Ergenekon ve Balyoz'a emsal olabilecek beraat kararı

Ergenekon ve Balyoz'a emsal olabilecek beraat kararı
Ergenekon ve Balyoz'a emsal olabilecek beraat kararı
Anayasa Mahkemesi, rüşvet davasındaki beraat kararının gerekçesini açıkladı: Deliller hukuka aykırı elde edildi. Özel hayatın gizliliğine, iletişim özgürlüğüne müdahale basit bir usul hatası değil...

Radikal.com.tr - İstanbul Dış Ticaret Merkezi (İDTM) ile CNR Uluslararası Fuarcılık A.Ş. arasında süren davaların birinde, İDTM lehine karar çıkması için dönemin Yargıtay 6. Hukuk Dairesi eski Başkanı Hasan Erdoğan’a rüşvet verildiği iddia edildi. Yüce Divan yargılamasında verilen kararın Balyoz, Ergenekon gibi büyük davalara emsal olabilecek değerlendirmeler taşıdığı belirtiliyor.
Yürütülen soruşturma sonrası, aralarında İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın da bulunduğu 16 sanıklı dosyada 9 sanık bir süre tutuklu kaldı.
Yüce Divan yargılamasında, karar geçtiğimiz 19 Aralık’ta açıklandı ve tüm sanıkların beraatına karar verildi. Kararın 183 sayfalık gerekçesi Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe'nin, haberinde ana hatlarıyla şöyle aktarıldı: 

- Deliller hukuka aykırı elde edildi. 

- Özel hayatın gizliliğine, iletişim özgürlüğüne müdahale basit bir usul hatası değil. 

- Adalet Müfettişi, yetkisinin dışına çıktı. 

- Kimi zaman dinleme yapıldı; daha sonra Mahkeme’den karar alındı. 

- Tanık olarak dinlenen polislerin beyanı da hukuka aykırı delil kapsamındadır...


  http://www.radikal.com.tr/113087611308762

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haşim Kılıç istifa etmelidir - brotherlouie

  Hukuk ile alakası olmayan, tamamen sağ siyasetin emrine amade birisinin derhal istifa etmesi gerekir.

  devrim mi çevrim mi? - ferforge

  Aslında olması gerekenin, yani normalin, anormalmişçesine haber olduğu bir ülkedeyiz. Burada mahkemenin verdiği kararı haber yapmadan önce, acaba hukukçular içinde hukukçuları bu (F)oruşturma furyasından korumak gibi bir refleks midir yoksa gerçekten hukuksal bir "çıkış-beyan-ifade" midir, onu tartışmak gerek. Emin Aslan'lar, Hanefi Avcılar bu operasyonların hedefi edildiğinde yine bu hukukçular aynı refleksi göstermedi. Kişilerin hukukunu savunan hakim Köksal Şengün'ü süren de "yüksek" hukukçulardı. Yanlızca işini yaptığı için İlhan Cihaner'e operasyon yapan cürette sınırsızları da koruyan-atayan yine bu hukukçulardı. Onca asker, general içeride delilsiz, sahteliği ispatlanmış deliller ile yıllardır içeride. Genel Kurmay Başkanını bile yüce divan gerekmez aman bizi bulaştırmayın siz gidin kendi hesaplaşmanızı "dedike" mahkemede yapın diyen de bu "yüksek" hukukçulardı... Yani "hukuk" cephesinde ortada bir haber yok henüz...