kazıların İstanbul’dan gönderilen bir kroki doğrultusunda bir futbol sahası kadar alan üzerinde yapıldığını anlattı. Elçi, “Daha önce burada askerlerin spor yaptığı bir alan ve helikopter pisti varmış. Kazılara, başsavcının gözetiminde ve yönetiminde devam ediliyor. Kazılan toprak işçiler ve görevliler tarafından inceleniyor” dedi.
Bu arada, 1994’te sendikacı Necati Aydın, Ramazan Keskin ve Mehmet Ay’ın öldürülmesiyle ilgili davada, mahkeme Abdülkadir Aygan’ın talimatla ifadesinin alınmasını istedi. (dha, Radikal)