Ergenekon tutuklusu Milli Eğitim kitabında

Ergenekon davasının hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen tutuklu sanığı Prof. Dr. Haberal'ın isminin Milli Eğitim Bakanlığı'nca dağıtılan İngilizce kitabının bilim adamların tanıtıldığı sayfada üst sıralarda yer alması dikkat çekti.


Mehmet Haberal, 2008- 2009 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtılan kitabın "Yaşayan başarılı bilim adamları" bölümünde doktor ve rektör kimliği ön plana çıkartılarak Dr. Mehmet Öz, Prof Dr. Gazi Yaşargil, Nobel ödüllü bilim adamı James Dewey Watson’la birlikte yer alıyor.
Kitapta bilim adamlarının tanıtıldığı bölümde, Haberal’ın Türkiye’de ilk defa gerçekleştirdiği organ nakil operasyonları anlatılıyor. Haberal’ın ayrıca Başkent Üniversitesi rektörü olduğu da belirtiliyor.
Binlerce öğrencinin okuduğu kitabın “Alıştırmalarö bölümünde ise, öğrencilere Haberal’ın başarı hikayesinin ödev olarak yazılması isteniyor.
Ergenekon davasında “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmekö suçlamasıyla yargılanan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet cezası istenen Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın başarı hikayesi ile ilgili öğrencilerin ne yazacağı ise şimdiden merak konusu oldu.
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ki müfredatında yer alan kitapta, Ergenekon davasının tutuklu sanığı Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın örnek bilim adamı olarak gösterilmesi ise bakanlığın “Hatalı Türkiye haritası skandalıönın ardından bunun gözden kaçtığı mı yoksa bilinçli mi yapıldığı sorusunu akla getirdi.
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal 17 Nisan 2009’da çıkarıldığı nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
Ergenekon Soruşturmasının 12. dalgasında "Silahlı Terör Örgütü Yöneticisi Olmak, Cebir ve Şiddet Kullanarak TBMM'yi Ortadan Kaldırmaya veya Görevini Kısmen Engellemeye Teşebbüs Etmek, Cebir ve Şiddet Kullanarak Yürütme Organını Ortadan Kaldırmak" suçlamasıyla tutuklanarak Metris Cezaevine gönderilen Prof. Mehmet Haberal kalp spazmı geçirmiş ve kaldırıldığı Haseki Hastanesi’nin kardiyoloji bölümünde yoğun bakıma alınmıştı. Prof. Haberal 236 gündür İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü yoğun bakım servisinde tedavi altında tutuluyor.
Haberal, 1967 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu ve 1971 yılının Ekim ayında Genel Cerrahi Uzmanı oldu. 3 Kasım 1975 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümünde, Türkiyede ilk kez annesinden 12 yaşındaki bir çocuğa, akrabalar arası böbrek naklini gerçekleştirdi. 1976 Hacettepe Üniversitesi Genel Cerrahi Doçenti olan Haberal, 10 Ekim 1978de Avrupa Transplantasyon Birliğinden (Eurotransplant) sağlanan ölü böbrek ile Türkiye’de ilk defa kadavradan böbrek transplantasyonunu gerçekleştirdi. Alanında birçok ilke imza atan Haberal, 2238 sayılı "Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli" yasasının hazırlanıp, 3 Haziran 1979da yürürlüğe girmesine de öncülük etti.